Banky.cz Články Hypotéka Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021 Hypotéka

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.

Je navíc jasné, že zdražování hypoték bude pokračovat i dál. Některé banky totiž zdražovaly také v červenci.

I přes tento trend ale zájem o hypotéky rekordně roste.

Zdražování úvěrů nabývá na intenzitě

Aktuální zdražování hypotečních úvěrů začalo letos v únoru, kdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby jejich zvyšování nabývá na intenzitě.

Za 5 měsíců se průměrné úroky zvedly o 0,2 procentního bodu. A zatímco rozdíl mezi březnem a dubnem byl jen 4 setiny procentního bodu, rozdíl mezi květnem a červnem je už 7 setin.

Další banky už ohlásily zvýšení úroků

Během června sáhly ke zvýšení úrokových sazeb téměř všechny banky. A stejné chování bylo vidět i v červenci, kdy zdražování hypotečních úvěru pokračovalo.

Pro zdražení se rozhodli například představitelé:

Z porovnání hypoték je vidět, že sazby některých bank jsou už nyní o 0,8 procentního bodu vyšší, než byl červnový průměr. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se trend měl zastavit.

Spíše naopak.

Za růstem úroků stojí i zvýšení sazeb ČNB

Pokračující růst je možné předpokládat i kvůli tomu, že Česká národní banka na konci června poprvé za více než rok odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Konkrétně o 0,25 procentního bodu na 0,5 %.

Hlavní cílem je zastavení inflace. Ta začala stoupat díky oživení ekonomiky po uvolnění proticovidových opatření.

Kvůli zvyšujícím se cenám je navíc možné, že centrální banka letos ještě neřekla poslední slovo a ke zvýšení sazeb přistoupí znovu.

Zájem o hypotéky i přes zdražování vzrostl

I přesto, že úrokové sazby stoupají, zájem o hypotéky to zatím neovlivnilo. Jen v červnu si lidé půjčili druhou nejvyšší sumu peněz v historii.

Banky totiž poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. Tím se přiblížily k letošnímu březnu, který byl zatím rekordní. Lidé si tehdy sjednali půjčky za 44,7 miliardy korun.

Měsíce duben a květen sice byly o něco slabší, i přesto banky nahlásily objemy kolem 40 miliard korun.

Lidé si půjčují rekordní množství peněz

Celkově banky v prvním pololetí letošního roku sjednaly hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. Tato částka je oproti předchozím rokům rekordní a téměř dosáhla na objem hypoték za celý loňský rok.

Tehdy si lidé půjčili celkem 254 miliard korun.

Skokový růst je vidět i v meziročním porovnání. Loni byl objem sjednaných hypotečních úvěrů za prvních šest měsíců roku méně než poloviční. Konkrétně si lidé takto půjčili přes 109 miliard korun.

A rok předtím to bylo ještě méně – přes 83 miliard korun.

Očekává se tak, že do konce letošního roku padne magická hranice 300 miliard korun. A pokud se průměrný měsíční objem hypoték udrží nad 30 miliardami korun, může letošní statistika ukázat i číslo přesahující 400 miliard.

Zároveň s objemem hypoték roste i počet sjednaných smluv. Za letošní první pololetí jich banky podepsaly přes 72 000, loni za stejnou dobu to bylo přitom jen 41 000 smluv.

Lidé ušetřili a zvýšila se jim mzda

Za rekordním zájmem o hypotéky je několik faktorů.

Velkou roli hraje například to, že jsou lidé bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené možnosti cestování i dovolené.

Kromě toho je tu i další faktor, který hraje velkou roli – lidé chtěli využít rekordně nízkých úrokových sazeb a sjednat si hypotéku s výhodnými podmínkami.

Úrokové sazby pod 2 % totiž banky nabízely naposledy v roce 2017.

Dražší byty i stavební materiál

Z meziročního porovnání také vyplývá, že si lidé sjednávají smlouvy na vyšší částky.

Hodnota hypotéky byla letos v průměru přes 3 miliony korun. Loni se přitom pohybovala zhruba o 400 000 korun níže.

Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, stavebních materiálů i práce.

Lidé si tak na bydlení potřebují půjčit více peněz. Tento trend navíc s největší pravděpodobností bude pokračovat.

Na nižší úroky nečekejte

Všechny indicie ukazují, že pokud o hypotéce uvažujete, není důvod čekat. Návrat úroků pod 2 % totiž není v blízké budoucnosti příliš reálný. Někteří analytici dokonce předpovídají, že ještě letos úroky vystoupají ke 3 %.

Neznamená to ale, že se musíte spokojit s drahou půjčkou. Přestože banky hypoteční úvěry zdražují, stále můžete najít výhodné nabídky.

Stačí jen využít hypoteční kalkulačku a porovnat si všechny aktuální nabídky na trhu. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 113

KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Vývoj úrokových sazeb hypoték

22.9.2023 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 se pohybují okolo 6 %. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Jak získat levný úvěr na bydlení? Pomůže zelená hypotéka na úsporné bydlení

24.7.2023 Hypotéka

Nižší úrokové sazby, levnější pojištění a řada dalších výhod. To všechno přináší zelená hypotéka. Je určena všem lidem, kteří plánují úsporné bydlení – bez ohledu na to, jestli si pořizují novou nemovitost, nebo rekonstruují tu stávající. Podívejte se, co zelená hypotéka nabízí, kdo na ni dosáhne a kde ji najdete.

Podmínky pro získání hypotéky se změnily. Komu to pomůže?

21.6.2023 Hypotéka

Česká národní banka deaktivovala DSTI jako jedno ze závazných pravidel pro získání hypotéky. Zůstává už jen LTV a DTI. Plus požadavky na úvěruschopnost, do nichž vedle příjmů patří i další závazky, či bezproblémová historie v registrech.  Pojďme si shrnout podmínky získání hypotéky i možné dopady „zrušení“ ukazatele DSTI.

ČNB schválila uvolnění hypoték. Od července na ně dosáhne víc lidí

12.6.2023 Hypotéka

Bude vám stačit na splátku všech dluhů 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu? Nově tuto otázku při žádosti o hypotéku řešit nemusíte. Česká národní banka rozhodla, že od 1. července přestane sledovat takzvaný ukazatel DSTI.

Konec poklesu, hypotéky našly stabilní hladinu. Úroky se drží na 5,9 %

29.5.2023 Hypotéka

Je konec. Zlevňování hypoték končí, sotva začalo. V dubnu totiž po třech měsících opět stoupla průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů. A to z 5,86 % na 5,89 %. Podle všeho tak hypoteční sazby našly svou stabilní výši, okolo které se budou pohybovat i v příštích měsících.

REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena