Vlastním družstevní byt, Exekuce a insolvence

Dobrý den, mám exekuce a chtěla bych jít do insolvence. Mám družstevní byt, ale ne ve svém vlastnictví. Cena bytu je odhadována na 1 050 000 Kč, mé dluhy se všemi úroky jsou 1 065 000 Kč. Byt má jít do dražby. Chceme ji tímto zastavit. Je nějaká možnost, že v insolvenci o ten byt nepřijdu? Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Děkuji

Dobrý den,

o byt bohužel přijdete jako v exekuci tak v potenciální insolvenci (osobním bankrotu). U insolvence je povinnost splatit min. 30% svých závazků a to buď formou zpeněžení majetku (dražba bytu) nebo z výplaty během následujících 5 let. Věřitelé by tak i v insolvenci určitě volili formu zpeněžení majetku.

Insolvence má však tu výhodu, že po jejím ukončení Vám jsou prominuty všechny ostatní nesplacené závazky. Např. pokud by se v dražbě podařilo prodat Váš družstevní podíl za 800 000 Kč, splatila byste tímto 75% svých dluhů a zbylých 25% by Vám bylo prominuto. Naopak u exekuce žádné prominutí dluhu není možné, tedy při stejném scénáři (výtěžek z dražby 800 000 Kč) byste dále dlužila zbývajících 265 000 Kč. Proto doporučuji o insolvenci požádat u soudu co nejdříve ("včera bylo pozdě"). Jedině takto máte šanci na zastavení exekuce a umazání všech svých dluhů naráz prodejem bytu.