Banky.cz Články Reality Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021 Reality

Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější. Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o víc než 10 %.

REKLAMA
REKLAMA

Zveřejněné údaje ukazují, že ceny nemovitostí rostou nejrychleji za 10 let. Na nákup tak potřebujete o statisíce korun víc než loni.

Bez ohledu na to, jestli sháníte byt, dům nebo stavební pozemek.

Nejvíc zdražují pozemky

Na největší meziroční zdražení se musíte připravit, pokud hledáte stavební pozemek. V prvním letošním čtvrtletí totiž lidé za parcelu zaplatili v průměru o 16 % víc než o rok dřív.

Tempo přitom zrychluje. V porovnání posledních dvou kvartálů je růst víc než 5 %, zatímco v předchozím období to bylo „jen” 3,2 %.

Ještě výrazněji je zdražení vidět z pohledu posledních 10 let. Za tu dobu stouply ceny stavebních pozemků o víc než 90 % – za stejný pozemek tak nyní zaplatíte téměř dvojnásobek.

Hlavním důvodem je poptávka, která výrazně převyšuje nabídku. Zájem navíc zvýšila koronavirová pandemie. Řada lidí kvůli ní začala víc času trávit ve svých bytech, a proto nyní hledá možnost bydlení nebo alespoň odpočinku mimo město.

Byty meziročně zdražily o 13 %

Výrazně stoupla také tržní cena bytů. Data ukazují, že se meziročně zvýšila o víc než 13 %. A v porovnání posledních dvou čtvrtletí byty zdražily o téměř 4 %.

V obou případech je to nejrychlejší růst za posledních 10 let.

Od roku 2011 se přitom ceny bytů na českém trhu zvedly skoro o 77 %.

I rodinné domy pokořily 10% hranici

Nejpomaleji zdražovaly rodinné domy. I v jejich případě je ale skok dost výrazný.

Za rok jejich cena poskočila o víc než 10 % a v porovnání posledních dvou čtvrtletí je růst přes 3 %. Za posledních 10 let pak cena domů stoupla o téměř 60 %.

Rychleji zdražovaly jen 3 státy

Nejlepší hypotéka online

Prudký růst cen nemovitostí navíc podle všeho nekončí. Nahrává mu vysoká poptávka, malá nabídka a pomalá výstavba, kterou v poslední době komplikuje také zdražování stavebních materiálů.

Někteří analytici proto čekají, že i v následujících měsících se bude meziroční zdražování pohybovat nad 10% hranicí.

Podle tempa zdražování přitom Česká republika patří mezi evropské premianty. Ze států Evropské unie loni zdražovaly byty a domy rychleji jen v:

  • Lucembursku – o 16,7 %,
  • Dánsku – o 9,8 %
  • a v Litvě – o 9,4 %.

Česká republika pak drží čtvrté místo společně s Polskem. V obou zemích byly koncem minulého roku ceny domů a bytů vyšší o 8,9 % v porovnání s koncem roku 2019.

Vyplývá to z posledních dat, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Úroky u hypoték spadly pod 2 %

Česká republika patří mezi státy, kde je zdražování nemovitostí nejrychlejší, už několik let. Vede k tomu už zmíněná slabá nabídka a naopak vysoká poptávka.

K těmto vlivům se navíc v posledním roce přidala koronavirová pandemie, která vyšroubovala zájem také o rekreační nemovitosti. Navíc přispěla k výraznému propadu úroků u hypotečních úvěrů.

Začátkem minulého roku, tedy předtím, než v České republice plnou silou udeřila koronavirová pandemie, úrokové sazby u půjček na bydlení zvolna stoupaly. V březnu byla jejich průměrná hodnota dokonce 2,44 %.

Nejlepší hypotéka online

Pak ale začal prudký propad a začátkem tohoto roku už byl průměrný úrok o 0,5 procentního bodu nižší – tedy 1,94 %.

Po víc než 3 letech se tak hypotéky opět dostaly pod 2% hranici.

Hypotéky můžou zpomalit růst cen

Právě zlevnění hypoték se výrazně projevilo na obrovském zájmu o půjčky na bydlení. A tedy i na růstu cen nemovitostí.

Jen v dubnu si lidé půjčili na bydlení přes 39 miliard korun. A v předchozím měsíci to bylo ještě o 5,5 miliardy korun víc.

Za tyto dva měsíce si tedy lidé dohromady vzali hypotéky za téměř 84 miliard korun. Pro srovnání, o rok dříve to ve stejném období bylo jen necelých 37 miliard. Tedy necelá polovina.

Hypoteční trh tak má za sebou suverénně nejsilnější začátek roku v historii. A výsledkem je, že hypotéky začínají zdražovat.

Zatímco letos v únoru byl průměrný úrok 1,93 %, na konci dubna už vyskočil na 1,98 %. Dá se tedy čekat, že se co nevidět vrátí opět nad 2 % hranici. A poroste ještě výš.

Zvyšování hypotečních sazeb pravděpodobně povede i k poklesu zájmu o nemovitosti. Což může ovlivnit i jejich ceny. Přesto se nedá čekat, že by byl propad tak dramatický, aby se zdražování nemovitostí zastavilo. Může však alespoň zpomalit.

ANKETA k článku Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Plánujete letos koupi nemovitosti?

Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výstavba nemovitosti – jaké dokumenty si připravit

18.12.2023 Reality

S výstavbou rodinného domu můžete začít až poté, co získáte povolení od stavebního úřadu. Připravte se na to, že k vyřízení ohlášení stavby nebo stavebního povolení je třeba řada dokumentů a papírování zabere několik měsíců. Přečtěte si našeho praktického průvodce, který vás seznámí s celým procesem povolení stavby.

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena