Expobank jako nejvhodnější volba pro jistotní účet? Srovnání s ostatními bankami

Sjednejte si hypotéku online
29.9.2015 Reality

Dobrý den, k tab. Jistotní a vázané účty - srovnání. Prosím je zde dnes uvedená tab. aktuální? Jak dalece je spolehlivá v tomto Expobank, která podle této srov. tab. vychází jako nejvhodnější-nejlepší? Prodávám nemovitost a vybírám optimální jistotní účet u vhodné banky pro dočasné (cca 1 měsíc) uložení kupní částky (pod 3 mil.Kč). Děkuji za odpověd. S ohledem na citlivé údaje, prosím o nezveřejnění mého dotazu s mým jménem.

Dobrý den,

ano, tabulka zde je aktuální. Expobank je spolehlivá, ale nejvýhodnější není, neboť pro částku 3 mil. Kč bude poplatek činit 8 000 Kč (5 000 Kč + 0,1%). Úrok je sice zajímavý (0,65%), ale složené peníze včetně úroku z nich plynoucí jsou de iure (není-li ve smlouvě o úschově mezi prodávajícím a kupujícím dohodnuto jinak) majetkem kupujícího až do momentu, než je převod nemovitosti dokončen a peníze jsou Vám poslány (tedy úrok bude tak jako tak celý kupujícího).

Zde bych doporučil raději Komerční banku, kde to je za rovných 6 000 Kč (a navíc v situaci, kdy bude část peněz nepojištěná proti krachu banky - nad 2,7 mil. Kč - je lepší volit větší známou banku). Případně zvažte i notářskou (nikoliv advokátní) úschovu. Ta je sice malinko dražší - zhruba 10 000 Kč, ale zato to máte dohromady all inclusive i za sepsání kupní smlouvy. Je totiž mnohem jednodušší sepsat na jednom místě naráz smlouvu o prodeji i smlouvu o úschově (smlouva o prodeji musí obsahovat i data ze smlouvy o úschově - přesné podmínky výplaty).