Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #8200, Daň z nabytí nemovitosti

Daň z nabytí nemovitosti pro neziskové organizace: Jsme osvobozeni?

4.12.2019 Daně

Jsme nestátní nezisková organizace. Poskytujeme sociální služby pro seniory a handicapované občany. V lednu 2020 budeme kupovat dům, kde bude zázemí pro naše sociální služby. Mám dotaz, jakou máme daňovou povinnost pro úhradu daně z nabytí nemovitosti. Tedy zda náhodou jako veřejně prospěšná organizace jsme osvobozeni od daně z nabytí nemovitosti. Velmi děkuji za odpověď.

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti činí 4% z kupní ceny (nebo hodnoty stanovené znalcem) a výjimky jsou pouze pro první bezúplatný převod do 5 let od kolaudace (nebo započetí užívání nemovitosti). Od daně jsou tak osvobozeny pouze nákupy novostaveb.