Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #8688, Koupě podílu na nemovitosti v dražbě

Jak získat přístup do nemovitosti, když jsem spoluvlastníkem? A co dělat, pokud se nedomluvím s ostatními vlastníky?

Sjednejte si hypotéku online
23.1.2020 Reality

Pokračování dotazu č. 8687: Pokud se stanu spoluvlastníkem 1/4 nemovitosti, mohu si tedy za asistence PČR vyžádat vstup do nemovitosti. Z toho tedy plyne, že se mohu pohybovat v nemovitosti celé, přestože v nemovitost užívá většinový vlastník? Není mi jasné jak docílím vyklizení podílu, kterou bych koupil v dražbě pokud se nedohodnu se spoluvlastníky. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

žádného vyklizení docílit nelze, protože si kupujete ideální podíl na nemovitosti, ke kterému se neváže právo užívat konkrétní pokoj či místo v bytě. Vše je na dohodě mezi spoluvlastníky. Pokud k dohodě nedojde (což při nedobrovolné dražbě minoritního podílu nedochází), soud nařídí prodej. Položte sám sobě otázku, jestli má smysl kupovat minoritní podíl v nedobrovolné dražbě (po nabytí nemovitosti zaplatíte 4% daň), kde k dohodě spíše nedojde a nemovitost budete pravděpodobně opět nucen prodat.