Penzijko jako součást dědictví? Co se stane s vaším penzijním připojištěním po smrti?

Dobrý den, zemřel mi před půl rokem manžel. Notářka tvrdí, že moje penzijní připojištění spadá do SJM a tedy do dědictví. Zdůrazňuji, že se jedná o moje penzijko a nikoli manželovo. Zdá se mi to nehorázné, spořím si na svůj důchod a moje penzijko spadá do dědictví? Takže pro mnohé lidi s nízkým příjmem to znamená penzijko rozpustit a vyplatit dědice? Státní nástroj, který patří k zajištění penze spadne do dědictví? Zdá se mi to nehorázné. Notářka si sama u banky zjistila, že penzijko mám a zjistila si samozřejmě všechny mé osobní účty, které tam chce zařadit. U účtů to chápu, u penzijka opravdu nikoli. Prosím o informaci, zda to tak je. Děkuji

Dobrý den,

obecně všechny peníze nabyté během manželství spadají do SJM (nebylo-li SJM zúžené). Penzijní spoření vedené na jméno manžela zůstavitele se obvykle do dědického řízení nezahrnuje, ale čistě z pohledu logiky jste si vklady na penzijko hradila ze svého příjmu, který spadal do SJM. Dědictví se obvykle řeší dohodou mezi dědici - nedělí se všechen majetek přesně na stejné části, ale stanoví se celková hodnota dědictví jako celku a následně se např. určí, kdo komu co vyplatí.