Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #11901, Hypotéka, nákup a prodej bytu

Hypotéka, nákup a prodej bytu, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
24.11.2020 Hypoteční poradna

Dobrý den, mám koupený byt na hypotéku se splatností 30 let. Po 10 letech chci byt prodat a koupit si jiný v podobné hodnotě. Šance, že bych prodal byt a hned v návaznosti na to koupil byt jiný, asi není moc veliká. Počítám tedy s tím, že byt prodám, seženu si dočasné bydlení a budu hledat ke koupi nový vyhovující byt. Jaké jsou možnosti ohledně ponechání si právě běžící hypotéky? S prodejem bytu už ho nemohu použít jako zástavu. Je banka ochotna nějakou specifikovanou dobu a třeba i za určitých dočasných podmínek počkat, než budu moci použít jako zástavu pro stávající hypotéku nový byt? Nebo je jediná možnost prodejem bytu hypotéku předčasně splatit a pak si vzít novou? Vím, že existuje předhypoteční úvěr, který nevyžaduje zajištění zástavním právem. Ten ale není moc výhodný. Děkuji

Dobrý den,

za hypotéku je třeba ručit bance nemovitostí. U překlenovacího/předhypotečního úvěru zástava vyžadována není, ale úroková sazba je méně výhodná. Nejjednodušší bude byt prodat, hypotéku splatit a následně si koupit jiný byt a na něj čerpat nový úvěr. Je nepravděpodobné, že by banka souhlasila s prodejem nemovitosti a nedoplacením hypotéky. S dostatečným příjmem by taktéž šlo nejprve koupit nový byt a čerpat druhou hypotéku. A následně starý byt prodat či pronajímat.