Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #13745, Podílové spoluvlastnictví garážového stání

Podílové spoluvlastnictví garážového stání, Reality

Sjednejte si hypotéku online
4.4.2021 Reality

Dobrý den, v okolí mého bydliště developer zahájil výstavbu garážového domu. Garáže budou na prodej ve formě podílového spoluvlastnictví, nebo ve společenství vlastníků jednotek. Druh vlastnictví bude znám v konečné smlouvě. Ve smlouvě budoucí jsou však zatím tyto dvě neurčené varianty. Pokud by nastala ta "horší" varianta, což je podílové spoluvlastnictví. Zajímá mne, pokud bych případně v budoucnu prodával byt a k němu bych přiřadil garáž, aby cena bytu šla nahoru, musel bych nejprve nabídnout svůj podíl (garáž) ostatním spoluvlastníkům? Garáž a byt nejsou v jednom domě. Garáž je oddělena od domu zhruba 300 m. Pokud bych chtěl garáž v podílovém spoluvlastnictví dát do zástavy, potřebuji souhlas všech podílových vlastníků? Pokud někdo z podílových vlastníků, má dluhy a exekuci, promítne se exekuce do podílů ostatních vlastníků tak, že vlastníci mohou přijít o garáže, ačkoliv jsou v tom naprosto nevinně? Děkuji

Dobrý den,

se svým podílem (garážové stání v podílovém vlastnictví) můžete nakládat zcela dle své libovosti. Můžete ho prodat bez souhlasu ostatních. Exekuce vedené proti ostatním majitelům se vašeho podílu nikterak netýkají. Dříve zde bylo zavedené předkupní právo pro ostatní podílníky, ale to již bylo zrušeno pro nepraktičnost.