Banky.cz Články Reality Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

16.12.2019 Reality

Ceny domů a bytů dál porostou. Ale pomaleji než dosud. Takové jsou prognózy analytiků pro rok 2020. Nedávno to ve své zprávě potvrdila i Česká národní banka. Tím pádem by se dál nemělo zvyšovat nadhodnocení cen nemovitostí.

REKLAMA
REKLAMA

Tempo, jakým letos ceny nemovitostí rostly, překonalo odhady České národní banky z konce minulého roku. Tehdy centrální banka předpokládala, že nadhodnocení nemovitostí na českém trhu stoupne maximálně k 15%. V současnosti jsou ale domy a byty předražené o 15–20%.

Růst bude pokračovat, ale pomaleji

Pro příští rok vidí Česká národní banka situaci optimističtěji. Předpokládá, že zdražování podstatně zpomalí.

V plné síle se totiž mají projevit následky loňského a předloňského zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Pro spoustu lidí jsou kvůli tomu půjčky na bydlení téměř nedostupné a zájem o nákup nemovitostí klesá. Místo toho lidé dávají přednost nájmům.

Zároveň je třeba říct, že poptávka stále převyšuje nabídku. Proto se nedá čekat žádné zásadní zlevnění. Pravděpodobnější je spíš zpomalení růstu cen nebo jejich stagnace.

Někde vzrostly ceny i dvojnásobně

Ze zprávy, kterou Česká národní banka zveřejnila koncem listopadu, také vyplývá, že od roku 2008 ceny nemovitostí stouply o 35%. Někde jsou navíc rozdíly ještě vyšší. Týká se to zejména velkých měst, ve kterých se ceny mnohdy zvedly i dvojnásobně.

Dlouhodobě nejdražší jsou nemovitosti v Praze. Důvodem je jak vysoká poptávka, tak nízký počet volných bytů. I proto tam od roku 2015 vzrostla cena nových bytů o 92%.

S malou nabídkou nemovitostí bojují i další velká města. Odborníci proto předpokládají, že v příštích letech se dá čekat zlevnění jen na vesnicích a v menších městech.

Ani na to se ale nedá zcela spoléhat. Právě tyto oblasti totiž v posledních měsících lákají stále víc lidí. Právě proto, že je tam dostupnější bydlení než ve velkých městech.

Hlavní problém? Málo volných nemovitostí

Česká národní banka je přesvědčená, že se na růstu cen v posledních měsících nejvíc podílely dva faktory:

Nejlepší hypotéka online

  • Nedostatečná nabídka volných bytů a domů.
  • Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Za prvních deset měsíců roku spadl průměrný úrok ze 3% na 2,36%, což podle centrální banky vedlo ke zvýšení poptávky po vlastním bydlení.

Dlouhodobě je zásadní zejména nedostatečná nabídka nových nemovitostí. V České republice ji brzdí zdlouhavé a komplikované vyřizování stavebního povolení. Z tohoto pohledu je dokonce Česko jednou z nejhorších zemí na světě.

Pomoci má nový zákon

Zrychlení výstavby má přinést nový stavební zákon. Jeho návrh koncem listopadu zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj a platit by mohl od roku 2021.

Je ale otázka, jestli se to opravdu podaří. Zákon má totiž řadu odpůrců zejména mezi památkáři a ekology.

V současnosti jej čeká mezirezortní připomínkové řízení, ve kterém se k němu vyjádří další ministerstva, úřady či právě památkáři. Teprve poté je na řadě projednání ve sněmovně. Může se tak stát, že v plánovaném termínu platit nezačne.

S novinkami nesouhlasí památkáři ani obce

A jaké změny má nový zákon přinést? Například chce sloučit do jednoho povolovacího řízení:

  • územní řízení
  • stavební řízení
  • a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA)

Povolování nových staveb by se tím výrazně zjednodušilo a zkrátilo.

Další zrychlení má přinést takzvaná fikce souhlasu. Říká, že pokud se příslušné úřady ke stavbě včas nevyjádří, bude to automaticky znamenat, že s ní souhlasí. Úřady budou mít na vyjádření 30 dnů a ve složitějších případech i dvojnásobek.

Nejlepší hypotéka online

Podle některých odpůrců však dává nový zákon příliš velké možnosti developerům, kteří nemusí respektovat připomínky památkářů. Navíc s ním nesouhlasí ani obce. Vadí jim, že poklesnou jejich pravomoci.

Rusnok chce progresivní daň z nemovitosti

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nedávno představil jiný nápad, který má zlevnění domů a bytů pomoci. Jeho součástí je:

  • snížení nebo dokonce úplné zrušení daně z nabytí nemovitosti
  • a naopak zvýšení daně z nemovitosti

Podle jeho představ má mít daň z nemovitosti progresivní charakter a má se týkat majitelů dvou a více nemovitostí. Dopadla by tedy zejména na lidi, kteří kupují byty a domy jako investici. To znamená, že je dál pronajímají.

Podle aktuálních údajů centrální banky má takový plán se svými nemovitostmi téměř třetina žadatelů o hypotéku.

Zlevnění může být i nebezpečné

Někteří ekonomové ale s takovým řešením nesouhlasí. Mimo jiné proto, že příliš velké zlevnění může lidem přinést výrazné problémy.

Hypotéky získané před propadem cen totiž mohou přerůst hodnotu nemovitosti. Na takovém úvěru pak klienti znatelně prodělají. A pokud se dostanou do potíží se splácením, ani prodej nemovitosti nemusí na doplacení hypotéky stačit.

ANKETA k článku Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Zpomalí v roce 2020 růst cen nemovitostí?

Počet odpovědí: 183

KOMENTÁŘE k článku Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výstavba nemovitosti – jaké dokumenty si připravit

18.12.2023 Reality

S výstavbou rodinného domu můžete začít až poté, co získáte povolení od stavebního úřadu. Připravte se na to, že k vyřízení ohlášení stavby nebo stavebního povolení je třeba řada dokumentů a papírování zabere několik měsíců. Přečtěte si našeho praktického průvodce, který vás seznámí s celým procesem povolení stavby.

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena