Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8590, Prodej a koupě bytu a daně

Prodej a koupě bytu a daně, Reality

Sjednejte si hypotéku online
17.1.2020 Reality

Dobrý den, máme dům v podílovém vlastnictví (6 bytových jednotek). Nyní jsem se domluvila na prodeji jednoho pokoje se sousedem, čímž se změní velikost podílů u obou. Do jakého termínu po sepsání smlouvy o prodeji nemovitosti (nebo její části) se musí tato změna nahlásit na katastr nemovitostí k provedení úpravy podílů? Stačí doložit oboustranně podepsanou kupní smlouvu? A dále mám dotaz, dokdy je nutné tuto změnu vyřešit na finančním úřadě, a jak je to se zdaněním této změny? Děkuji za odpověď, snad je tento dotaz srozumitelný. Jste skvělí, vždy jste mi pomohli. Přeji hezký den

Dobrý den,

není stanovena žádná lhůta pro ohlášení této změny, nicméně v zájmu kupujícího je toto ohlásit katastru neprodleně (neboť majitelem se kupující stává až zápisem na katastru - se zpětnými účinky k datu podpisu smlouvy).

Katastru je třeba doložit kupní smlouvu s ověřenými podpis a návrh na vklad (za každý návrh se platí 2 000 Kč). Daň z nemovitosti se platí dle stavu na katastru k 1/1 (za rok 2020 tak budete ještě platit daň Vy, za rok 2021 kupující - který má povinnost podat přiznání k dani z nemovitosti do 31/1/2021). Kupující platí daň z nabytí nemovitosti (4%), prodávají neplatí daň z příjmu (15% ze zisku), pakliže v bytě bydlel min. 2 roky nebo ho vlastnil min. 5 let.