Banky.cz Banky.cz Štítky daň z nabytí nemovitosti

daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti a znalecký odhad

Pokračování dotazu č. 8533: Dobrý den, napsali jste mi, že musím mít posudek na zemědělský pozemek, který nemá BPEJ. Jedná se ale o rekreační objekt! Posudek bude mít určitě nižší hodnotu než je v kupní smlouvě. Proč ho musím platit, když FÚ bude postupovat podle kupní smlouvy? Už tak je daň vysoká a ještě k tomu cena posudku, který potřebuje stát je nemorální. Kolik tedy zaplatím? 4% z kupní ceny + cenu posudku? Děkuji za odpověď.

Daň z nabytí nemovitosti a směrná hodnota

Dobrý den, koupil jsem řadový rodinný dům a chtěli jsme řešit daň z nabytí formou směrné hodnoty, ale na finančním nám řekli, že musíme mít odhad. Dům má přízemí na úrovni silnice a dvě nadzemní podlaží.

Daň z nabytí nemovitosti a koupě domu od bratra

Dobrý den, jsem majitelem ideální 1/3 nemovitosti - rodinný domek se zahradou, kde i se svou manželkou bydlím. Bratr vlastní 2/3 a přes 40 let zde již nebydlí. Bylo provedeno vypořádání spoluvlastnictví dohodou, a za jeho 2/3 jsem mu uhradil sjednanou částku. Podle zákona o dani z nabytí nemovitosti jsem podle všeho v dané lhůtě povinen uhradit daň ve výši 4 % z dané částky. Nebo se mýlím a tato povinnost se ne mne vztahovat nebude?

Daň z nabytí nemovitosti a zemědělský pozemek

Na finančním úřadě mi řekli, že musím dodat pro výpočet daně z nabytí nemovitosti znalecký posudek. Jedná se o zemědělskou usedlost zakoupenou k rekreaci. Je to pravda? Děkuji za odpověď.

Daň z nabytí nemovitosti

Dobry den, v roce 2015 jsem uzavrela smlouvu o smlouve budouci na rozestavenou novostavbu a v roce 2017 jsem podepsala smlouvu o prevodu vlastnickeho prava k jednotce. Nyni mi prisla vyzva od financniho uradu k podani danoveho priznani z nabyti nemovitych veci. Jak je to mozne? Myslela jsem, ze novostavby jsou od teto dane osvobozeny? Dekuji.

Prodej nemovitosti a daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, zdědila jsem 1/2 rod. domku, který jsem za 75 000 Kč prodala synovi. Hodnotu 1/2 domku odhadl notář na 2,5 mil. Kč. Kolik bude platit syn daň za koupi oné 1/2 domku? Domek je v Čakovicích, Praha 9, starý, potřebuje nutně novou střechu, fasádu, okna. U domku je malá zahrádka a garáž. Předem Vám velice děkuji, děsí nás vysoká částka. Děkuji

Daň z nabytí nemovitosti

Jsme nestátní nezisková organizace. Poskytujeme sociální služby pro seniory a handicapované občany. V lednu 2020 budeme kupovat dům, kde bude zázemí pro naše sociální služby. Mám dotaz, jakou máme daňovou povinnost pro úhradu daně z nabytí nemovitosti. Tedy zda náhodou jako veřejně prospěšná organizace jsme osvobozeni od daně z nabytí nemovitosti. Velmi děkuji za odpověď. 

Koupě společnosti místo nemovitosit

Dobrý den, rád bych koupil dům s více bytovými jednotkami. Nicméně, dům je momentálně vlastněn společností s.r.o. Prodej je podmíněn koupí tohoto s.r.o. (která vlastní pouze tento dům, nic jiného). Je možné získat hypotéku i v této situaci? Děkuji mnohokrát

Daň z nabytí nemovitosti a pozemek

Dobrý den, v červnu 2019 jsme koupili pozemek s hrubou stavbou rodinného domu (základy, obvodové a vnitřní nosné zdi, dvě podlaží, střecha). Stavba zahájena roku 2008, dům nikdy nebyl užíván a v katastru zapsán doposud není. Máme platit daň z nabytí nemovitosti i z hodnoty hrubé stavby?

