Manželka otce požaduje polovinu peněz po jeho smrti: Jaké jsou její právní nároky?

Dobrý den, po rozvodu se můj otec oženil. V druhém manželství oba manželé spravovali SJM. Půl roku před smrtí převedl otec peníze ze svého účtu na můj účet a v notářsky sepsané závěti pak odkázal všechen svůj majetek mně. Nyní mě jeho manželka tvrdí, že ji otec o převodu peněz ze svého účtu na můj účet neinformoval, nesouhlasí s tím a vyhrožuje mi občanskoprávním sporem, pokud jí polovinu peněz nevydám. Soudím, že jako manželka se mohla za otcova života dovolávat neplatnosti jeho jednání. Smrtí jednoho z manželů však SJM zaniká a předpokládám, že tím zanikají i její nároky. Může manželka otce po mně vymáhat polovinu peněz? Děkuji.

Dobrý den,

i za života by bylo dovolávání se neplatnosti takového jednání velmi komplikované. Otec měl právo nakládat s penězi ve svém výlučném vlastnictví (získanými před vstupem do manželství) i s penězi v SJM. Taktéž měl otec plné právo sepsat závěť a rozhodnout o jiném způsobu dělení majetku než jaký určuje defaultně zákon (rovným dílem mezi zákonné dědice). Snad jedinou šanci na úspěch v případě občanskoprávního sporu by měla manželka v případě, kdyby otec převedl peníze ve výlučném vlastnictví manželky na Váš účet (což velmi pravděpodobně není váš případ). I v tomto případě by však důkazní břemeno bylo na straně manželky (ona by musela prokázat, že došlo k protiprávnímu jednání a škodě).