Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #12434, Zrušení spoluvlastnictví nemovitosti

Zrušení spoluvlastnictví nemovitosti, Reality

Sjednejte si hypotéku online
13.1.2021 Reality

Pokračování dotazu č. 12410: Dobrý večer, pane Jermáři, děkuji za odpověď, byla rychlá a pro mne příznivá. Synovec mi řekl, že dům prodá soudně, včetně mého podílu. Tlačí. Mám pocit, že o svém "majetku" si můžu rozhodnout sama, co s ním provedu. A ne že mi bude diktovat, co prodám. Nemám žádné dluhy, ani pohledávky, tak co by tam soud řešil? Ještě jednou děkuji Vám a těmto stránkám, že jsou.

Dobrý den,

nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat ve spoluvlastnictví. Pokud se spoluvlastníci nemohou dohodnout na společném užívání či prodeji nemovitosti, může kterýkoliv spoluvlastník (nehledě na výši jeho podílu) požádat soud o zrušení spoluvlastnictví.

Jak soud postupuje?

1) je-li možné nemovitost s ohledem na stavebně technické parametry rozdělit, nařídí se rozdělení nemovitosti

2) není-li rozdělení na samostatné bytové jednotky možné, je dána možnost vyplatit ostatní spoluvlastníky

3) nechce-li žádný spoluvlastník vyplatit ostatní, nemovitost končí v dražbě a výtěžek je vyplacen spoluvlastníkům s ohledem na jejich podíly

Synovec Vás nemůže přímo nutit k prodeji vašeho podílu soudní cestou, ale takto oklikou může požádat o zrušení spoluvlastnictví (a je na soudu a účastnících řízení, jak vše dopadne).