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, vracím se k dotazu pod č.7 595 - platby daně z nabytí nemovitosti. Mám stejný případ. V roce 2019 jsme koupili pozemek a na něm hrubou stavbu RD. Při podání daňového přiznání ale dle pokynu FU budeme muset zaplatit daň i z ceny hrubé stavby. Budeme tedy platit z pozemku i hrubé stavby nebo jenom z pozemku? Děkuji

Daň z nabytí nemovitosti a koupě pozemku

Dobrý den, budeme platit se daň z nabytí nemovitosti v případě, že kupujeme dům - hrubou stavbu, která ještě není zkolaudovaná? Děkuji

Daň z nabytí nemovitosti a solidární poplatník

Dobrý den, jsme druh a družka (více než 2 roky) a koupili jsme byt do spoluvlastnictví (každý ideální 1/2). Přiznáni k dani z nabytí nemovitosti musíme dávat každý zvlášť (a každý zvlášť zaplatit 1/2 této daně), nebo může být jeden z nás společným zmocněncem účely daňového řízení při solidární daňové povinnosti? Děkuji.

Musím platit daň z nabytí nemovitosti?

Dobrý den, musím zaplatit daň z nabytí nemovitosti, pokud mi tato nemovitost byla převedena na základě zástavního práva proti nezaplacené finanční půjčce a to jako zápočet podložený ověřeným znaleckým posudkem?

Daň z nabytí nemovitosti a daň z nemovitosti

Dobrý den, bydlím ve Skotsku a uvažuji o koupi bytu. Budu muset platit daň z nabytí nemovitosti i v ČR a daň z nemovitosti v ČR? Děkuji

Půjčí mi banka na zaplacení daně z nabytí nemovitosti?

Dobrý den, nyní kupuji byt do osobního vlastnictví. Bohužel už mi nezbývá na zaplacení daně. Uvažuji o půjčce cca 200 000 Kč. Koukala jsem na úrokové sazby a jsou docela všude vysoké. U Vás je bezpodmínečně nejlepší. Myslíte, že bych si mohla u Vás sjednat půjčku? Žádné jiné půjčky nemám. Děkuji za odpověď.

Novostavba a daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, bytový dům z roku 2013 je prezentován jako novostavba. Žádá se po kupujícím zaplacení 4% daně z nabytí. Jde skutečně o novostavbu? V bytě už první majitelé bydleli. Moc děkuji za odpověď.

Daň z nabytí nemovitosti a novostavba

Dobrý den, tento rok kupujeme od fyzické osoby rodinný dům s parcelou, kdy dům je ve fázi hrubé stavby. Je nutné platit daň z nabytí nemovitosti? Předem děkuji.

Daň z prodeje nemovitosti

V dražbě byl v roce 2015 prodán majitelce panelákového bytu exekutorem byt. O všechny peníze se podělil exekutor s věřitelem. Jelikož ani tak neměli dost, skončila majitelka v insolvenci. Na konci roku 2018 si ale vzpomněl Finanční úřad, že prodej bytu nebyl uveden v jejím tehdejším daňovém přiznání a vyhrožuje, že má být daň zaplacena a to přes skutečnost, že ona z prodeje neměla ani korunu a navíc je více než rok v insolvenci. Je toto normální?

