Banky.cz Články Reality Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021 Reality

Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější. Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o víc než 10 %.

Zveřejněné údaje ukazují, že ceny nemovitostí rostou nejrychleji za 10 let. Na nákup tak potřebujete o statisíce korun víc než loni.

Bez ohledu na to, jestli sháníte byt, dům nebo stavební pozemek.

Nejvíc zdražují pozemky

Na největší meziroční zdražení se musíte připravit, pokud hledáte stavební pozemek. V prvním letošním čtvrtletí totiž lidé za parcelu zaplatili v průměru o 16 % víc než o rok dřív.

Tempo přitom zrychluje. V porovnání posledních dvou kvartálů je růst víc než 5 %, zatímco v předchozím období to bylo „jen” 3,2 %.

Ještě výrazněji je zdražení vidět z pohledu posledních 10 let. Za tu dobu stouply ceny stavebních pozemků o víc než 90 % – za stejný pozemek tak nyní zaplatíte téměř dvojnásobek.

Hlavním důvodem je poptávka, která výrazně převyšuje nabídku. Zájem navíc zvýšila koronavirová pandemie. Řada lidí kvůli ní začala víc času trávit ve svých bytech, a proto nyní hledá možnost bydlení nebo alespoň odpočinku mimo město.

Byty meziročně zdražily o 13 %

Výrazně stoupla také tržní cena bytů. Data ukazují, že se meziročně zvýšila o víc než 13 %. A v porovnání posledních dvou čtvrtletí byty zdražily o téměř 4 %.

V obou případech je to nejrychlejší růst za posledních 10 let.

Od roku 2011 se přitom ceny bytů na českém trhu zvedly skoro o 77 %.

I rodinné domy pokořily 10% hranici

Nejpomaleji zdražovaly rodinné domy. I v jejich případě je ale skok dost výrazný.

Za rok jejich cena poskočila o víc než 10 % a v porovnání posledních dvou čtvrtletí je růst přes 3 %. Za posledních 10 let pak cena domů stoupla o téměř 60 %.

Rychleji zdražovaly jen 3 státy

Prudký růst cen nemovitostí navíc podle všeho nekončí. Nahrává mu vysoká poptávka, malá nabídka a pomalá výstavba, kterou v poslední době komplikuje také zdražování stavebních materiálů.

Někteří analytici proto čekají, že i v následujících měsících se bude meziroční zdražování pohybovat nad 10% hranicí.

Podle tempa zdražování přitom Česká republika patří mezi evropské premianty. Ze států Evropské unie loni zdražovaly byty a domy rychleji jen v:

  • Lucembursku – o 16,7 %,
  • Dánsku – o 9,8 %
  • a v Litvě – o 9,4 %.

Česká republika pak drží čtvrté místo společně s Polskem. V obou zemích byly koncem minulého roku ceny domů a bytů vyšší o 8,9 % v porovnání s koncem roku 2019.

Vyplývá to z posledních dat, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

Úroky u hypoték spadly pod 2 %

Česká republika patří mezi státy, kde je zdražování nemovitostí nejrychlejší, už několik let. Vede k tomu už zmíněná slabá nabídka a naopak vysoká poptávka.

K těmto vlivům se navíc v posledním roce přidala koronavirová pandemie, která vyšroubovala zájem také o rekreační nemovitosti. Navíc přispěla k výraznému propadu úroků u hypotečních úvěrů.

Začátkem minulého roku, tedy předtím, než v České republice plnou silou udeřila koronavirová pandemie, úrokové sazby u půjček na bydlení zvolna stoupaly. V březnu byla jejich průměrná hodnota dokonce 2,44 %.

Pak ale začal prudký propad a začátkem tohoto roku už byl průměrný úrok o 0,5 procentního bodu nižší – tedy 1,94 %.

Po víc než 3 letech se tak hypotéky opět dostaly pod 2% hranici.

Hypotéky můžou zpomalit růst cen

Právě zlevnění hypoték se výrazně projevilo na obrovském zájmu o půjčky na bydlení. A tedy i na růstu cen nemovitostí.

Jen v dubnu si lidé půjčili na bydlení přes 39 miliard korun. A v předchozím měsíci to bylo ještě o 5,5 miliardy korun víc.

Za tyto dva měsíce si tedy lidé dohromady vzali hypotéky za téměř 84 miliard korun. Pro srovnání, o rok dříve to ve stejném období bylo jen necelých 37 miliard. Tedy necelá polovina.

Hypoteční trh tak má za sebou suverénně nejsilnější začátek roku v historii. A výsledkem je, že hypotéky začínají zdražovat.

Zatímco letos v únoru byl průměrný úrok 1,93 %, na konci dubna už vyskočil na 1,98 %. Dá se tedy čekat, že se co nevidět vrátí opět nad 2 % hranici. A poroste ještě výš.

Zvyšování hypotečních sazeb pravděpodobně povede i k poklesu zájmu o nemovitosti. Což může ovlivnit i jejich ceny. Přesto se nedá čekat, že by byl propad tak dramatický, aby se zdražování nemovitostí zastavilo. Může však alespoň zpomalit.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Plánujete letos koupi nemovitosti?

Počet odpovědí: 98

KOMENTÁŘE k článku Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena