Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #15086, Může spoluvlastník prodat svůj podíl?

Může spoluvlastník prodat svůj podíl?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
16.8.2021 Reality

Dobry den, jsem spoluvlastnikem rodineho domu, na ktery mam hypoteku. Ja vlastim 4/5 a spoluvlastnik 1/5 podilu. Muzu se zeptat, muze on bez meho souhlasu prodat svuj podil nekomu cizimu? Zastavni pravo ma banka na cely barak, dekuji za odpoved.

Dobrý den,

obecně může spoluvlastník nemovitosti prodat svůj podíl bez souhlasu ostatních spoluvlastníků (je to jeho majetek, může s ním nakládat dle libosti). Ve vašem případě je ale možnost prodeje pouze teoretická, neboť:

  • 20% podíl na nemovitosti se zástavou za hypoteční úvěr by si nikdo nekoupil (z důvodu právní vady "zástavního práva")
  • banka pravděpodobně mimo zástavního práva nechala do katastru zapsat též věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje změnu vlastníka bez souhlasu banky
  • REKLAMA