Jak prodat starý byt a splatit hypotéku: Osvobození od daně z příjmu a převod do SJM

22.12.2021 Daně

Dobrý den, mám prosím na Vás dotaz. Manželka za svobodna nabyla darem v přímé linii družstevní byt 2+kk v roce 2012. V roce 2013 jsme se vzali a v bytě začali bydlet. V roce 2018 jsme si vzali hypotéku na byt 4+kk ve výši cca 3,8 milionu. Od roku 2020 jsme se do tohoto bytu i přestěhovali. Starý družstevní byt 2+kk byl na konci roku 2019 převeden do osobního vlastnictví. Starý byt 2+kk může mít dnes hodnotu cca 4,5 mil. Mám následující dotaz k osvobození od daně z příjmu v případě prodeje starého bytu: 1) Do podmínky pěti let jestli se počítá i doba kdy byl byt družstevní? 2) Lze byt 2+kk který není v SJM prodat cca za 4,5 milionu a splatit tím hypotéku (SJM) do jednoho roku na byt který je v SJM cca 3,8milionu (přesně 3,6 milionu protože 200 000,-Kč už je splcených). Daň z příjmu pak odvést pouze z rozdílu tedy 15% z 900 000,- tedy daň ve výši 135 000,-Kč? Nebude tam nějaký problém s tím, že zatímco starý byt není v SJM tak nový byt (i hypotéka je v SJM)? Lze to takto provést? Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

oba Vámi uváděné postupy jsou možné. Splátka hypotéky je považována za "použití peněz na řešení vlastních bytových potřeb", přičemž nevadí, že byt je ve vlastnictví pouze jednoho z manželů.