Banky.cz Články Aktuálně Obměna rady ČNB

Obměna rady ČNB

Obměna rady ČNB
5.6.2016 Aktuálně

Rada České národní banky dozná 1. července výrazné obměny. Odcházejí členy rady Singera a Janáčka nahradí pánové Benda a Nidetzký. Novým guvernérem ČNB se stane Jiří Rusnok. Příští rok se k obměněné radě připojí i dosavadní koordinátor pro zavedení eura pan Dědek. Jak moc centrální banka ovlivňuje chod ekonomiky a co očekávat od nové rady?

REKLAMA

Centrální banka a její úloha v ekonomice

Cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu (definovanou aktuálně jako 2% inflace), k čemuž bance slouží nástroje měnové politiky, kterými řídí množství peněz v ekonomice. Mezi tyto nástroje patří vyhlašované základní úrokové sazby (diskontní, repo 2T, lombardní), regulace finančního trhu (např. sazby povinných minimálních rezerv bank) či měnové intervence. Centrální banka je nezávislá, nicméně se snaží podporovat hospodářskou politiku vlády (není-li to v rozporu s cílem cenové stability). Naopak v gesci ČNB není rozhodování o přechodu na euro, což je čistě politická otázka.

Přestože by se cíl ČNB (péče o cenovou stabilitu) mohl zdát laické veřejnosti na první pohled skromný či malý, centrální banka ovlivňuje ekonomiku (a tedy a životy všech občanů) poměrně zásadním způsobem. Za kolik si budeme půjčovat (hypotéky, spotřebitelské úvěry), jak dobře budeme spořit (termínované vklady, spořící účty) či jak moc se bude zdražovat (inflace) – toto vše je navázáno na základní úrokové sazby ČNB, resp. na aktuální hodnotu peněz.

Stejně jako roční cyklus obsahuje střídající se 4 roční období, tak i ekonomický cyklus střídá populární období vrcholného růstu s méně oblíbeným údobím krize. Úkolem ČNB je moderovat jednotlivé fáze ekonomického cyklu (který si lze představit jako sinusoidu;vrchol – blahobyt, dno – krize) tak, aby:

  • v době prosperity a růstu nedošlo k přehřátí ekonomiky, vzniku cenových bublin, atd. – po čemž by následoval z větších výšin o to bolestivější pád
  • doba krize byla co nejkratší a nejméně bolestivá pro všechny zúčastněné
Běžný účet

Mimo cenové stability tedy centrální banka obecně v době růstu krotí přehřívající se ekonomiku vyššími úroky a naopak doby krize pomáhá překlenout levnějšími penězi podporujícími rozvoj. V optimálním případě je toto doprovázeno vyspělou hospodářskou politikou vlády, která ctí princip: „když se daří, tak všechno neutratíme, ale našetříme si naopak na horší časy“ (rozpočtové přebytky v dobách růstů a deficity v dobách krize).

Bankovní rada

Nejvyšším řídícím orgánem České národní banky je bankovní rada. Má 7 členů (guvernéra, dva vice-guvernéry a 4 řadové členy), které jmenuje prezident republiky (dle své volby, bez spolurozhodování senátu) na funkční období 6 let. Každý člen bankovní rady může být jmenován do rady maximálně dvakrát. Tedy složení bankovní rady, resp. postoje jejich členů, do určité míry odráží ideové ukotvení prezidenta republiky (ne zcela, neboť funkční období členů bankovní rady je o rok delší než funkční období prezidentského úřadu a rada se obměňuje postupně).

Zatímco končící členové bankovní rady (jmenováni panem Klausem) byli na poli politickém více doprava a proti euru, noví členové rady jmenováni panem Zemanem jsou více doleva a pro euro (teoreticky, neboť za současné krize eurozóny si i oni velmi dobře uvědomují současné přínosy vlastní měny).

Co očekávat od nových členů rady ČNB?

