Prodej podílu na bytu, Reality

Sjednejte si hypotéku online
20.12.2019 Reality

Pokračování dotazu č. 8333: Mám ještě doplňující dotaz - sestra bydlí s dětmi u svého přítele mimo naše město, jsme v kontaktu vesměs telefonicky, osobně pouze občas, sestra není příliš časově flexibilní. Proto se chci zeptat, jakým způsobem s kupujícím části bytu sepsat kupní smlouvu v tomto případě, zda stačí sepsat smlouvu mezi kupujícím a mnou, s tím, že bych se poté finančně vypořádala se svou sestrou (předpoklad je samozřejmě písemné ujednání mezi mnou a sestrou o finančním vypořádání po prodeji), nebo je nutné mít z její strany plnou moc k jednání o prodeji této části bytu. A dále prosím o odpověď na dotaz, jak koncipovat kupní smlouvu s kupujícím, tedy zda ve smlouvě uvést obě s uvedením podílu, tedy také částky, která ji přináleží po prodeji, nebo je postačující sepsat tuto kupní smlouvu opět s plnou mocí sestry pouze na mé jméno. Děkuji Vám velice za Vaši odpověď.

Dobrý den,

kupní smlouvu musí bezpodmínečně podepsat všichni majitelé bytu, jinak by byla neplatná (nebo samozřejmě můžete prodat jen část svého podílu na nemovitosti). Pro sepsání kupní smlouvy doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc, notáře či advokáta. Prodej podílu na bytu cizí osobě velmi pečlivě zvažte, má to mnoho právních důsledků. Kupující se k Vám může obratem nastěhovat, nechat soudní cestou vypořádat spoluvlastnictví a "nepřátelsky" převzít celý byt a Vás vyplatit, atd. Při prodeji pokoje a jeho vyčlenění z Vaší bytové jednotky do jiné je záhodno mít vše velmi pečlivě právně zajištěno. Upřímně mi prodej 15m2 s ohledem na všechny možné komplikace a rizika nedává smysl (netopíte-li se v dluzích, které potřebujete urgentně řešit). Hodnota nemovitosti Vám poroste, peníze se znehodnocují velmi rychle a přizvat si do podílového vlastnictví rodinného bytu cizí osobu není nejlepší nápad.