Prodej pozemku a daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, žiji s babičkou ve společné domácnosti a chtěli bychom prodat babiččin pozemek a peníze převést na mé konto (400 000 Kč). Babička konto nemá. Musí si zřizovat účet? Budu muset po převodu platit daň? Děkuji za rady Mirek

Daň z nabytí nemovitosti pro rozestavěný RD

Dobrý den, kupuji rozestavěný dům a rozestavěnou garáž a nevím jak hradit daň z nabytí nemovitosti. Dům je za kupní cenu 2 800 000 Kč a investice do dostavby a následné kolaudace bude cca 3 000 000 Kč. Původní majitelé (stavebníci) se rozvedli a stavba nebyla dokončena a dva roky se prodávala. Jak mám prosím postupovat při přiznání daně z nabytí nemovitosti?

Daň z nabytí nemovitosti a rozestavěný RD

Dobrý den, mám dotaz ohledně daně z nabytí nemovitosti. Budu kupovat rodinný dům, který je momentálně na katastru veden jako rozestavěná stavba bez způsobu využití. Kolaudaci budu muset dokončit já jako nový majitel. Vztahuje se na tento dům daň z nabytí nemovitosti tj 4% z kupní ceny? Případně dá se této dani vyhnout tím způsobem, že stávající majitel dokončí kolaudaci a já budu první majitel po kolaudaci domu do 5ti let od proběhlé kolaudace? Děkuji za pomoc.

Darovací nebo kupní smlouva?

Dobry den, s ex-pritelem mame spolecne hypoteku a kazdy vlastnime pulku bytu. Dohodli jsme se, ze on me vyvaze z hypoteky. Pry potrebuje ode mne darovaci smlouvu. Muzu poprosit, jestli mate nejaky vzor? A jestli je lepsi byt darovat nebo prodat? Porad tvrdi, ze nema penize na vyplaceni. Dekuji

Daň z nabytí nemovitosti

Pokračování dotazu č. 4963: Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Příloha č. 1 je mi jasná. Můj dotaz se týkal přílohy č. 2, kde se vyplňují informace o samotném pozemku. Kolik příloh č. 2 budu vyplňovat? Děkuji za odpověď, Martina

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, s partnerem jsme koupili pozemek - ten se ale skládá ze 4 částí (menších pozemků), které na sebe navazují. Ve výpise z katastru nemovitostí jsou 2 pozemky zapsané na jednom listu vlastnictví (tam máme já I partner svou 1/2) a na druhém listu vlastnictví jsou také 2 pozemky (tady máme každý 1/4, vlastníme tento pozemek s dalším majitelem). Kolik "Příloh č. 2 – k přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí k určení směrné hodnoty u pozemku" budu podávat? Ke každému pozemku 1 přílohu, tedy celkem 4, nebo pouze 2, tj. ke každému listu vlastnictví? Nebo vše mohu napsat na jednu přílohu a ostatní pozemky uvést v poznámce? Všechny pozemky jsme koupili na jednu kupní smlouvu, kde je stanovena pouze cena za všechny pozemky celkem. Předem děkuji za radu a přeji pěkný den, Martina

Daň z nabytí nemovitosti a darovací daň

Dobrý den, v případě darování nové bytové jednotky bytového domu (kolaudace 5.2017) jíž jsem prvním majitelem dle KN (investor) družce (ve společné domácnosti 22 let) a v případě následného prodeje této jednotky (družkou) - platí se či ne: 1) daň z nabytí nemovitosti pří darování, prvním neúplatném převodu (první majitel vs. družka), 2) daň z nabytí nemovitosti při druhém převodu, prvním úplatném (družka vs. nový majitel, 1. kupující), 3) daň z prodeje nemovitosti v případě darování družce a daň z prodeje nemovitosti při následném prodeji nemovitosti družkou. Velice děkuji za odpovědi.

