Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních
měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je
mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň,
na které byly naposledy zhruba před rokem.
Je navíc jasné, že zdražování hypoték bude
pokračovat i dál. Některé banky totiž zdražovaly také v červenci.
I přes tento trend ale zájem o hypotéky rekordně roste.
Aktuální zdražování hypotečních úvěrů začalo letos v únoru, kdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby jejich zvyšování nabývá na intenzitě.
Za 5 měsíců se průměrné úroky zvedly o 0,2 procentního bodu. A zatímco rozdíl mezi březnem a dubnem byl jen 4 setiny procentního bodu, rozdíl mezi květnem a červnem je už 7 setin.
Během června sáhly ke zvýšení úrokových sazeb téměř všechny banky. A stejné chování bylo vidět i v červenci, kdy zdražování hypotečních úvěru pokračovalo.
Pro zdražení se rozhodli například představitelé:
Z porovnání hypoték je vidět, že sazby některých bank jsou už nyní o 0,8 procentního bodu vyšší, než byl červnový průměr. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se trend měl zastavit.
Spíše naopak.
Pokračující růst je možné předpokládat i kvůli tomu, že Česká národní banka na konci června poprvé za více než rok odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Konkrétně o 0,25 procentního bodu na 0,5 %.
Hlavní cílem je zastavení inflace. Ta začala stoupat díky oživení ekonomiky po uvolnění proticovidových opatření.
Kvůli zvyšujícím se cenám je navíc možné, že centrální banka letos ještě neřekla poslední slovo a ke zvýšení sazeb přistoupí znovu.
I přesto, že úrokové sazby stoupají, zájem o hypotéky to zatím neovlivnilo. Jen v červnu si lidé půjčili druhou nejvyšší sumu peněz v historii.
Banky totiž poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. Tím se přiblížily k letošnímu březnu, který byl zatím rekordní. Lidé si tehdy sjednali půjčky za 44,7 miliardy korun.
Měsíce duben a květen sice byly o něco slabší, i přesto banky nahlásily objemy kolem 40 miliard korun.
Celkově banky v prvním pololetí letošního roku sjednaly hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. Tato částka je oproti předchozím rokům rekordní a téměř dosáhla na objem hypoték za celý loňský rok.
Tehdy si lidé půjčili celkem 254 miliard korun.
Skokový růst je vidět i v meziročním porovnání. Loni byl objem sjednaných hypotečních úvěrů za prvních šest měsíců roku méně než poloviční. Konkrétně si lidé takto půjčili přes 109 miliard korun.
A rok předtím to bylo ještě méně – přes 83 miliard korun.
Očekává se tak, že do konce letošního roku padne magická hranice 300 miliard korun. A pokud se průměrný měsíční objem hypoték udrží nad 30 miliardami korun, může letošní statistika ukázat i číslo přesahující 400 miliard.
Zároveň s objemem hypoték roste i počet sjednaných smluv. Za letošní první pololetí jich banky podepsaly přes 72 000, loni za stejnou dobu to bylo přitom jen 41 000 smluv.
Za rekordním zájmem o hypotéky je několik faktorů.
Velkou roli hraje například to, že jsou lidé bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené možnosti cestování i dovolené.
Kromě toho je tu i další faktor, který hraje velkou roli – lidé chtěli využít rekordně nízkých úrokových sazeb a sjednat si hypotéku s výhodnými podmínkami.
Úrokové sazby pod 2 % totiž banky nabízely naposledy v roce 2017.
Z meziročního porovnání také vyplývá, že si lidé sjednávají smlouvy na vyšší částky.
Hodnota hypotéky byla letos v průměru přes 3 miliony korun. Loni se přitom pohybovala zhruba o 400 000 korun níže.
Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, stavebních materiálů i práce.
Lidé si tak na bydlení potřebují půjčit více peněz. Tento trend navíc s největší pravděpodobností bude pokračovat.
Všechny indicie ukazují, že pokud o hypotéce uvažujete, není důvod čekat. Návrat úroků pod 2 % totiž není v blízké budoucnosti příliš reálný. Někteří analytici dokonce předpovídají, že ještě letos úroky vystoupají ke 3 %.
Neznamená to ale, že se musíte spokojit s drahou půjčkou. Přestože banky hypoteční úvěry zdražují, stále můžete najít výhodné nabídky.
Stačí jen využít hypoteční kalkulačku a porovnat si všechny aktuální nabídky na trhu. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.
Vzít si půjčku na bydlení a refinancovat ji třeba každé dva roky. I tak může vypadat hypoteční turistika. Tento pojem totiž označuje situaci, kdy klienti aktivně vyhledávají banky, které jim nabídnou výhodnější podmínky. A pak u nich žádají o refinancování hypotéky. I několikrát za dobu trvání úvěru. Od září 2024 se jim to ale nemusí vyplatit.
Česká národní banka pokračuje v trendu uvolňování měnové politiky. Na svém posledním měnověpolitickém zasedání 26. září 2024 bankovní rada ČNB rozhodla o dalším snížení klíčových úrokových sazeb. Sáhla na všechny tři sazby, snížila je o čtvrt procentního bodu.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Hypotéka představuje pro mnoho lidí klíč k vlastnímu bydlení, ale její čerpání vyžaduje splnění řady podmínek. Banky mají různé požadavky, které musí žadatelé dodržet. Proces čerpání úvěru může záviset na účelu hypotéky, ať už jde o nákup nemovitosti, refinancování stávajícího úvěru, nebo financování výstavby či rekonstrukce.
Od 1. září 2024 nabyla účinnosti novela zákona o spotřebitelském úvěru, která mění podmínky pro předčasné splacení hypoték. Nová pravidla umožňují bankám účtovat vyšší poplatky za nečekaný odchod klienta. To může ovlivnit nejen rozhodování o refinancování hypotéky, ale dokonce i celkovou dynamiku hypotečního trhu.
KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.