Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4481, Daň z nabytí nemovitosti

Jak ošetřit daň z nabytí při koupi novostavby?

21.3.2018 Daně

Dobrý den, s přítelkyní plánujeme koupi RD, jde o novostavbu, kterou staví známý na svém pozemku, který koupil před několika lety, stavební povolení vyřizoval sám na své jméno, není podnikatel, staví ve volném čase. Hypotéku máme postavenou jako koupi zkolaudované nemovitosti, samozřejmě včetně pozemku. Zásadní otázkou je daň z nabytí - bude nutné ji hradit? Četl jsem již hodně článků a rad, obracel se na finanční úřad i poradce ale jsem z toho zmatený, jelikož každý říká něco jiného. Jsou nějaká specifika, kdy se daň platí i při koupi novostavby? Je nutné nějak smluvně ošetřit, že jde o novostavbu a že budeme první uživatelé, tedy tento fakt prokázali? Abychom neudělali chybu, která nás bude stát 4%, tedy více než sto tisíc? Problém vidím v kolaudaci, kdy kolaudace proběhne na jméno známého, který staví, abych od něj následně dům zakoupil a došlo k čerpání hypotéky. Není daň odpuštěna pouze v případech, kdy je kolaudováno rovnou na jméno nového majitele? Moc díky za odpověď a případné tipy, jak v této situaci postupovat. Hezký den

Dobrý den,

od daně z nabytí nemovitosti (4%) je osvobozen první úplatný převod nemovitosti, je-li uskutečněn do 5 let po kolaudaci. Je tedy naprosto v pořádku, že nemovitost bude zkolaudována a zapsána do katastru na jméno stavebníka, neboť se v tomto případě nejedná o úplatný převod.