Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #9892, Koronavirus a daň z nabytí nemovitosti

Koronavirus a daň z nabytí nemovitosti, Daně

28.4.2020 Daně

Dobrý den, v lednu 2020 jsem si vzal hypotéku a podepsal kupní smlouvu na koupi bytu. V únoru byl proveden vklad na katastru nemovitostí. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí bych měl podat do konce května 2020. Mám prosím dva dotazy. Je pravda, že z hlediska splatnosti daně z nabytí nemovitých věcí mám na základě opatření vlády způsobené virem Covid-19 lhůtu prodlouženou do 31. srpna 2020? A druhý dotaz. V případě, že projde legislativním procesem návrh paní ministryně financí Schillerové na zrušení shora uvedené daně, bude se mě tento návrh týkat? Děkuji za odpovědi.

Dobrý den,

daňová přiznání k dani z nabytí nemovitosti (a splatnost daně) s deadline 31/3-31/7 lze odložit až do 31/8. Máte tedy lhůtu prodlouženou do konce srpna. Ohledně vaší druhé otázky - je těžké soudit, zda vůbec a v jaké podobě projde slib politiků o zrušení daně z nabytí nemovitosti (včetně retroaktivity - a kolik měsíců zpětně - či nikoliv). Zatěžovat kupující daní z nabytí nemovitosti mi přijde zcela nesmyslné (když už chceme takto majetek zdanit, měla daň zůstat na bedrech prodávajících), nicméně v nynější době predikovaného gigantického schodku rozpočtu (300 mld. Kč) je těžko představitelné, že se tato daň (nikterak neblokující rozvoj ekonomiky v době koronaviru - na rozdíl např. od vysokého zdanění práce) bude rušit, přestože by to bylo zbožným přáním většiny populace.