Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu
2.8.2021, Hypotéka

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.

Je navíc jasné, že zdražování hypoték bude pokračovat i dál. Některé banky totiž zdražovaly také v červenci.

I přes tento trend ale zájem o hypotéky rekordně roste.

Zdražování úvěrů nabývá na intenzitě

Aktuální zdražování hypotečních úvěrů začalo letos v únoru, kdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby jejich zvyšování nabývá na intenzitě.

Za 5 měsíců se průměrné úroky zvedly o 0,2 procentního bodu. A zatímco rozdíl mezi březnem a dubnem byl jen 4 setiny procentního bodu, rozdíl mezi květnem a červnem je už 7 setin.

Další banky už ohlásily zvýšení úroků

Během června sáhly ke zvýšení úrokových sazeb téměř všechny banky. A stejné chování bylo vidět i v červenci, kdy zdražování hypotečních úvěru pokračovalo.

Pro zdražení se rozhodli například představitelé:

Z porovnání hypoték je vidět, že sazby některých bank jsou už nyní o 0,8 procentního bodu vyšší, než byl červnový průměr. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se trend měl zastavit.

Spíše naopak.

Za růstem úroků stojí i zvýšení sazeb ČNB

Pokračující růst je možné předpokládat i kvůli tomu, že Česká národní banka na konci června poprvé za více než rok odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Konkrétně o 0,25 procentního bodu na 0,5 %.

Hlavní cílem je zastavení inflace. Ta začala stoupat díky oživení ekonomiky po uvolnění proticovidových opatření.

Kvůli zvyšujícím se cenám je navíc možné, že centrální banka letos ještě neřekla poslední slovo a ke zvýšení sazeb přistoupí znovu.

Zájem o hypotéky i přes zdražování vzrostl

I přesto, že úrokové sazby stoupají, zájem o hypotéky to zatím neovlivnilo. Jen v červnu si lidé půjčili druhou nejvyšší sumu peněz v historii.

Banky totiž poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. Tím se přiblížily k letošnímu březnu, který byl zatím rekordní. Lidé si tehdy sjednali půjčky za 44,7 miliardy korun.

Měsíce duben a květen sice byly o něco slabší, i přesto banky nahlásily objemy kolem 40 miliard korun.

Lidé si půjčují rekordní množství peněz

Celkově banky v prvním pololetí letošního roku sjednaly hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. Tato částka je oproti předchozím rokům rekordní a téměř dosáhla na objem hypoték za celý loňský rok.

Tehdy si lidé půjčili celkem 254 miliard korun.

Skokový růst je vidět i v meziročním porovnání. Loni byl objem sjednaných hypotečních úvěrů za prvních šest měsíců roku méně než poloviční. Konkrétně si lidé takto půjčili přes 109 miliard korun.

A rok předtím to bylo ještě méně – přes 83 miliard korun.

Očekává se tak, že do konce letošního roku padne magická hranice 300 miliard korun. A pokud se průměrný měsíční objem hypoték udrží nad 30 miliardami korun, může letošní statistika ukázat i číslo přesahující 400 miliard.

Zároveň s objemem hypoték roste i počet sjednaných smluv. Za letošní první pololetí jich banky podepsaly přes 72 000, loni za stejnou dobu to bylo přitom jen 41 000 smluv.

Lidé ušetřili a zvýšila se jim mzda

Za rekordním zájmem o hypotéky je několik faktorů.

Velkou roli hraje například to, že jsou lidé bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené možnosti cestování i dovolené.

Kromě toho je tu i další faktor, který hraje velkou roli – lidé chtěli využít rekordně nízkých úrokových sazeb a sjednat si hypotéku s výhodnými podmínkami.

Úrokové sazby pod 2 % totiž banky nabízely naposledy v roce 2017.

Dražší byty i stavební materiál

Z meziročního porovnání také vyplývá, že si lidé sjednávají smlouvy na vyšší částky.

Hodnota hypotéky byla letos v průměru přes 3 miliony korun. Loni se přitom pohybovala zhruba o 400 000 korun níže.

Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, stavebních materiálů i práce.

Lidé si tak na bydlení potřebují půjčit více peněz. Tento trend navíc s největší pravděpodobností bude pokračovat.

Na nižší úroky nečekejte

Všechny indicie ukazují, že pokud o hypotéce uvažujete, není důvod čekat. Návrat úroků pod 2 % totiž není v blízké budoucnosti příliš reálný. Někteří analytici dokonce předpovídají, že ještě letos úroky vystoupají ke 3 %.

Neznamená to ale, že se musíte spokojit s drahou půjčkou. Přestože banky hypoteční úvěry zdražují, stále můžete najít výhodné nabídky.

Stačí jen využít hypoteční kalkulačku a porovnat si všechny aktuální nabídky na trhu. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.

ANKETA k článku "Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu"

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?
Počet odpovědí: 113

KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

Zdražování hypoték zrychluje. V červenci úrok vyskočil na 2,23 %

30.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Je to tu. Předpovídané zdražování hypoték se začíná velmi výrazně projevovat. Průměrná úroková sazba v červenci podle aktuálních dat vzrostla o desetinu procentního bodu. To je nejrychlejší růst za poslední 3 roky.

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila

18.8.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky. Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

Vlastní bydlení? Bez hypotéky na něj dosáhnete za 56 let

5.8.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Našetřit si na vlastní bydlení je rok od roku těžší. Zatímco na konci roku 2019 k tomu stačilo „jen” něco přes 118 průměrných měsíčních platů, na konci minulého roku už to bylo přes 130 platů. Doba spoření se tak o rok prodloužila. Vyplývá to z údajů, které nedávno zveřejnila Modrá pyramida.

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

Úroky hypoték se vrací nad 2 %. Zájem přesto neklesá

22.7.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Přesně půl roku. Tak dlouho vydržela průměrná úroková sazba nových hypoték pod hranicí 2 %. V květnu se nad ni opět vrátila, když vyskočila na 2,06 %. Přesto byl tento měsíc pro banky druhý nejúspěšnější v historii.Banky v ČR