Banky.cz Banky.cz Články Reality Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž
10.2.2020, Reality

O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.

Podle Eurostatu patří Česko spolu s Maďarskem a Portugalskem mezi trojici států, kde nabralo zdražování nemovitostí od roku 2014 největší tempo.

Jen v Praze za posledních pět let vyskočily ceny bytů téměř o polovinu. Aktuálně tedy na nákup průměrného třípokojového bytu Pražané potřebují víc než 14 průměrných ročních platů. Například v Bratislavě je to zhruba 11, ve Vídni necelých 9 a v Berlíně méně než 8,5.

Mzdy rostly mnohem pomaleji

Prudké zdražování se týká také dalších částí České republiky. V celorepublikovém průměru tak potřebujete na průměrný byt zhruba 7,5násobek průměrného ročního platu.

V roce 2010 přitom stačil pouhý 4,5násobek. A v roce 2008, tedy před příchodem ekonomické krize, to byl 6násobek.

Je to dané tím, že ceny bytů stoupají podstatně rychleji než mzdy. Zatímco byty v Česku za posledních 5 let zdražily o 37 %, průměrná mzda šla nahoru pouze o 28%.

Developeři navíc počítají s tím, že ceny bytů porostou i letos. I když mírněji než v předešlých letech. Zdražení by se mělo pohybovat okolo 5%.

Průměrná cena bytu v Brně: skoro 4 miliony

Nejhorší situace je ve velkých městech. V Brně ceny bytů za poslední 2 roky rostly dokonce 2× rychleji než v Praze. Největší moravské město tak tempem zdražování překonává mimo jiné Londýn nebo Paříž.

Jen loni developeři v Brně prodali 815 nových bytů a za každý z nich noví majitelé zaplatili v průměru téměř 4 miliony korun. Průměrná cena se pak přiblížila k 75 000 korun za metr čtvereční a oproti roku 2018 stoupla o 7,5%.

A rozhodně to není konečná. Podle developerské společnosti Trikaya bylo v Brně začátkem letošního roku na prodej téměř 500 bytů a průměrná cena za metr čtvereční u nich byla 82 500 korun.

Aktuálně se tedy cena za metr plochy v nových brněnských bytech pohybuje mezi 70 000 a 90 000 korun. Ještě v roce 2017 to přitom bylo 50 000–70 000 korun.

Ve velkých městech chybí tisíce bytů

Hlavním důvodem tak výrazného zdražování je nedostatek volných bytů a domů ve velkých městech a zároveň velká poptávka po vlastním bydlení. Jen v Brně aktuálně chybí přibližně 2 500 bytů.

Podobná situace je také v Praze. Každoročně v ní roste počet chybějících bytů a podle Sdružení pro architekturu a rozvoj jich v roce 2030 bude až 50 000.

Problém je zejména v pomalém povolování nových staveb. Z pohledu vyřizování stavebního povolení je Česká republika jedním z nejhorších států na světě. Situaci má proto zjednodušit nový stavební zákon, platit ale začne nejdřív příští rok.

Odborníci kritizují daň z nabytí nemovitosti

Někteří experti navíc upozorňují, že stát komplikuje pořízení nového bydlení i dalším způsobem – daněmi.

Už koncem minulého roku upozornil guvernér České národní banky Jiří Rusnok, že ke zlepšení situace by mohlo vést zrušení daně z nabytí nemovitosti. A zavedení progresivní daně z jejího vlastnictví. Vztahovala by se na majitele dvou a více nemovitostí.

S tímto pohledem souhlasí stále víc analytiků. Podle nich současný daňový systém komplikuje situaci zájemcům o vlastní bydlení, kteří vedle peněz na nákup bytu či domu potřebují další statisíce korun na zaplacení daně z nabytí nemovitosti.

A naopak poměrně nízká daň z vlastnictví nemovitosti nahrává investorům. Tedy lidem, kteří byty kupují, aby je dál pronajímali.

Skoro pětina domácností žije v nájmu

Stále horší dostupnost vlastního bydlení vede k tomu, že roste také zájem o nájmy. A to i přesto, že lidé obvykle preferují bydlení ve svém. Důvodů je několik:

  • Nájemné je často skoro stejně vysoké jako splátky hypotečního úvěru.
  • U hypotéky je jasně daná výše splátek na několik let dopředu, zatímco nájemné může růst mnohem rychleji.
  • Nájemní smlouvy jsou obvykle na rok a lidé tím pádem nemají dlouhodobou jistotu bydlení.
  • Pro některé lidi je bydlení v pronájmu znakem neúspěchu.

Rostoucí ceny nemovitostí spolu s přísnějšími podmínkami hypoték ale dělají z vlastního bydlení luxusní záležitost. Spousta lidí se tak musí spokojit s nájmem. Podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí v něm v současnosti bydlí zhruba 19% domácností.

Rychleji zdražuje nájmy pouze Litva

Kvůli nedostatku volných bytů výrazně roste i cena nájemného. Za posledních 11 let poskočila o víc než 78%. V Evropské unii za tu dobu rychleji zdražovala pouze Litva.

A dá se čekat, že nájmy porostou i nadále. Zejména v malých bytech, o které je podle analytiků největší zájem.

Také proto jsou často cílem investorů, kteří je kupují, aby je dál pronajímali. Získat nájemníka do bytu 1+1 či 2+kk je totiž mnohem jednodušší než hledat rodinu, která zaplatí nájem za byt typu 4+1. Peníze investované do malého bytu, se tak vrátí mnohem rychleji.

ANKETA k článku "Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž"

Zpomalí letos růst cen nemovitostí?
Počet odpovědí: 168

KOMENTÁŘE k článku Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? Variant je několik.

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup domu je pro většinu lidí zásadní investice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělají zbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte se proto, na co si dát při koupi domu pozor.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.Banky v ČR