Koupě nemovitosti od bratra, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
18.10.2017 Hypoteční poradna

Dobrý den, jsem zaměstnaný již 2 roky u firmy se smlouvou na dobu neurčitou, bez evidence v dlužních registrech, s čistým příjmem 35.000 Kč je mi 39 let a zvažuji sjednání hypotéky na částku 2.000.000 Kč, na koupi rodinného domu od mého bratra. Odhad kupované nemovitosti starý 5 let je na částku 3.600.000 Kč. Bratrovi zbývá doplatit cca. 800.000 Kč z jeho hypotéky na tento dům. Kupní smlouvu na pořízení tohoto domu budeme mít na onu částku 2.000.000 Kč, kterou si chci půjčit. Zbývající částku do odhadní ceny domu si s bratrem vyrovnáme mým vzdáním se budoucího nároku na dědictví nemovitosti našich rodičů. Mé dotazy: Akceptují toto banky jako vlastní prostředky, když na nemovitost v hodnotě 3.6 mil. Kč chci půjčit pouze 2 mil. ? Daň z koupě nemovitosti ve výši 4% se platí z částky na kupní smlouvě nebo z odhadu ceny nemovitosti? Od jaké společnosti byste mi hypotéku doporučili? Děkuji Vám za odpovědi

Dobrý den,

1) Ano, banky toto akceptují - ve Vašem případě bude LTV pouze 56% (půjčovaných 2 mil. Kč vůči hodnotě nemovitosti 3,6 mil. Kč). Do nákupu nemovitosti nemusíte investovat ani korunu z vlastních zdrojů. Banky Vám jen nemohou půjčit více než 90% hodnoty kupované nemovitosti.

2) Daň z nabytí nemovitosti (4%, platí kupující) se počítá ze skutečné hodnoty nemovitosti, ne z kupní ceny. Proto bych doporučil 44% z nemovitosti pojmout jako dar (zde jste coby příbuzný osvobozen o daně) a "koupit" jen 56%. Vše lze stále řešit pouze jednou "darovací a kupní smlouvou".

3) Fio banka, mBank, Air Bank, Equa bank, Wüstenrot - případně vyplňte formulář hypoteční kalkulačka, a kolegové Vás osloví s nejlepší nabídkou na míru.