Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #11799, Prodej bytu a přepis energií

Prodej bytu a přepis energií, Reality

Sjednejte si hypotéku online
16.11.2020 Reality

Dobrý den, moc prosím o názor. Kupuji byt. Paní prodávající byla za svým dodavatelem energií a dala mu mé osobní údaje bez mého souhlasu. Dodavatel je přijal, zase bez mého souhlasu, a zaslal mi návrh smlouvy, kde použil moje údaje. Přílohou byl dodatečný souhlas se zpracováním osobních údajů zaslaný k podpisu. Dodavatel energií se mi skoro vysmál, když jsem vznesla pochybnost. Ale já mám pocit, že tento krok je neoprávněný. Mám pravdu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

máte pravdu, takto by se při prodeji bytu a přepisu energií opravdu postupovat nemělo. Je několik možných postupů, ale za nejméně komplikovaný považuji následující:

  • sepište s prodávajícím předávací protokol, kde budou uvedeny stavy měřidel k datu předání bytu (elektřina, plyn, voda, TV, topení)
  • navštivte současného dodavatele energií, předložte kupní smlouvu a předávací protokol
  • dodavatel energií s Vámi uzavře novou smlouvu (důrazně doporučuji na dobu neurčitou) a převede odběrné místo na Vás
  • chcete-li u stávajícího dodavatele zůstat, tímto pro Vás přepis končí
  • chcete-li dodavatele změnit, podejte výpověď (výpovědní lhůta činí 3 měsíce od konce měsíce, ve kterém byla výpověď podána), do týdne Vám dorazí akceptace výpovědi a s tímto dokumentem si dodávku energií sjednáte u Vámi vybraného dodavatele
  • teoreticky byste měla mít ze zákona možnost uzavřít novou smlouvou již s novým dodavatelem, ale v praxi se setkáte s takovou neochotou na straně stávajícího dodavatele (bude Vám neustále házet administrativní klacky pod nohy), že se vyplatí uzavřít novou smlouvu nejprve se stávajícím dodavatelem (to se na Vás úředník mile usměje a místo předchozího "nejde, to byste nejprve musela, atd." je rázem vše během 10 min. vyřízeno) - počkat si 3 měsíce za to stojí!
  • REKLAMA