Má otčím dědické právo na účet mé matky, ke kterému mám dispoziční právo?

Dobrý den, mám dispoziční právo k účtu své matky. Její manžel, můj otčím, toto právo nemá a ani nežije s matkou ve společné domácnosti. Chtěl bych se prosím zeptat, zdali má otčím v případě úmrtí mé matky nějaké dědické právo na její účet. Děkuji

Dobrý den,

není-li sepsána závěť, pak se majetek při úmrtí dělí následovně:

1) polovina SJM připadá druhému z manželů

2) polovina SJM se dělí rovným dílem mezi druhého z manželů a děti

Peníze spadají obvykle do SJM, tedy první polovina by automaticky připadla otčímovi a druhá polovina by se dělila rovným dílem mezi něj, Vás a případné Vaše sourozence. Naopak dispoziční právo k účtu Vám nedává žádné extra právo na peníze v dědickém řízení. Disponent není majitelem peněz na účtu.

Pokud Vaše matka s otčímem nežije, doporučuji rozvod. Chce-li odkázat majetek jen Vám, sepište závěť.