Jaké změny lze očekávat od obměněné bankovní rady? Překvapivě téměř žádné, neboť za současných okolností dlouhodobě nízkých úrokových sazeb, boje s deflací a krizí eurozóny není optimální řešené měnově-politické otázky pravicové či levicové, ale jediné správné.

Běžný účet bez poplatků

Přijetí eura: přestože o euru ČNB nerozhoduje (je to v gesci politiků), postoj nových členů bankovní rady by se dal shrnout takto: „euro jednou ano, ale nyní ne“

Měnové intervence: oslabená koruna po prvním trpkém roce intervencí nyní generuje výhradně samá pozitiva pro tuzemskou ekonomiku, což ctí i noví členové rady, kteří intervence neukončí dříve než v původně plánovaném termínu druhé poloviny roku 2017

Boj s deflací a záporné úrokové sazby: pan Rusnok se již nechal slyšet, že preferuje případně další oslabení koruny před zaváděním záporných úroků, v čemž by se pravděpodobně shodl s odcházejícími členy rady

REKLAMA

ANKETA k článku Obměna rady ČNB

S deflací raději bojovat:

Počet odpovědí: 338

KOMENTÁŘE k článku Obměna rady ČNB

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

TA: Týdenní analýza 30/2024: Realizační úrokové sazby stagnují. Příjde další pokles na konci léta?

TA: Týdenní analýza 30/2024: Realizační úrokové sazby stagnují. Příjde další pokles na konci léta?

22.7.2024 Aktuálně

Statistiky z různých zdrojů potvrzují, že se pokles úrokových sazeb v posledních měsících téměř zastavil. Index GOFIREAL společnosti Golem Finance klesl po květnovém nárůstu v červnu na 5,20 %, což je sice nejnižší letošní hodnota, ale trend je spíše stagnující.

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a zvýšení slevy za příjem zasílaný na účet u ČSOB

ČSOB: Snížení úrokových sazeb a zvýšení slevy za příjem zasílaný na účet u ČSOB

22.7.2024 Aktuálně

ČSOB Hypoteční banka snižuje od 22. 7. 2024 úrokové sazby u účelových i neúčelových hypotečních úvěrů.

Dále zvyšuje slevu za splácení z účtu v ČSOB s měsíčním příjmem 60 000 Kč měsíčně na 0,2 % p.a. Toto navýšení slevy je časově omezené - platí do 1. 9. 2024.

OB: Akční nabídka sazeb

OB: Akční nabídka sazeb

16.7.2024 Aktuálně

Oberbank spuštění časově omezenou akční nabídku se zvýhodněnými sazbami pro 2 a 3leté fixace v příp. hypotečních úvěrů Standardní hypotéka, Investiční hypotéka (hypotéka na pronájem) a Flexi hypotéka (Amerika)

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

TA: Týdenní analýza 29/2024: Průměrná hypotéka láme rekordy a pomáhá produkci

15.7.2024 Aktuálně

Produkce na hypotečním trhu v červnu dosáhla podobných hodnot jako v předchozím měsíci. Počet poskytnutých hypotečních úvěrů byl o něco nižší, ale růst průměrné výše hypotéky zapříčinil nárůst v objemu poskytnutých hypoték meziměsíčně o 1,2 % na 22,2 mld. Kč (y/y +73,6 %).

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

RB: Snížení úrokových sazeb pro fixaci na 1 a 2 roky

30.6.2024 Aktuálně

Raiffeisenbank s platností k dnešnímu dni 1. 7. 2024 rozhodla o snížení sazeb u účelových hypotečních úvěrů Klasik a neúčelových Univerzál, a to u fixací na 1 a 2 roky. Sazby u ostatních fixací se nemění.

Z naší bankovní poradny

Kam uložit 1-2 mil. Kč?