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, s přítelkyní plánujeme koupi RD, jde o novostavbu, kterou staví známý na svém pozemku, který koupil před několika lety, stavební povolení vyřizoval sám na své jméno, není podnikatel, staví ve volném čase. Hypotéku máme postavenou jako koupi zkolaudované nemovitosti, samozřejmě včetně pozemku. Zásadní otázkou je daň z nabytí - bude nutné ji hradit? Četl jsem již hodně článků a rad, obracel se na finanční úřad i poradce ale jsem z toho zmatený, jelikož každý říká něco jiného. Jsou nějaká specifika, kdy se daň platí i při koupi novostavby? Je nutné nějak smluvně ošetřit, že jde o novostavbu a že budeme první uživatelé, tedy tento fakt prokázali? Abychom neudělali chybu, která nás bude stát 4%, tedy více než sto tisíc? Problém vidím v kolaudaci, kdy kolaudace proběhne na jméno známého, který staví, abych od něj následně dům zakoupil a došlo k čerpání hypotéky. Není daň odpuštěna pouze v případech, kdy je kolaudováno rovnou na jméno nového majitele? Moc díky za odpověď a případné tipy, jak v této situaci postupovat. Hezký den

Daň z nabytí nemovitosti

Pokračování dotazu č. 4459: Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď. Dá se to na 100% ověřit např. na finančním úřadu, nebo kdo o platbě daně z nabytí nemovitosti rozhoduje? S pozdravem Ondřej 

Kdy se neplatí daň z nabytí nemovitosti?

Dobrý den, chci koupit nemovitost, jedná se o developerský projekt. Nemovitost je ve fázi hrubá stavba bez kolaudace. Projekt se začal stavět v roce 2007 a původní developer zkrachoval. Nový developer dokončil projekt do hrubé fáze. Vlastníkem je právnická osoba a developer jej zastupuje. Je nutné při koupi této nemovitosti platit daň z nabytí? Děkuji

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, mám jeden dotaz. Když vyřizuji hypotéku na koupi bytu, musím daň z nabytí zaplatit hned? Někde jsem četl, že na uhrazení daně z nabytí mám 3 měsíce. Je tomu tak? Předem děkuji za odpověď.

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, chci koupit byt v osobním vlastnictví a rád bych se zeptal, kdo je povinen platit daň z převodu nemovitosti a kolik to přesně dělá? Děkuji

Koupě nemovitosti od bratra

Dobrý den, jsem zaměstnaný již 2 roky u firmy se smlouvou na dobu neurčitou, bez evidence v dlužních registrech, s čistým příjmem 35.000 Kč je mi 39 let a zvažuji sjednání hypotéky na částku 2.000.000 Kč, na koupi rodinného domu od mého bratra. Odhad kupované nemovitosti starý 5 let je na částku 3.600.000 Kč. Bratrovi zbývá doplatit cca. 800.000 Kč z jeho hypotéky na tento dům. Kupní smlouvu na pořízení tohoto domu budeme mít na onu částku 2.000.000 Kč, kterou si chci půjčit. Zbývající částku do odhadní ceny domu si s bratrem vyrovnáme mým vzdáním se budoucího nároku na dědictví nemovitosti našich rodičů. Mé dotazy: Akceptují toto banky jako vlastní prostředky, když na nemovitost v hodnotě 3.6 mil. Kč chci půjčit pouze 2 mil. ? Daň z koupě nemovitosti ve výši 4% se platí z částky na kupní smlouvě nebo z odhadu ceny nemovitosti? Od jaké společnosti byste mi hypotéku doporučili? Děkuji Vám za odpovědi

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Ať již kupujete byt, dům, pozemek či jinou nemovitost, nezapomeňte na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí (dříve známá jako daň z převodu nemovitosti). Někteří politici sice usilují o zrušení této daně, nicméně tato legislativní změna prozatím nebyla schválena a prozatím ani nic nenasvědčuje tomu, že by tato daň byla v nejbližší době zrušena.

Koupě nemovitosti: Na které poplatky se připravit?

Vlastní úspory, provize RK, daň z nabytí nemovitosti, hypotéka, odhad zástavní hodnoty či poplatky na katastru. Koupě nemovitosti není levnou záležitostí. Poradíme, na které výdaje se připravit. Rychlé odkazy

Banky v ČR