11.7.2024 Spoření
Dobrý den, letos mi bude 60 a většina prostředků, které jsem odkládal na tzv. klidné stáří, je bohužel nedostupná v rámci mediálně známých investičních kauz. Aktuálně ukládám úspory na spořící účty bank do jejich limitů (FIO do 200k, Trinity, mBank), ale hledám pochopitelně co nejvyšší výnos bez rizika. Jelikož lze navíc očekávat další snižování úrokových sazeb, má cenu uvažovat i o využití např. Conseq Repofond (mám účet)? Zde bude výnos asi obdobný jako na spořících účtech, mohl bych se vyhnout danění, pokud nebudu vybírat, ale má to smysl? Nebo máte jiný typ, kam postupně ukládat úspory v rozsahu 1-2 mil. Kč? Děkuji :-) Dobrý den, investiční trojúhelník má 3 vrcholy - očekávaný výnos, riziko a likviditu. Nelze dosáhnout nejlepších hodnot u všech 3 vrcholů najednou, vždy si musíte stanovit priority, především s ohledem na Váš rizikový profil (jaké riziko jste ochoten podstoupit). Zcela bezrizikový je vklad u bank do 2,5 mil. Kč (do této výše jsou vklady pojištěny na 100% hodnoty). 1-2 mil. Kč můžete uložit za 4,5-5,25% do Max Banky, J&T Banky a VÚB (bez omezení výše vkladů/bez nutnosti dělit velký vklad na více malých). Podílový fond má smysl v případě, kdy je očekávaný výnos z fondu vyšší než úrok na bankovních vkladech (obdobný výnos není dostatečnou motivací pro převod peněz z likvidního a bezrizikového bankovního vkladu). Doporučuji náš srovnávač spořicích účtů. ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Fond pojištění vkladů

Je nejdůležitější součástí Garančního systému finančního trhu v ČR. Z fondu pojištění vkladů probíhá výplata klientů zkrachovalých bank.  Vklady na účtech u českých bank jsou pojištěny do 100 000 euro, resp. jejich ekvivalentu v českých korunách (cca 2,5 mil. korun). Pravidlo je nastaveno tak, že pojištěn je v každé bance součet vkladů jednoho klienta. Za samostatného klienta se považuje fyzická osoba (pod rodné číslo), nebo i firma (pod IČ).  Pokud tedy máte v některé z bank více než 2,5 milionu korun, rozhodně byste měli své peníze rozdělit mezi více bank, nebo více rodných čísel, či IČ. Stačí tedy převést část peněz na manželku, či firmu. Zároveň může mít každý člověk pojištěné vklady ve více bankách v ČR, nebo EU. Do Fondu pojištění vkladů přispívají všechny české banky, stavební spořitelny a záložny pravidelným odvodem určitého promile z výše vkladů jejich klientů. Tento fond momentálně disponuje prostředky přibližně ve výši 40 miliard českých korun. Poslední výplaty prováděl klientům malých institucí Sberbank, Československé úvěrní družstvo (dříve Akcenta záložna) a předtím Evropsko Ruská Banka. Ještě předtím větší výplata přes 10 miliard proběhla klientům Metropolitního spořitelního družstva. Fond pojištění vkladů vyplácí náhradu na základě sdělení regulátora České národní banky, že konkrétní instituce není schopna dostát svým závazkům. Výplatu náhrad realizuje Garanční systém finančního trhu, který si zajistí od banky seznamy depozitních klientů. Vyplácí se zůstatek klienta k datu oznámení ČNB, sestávající z jistiny vkladu a naběhlých úroků k datu. Pro výplatu Garanční systém zpravidla najme některou z velkých bank s dostatkem poboček. Informace je zasílána na kontaktní údaje zkrachovalé banky či záložny. Pozor - výplata probíhá pouze po dobu 3 let, během kterých se musíte o své prostředky přihlásit! Jak uvedeno výše, aktuálně má fond dostatek prostředků pro případné uspokojení klientů při krachu středně velké banky. A pokud by prostředky fondu nestačily, doplácet se bude ze státního rozpočtu, fond smí vydat dluhopisy anebo si může vypůjčit prostředky na finančním trhu prostřednictvím úvěru. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena