Banky.cz Články Hypotéka Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

2.8.2021 Hypotéka

Prudký nárůst. Tak vypadá v posledních měsících křivka, která ukazuje vývoj úrokových sazeb u hypoték. V červnu si je mohli lidé sjednat s průměrnou sazbou 2,13 %. Úroky se tak dostaly na úroveň, na které byly naposledy zhruba před rokem.

Je navíc jasné, že zdražování hypoték bude pokračovat i dál. Některé banky totiž zdražovaly také v červenci.

I přes tento trend ale zájem o hypotéky rekordně roste.

Zdražování úvěrů nabývá na intenzitě

Aktuální zdražování hypotečních úvěrů začalo letos v únoru, kdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby jejich zvyšování nabývá na intenzitě.

Za 5 měsíců se průměrné úroky zvedly o 0,2 procentního bodu. A zatímco rozdíl mezi březnem a dubnem byl jen 4 setiny procentního bodu, rozdíl mezi květnem a červnem je už 7 setin.

Další banky už ohlásily zvýšení úroků

Během června sáhly ke zvýšení úrokových sazeb téměř všechny banky. A stejné chování bylo vidět i v červenci, kdy zdražování hypotečních úvěru pokračovalo.

Pro zdražení se rozhodli například představitelé:

Z porovnání hypoték je vidět, že sazby některých bank jsou už nyní o 0,8 procentního bodu vyšší, než byl červnový průměr. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se trend měl zastavit.

Spíše naopak.

Za růstem úroků stojí i zvýšení sazeb ČNB

Pokračující růst je možné předpokládat i kvůli tomu, že Česká národní banka na konci června poprvé za více než rok odsouhlasila navýšení úrokových sazeb. Konkrétně o 0,25 procentního bodu na 0,5 %.

Hlavní cílem je zastavení inflace. Ta začala stoupat díky oživení ekonomiky po uvolnění proticovidových opatření.

Kvůli zvyšujícím se cenám je navíc možné, že centrální banka letos ještě neřekla poslední slovo a ke zvýšení sazeb přistoupí znovu.

Zájem o hypotéky i přes zdražování vzrostl

I přesto, že úrokové sazby stoupají, zájem o hypotéky to zatím neovlivnilo. Jen v červnu si lidé půjčili druhou nejvyšší sumu peněz v historii.

Banky totiž poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. Tím se přiblížily k letošnímu březnu, který byl zatím rekordní. Lidé si tehdy sjednali půjčky za 44,7 miliardy korun.

Měsíce duben a květen sice byly o něco slabší, i přesto banky nahlásily objemy kolem 40 miliard korun.

Lidé si půjčují rekordní množství peněz

Celkově banky v prvním pololetí letošního roku sjednaly hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. Tato částka je oproti předchozím rokům rekordní a téměř dosáhla na objem hypoték za celý loňský rok.

Tehdy si lidé půjčili celkem 254 miliard korun.

Skokový růst je vidět i v meziročním porovnání. Loni byl objem sjednaných hypotečních úvěrů za prvních šest měsíců roku méně než poloviční. Konkrétně si lidé takto půjčili přes 109 miliard korun.

A rok předtím to bylo ještě méně – přes 83 miliard korun.

Očekává se tak, že do konce letošního roku padne magická hranice 300 miliard korun. A pokud se průměrný měsíční objem hypoték udrží nad 30 miliardami korun, může letošní statistika ukázat i číslo přesahující 400 miliard.

Zároveň s objemem hypoték roste i počet sjednaných smluv. Za letošní první pololetí jich banky podepsaly přes 72 000, loni za stejnou dobu to bylo přitom jen 41 000 smluv.

Lidé ušetřili a zvýšila se jim mzda

Za rekordním zájmem o hypotéky je několik faktorů.

Velkou roli hraje například to, že jsou lidé bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené možnosti cestování i dovolené.

Kromě toho je tu i další faktor, který hraje velkou roli – lidé chtěli využít rekordně nízkých úrokových sazeb a sjednat si hypotéku s výhodnými podmínkami.

Úrokové sazby pod 2 % totiž banky nabízely naposledy v roce 2017.

Dražší byty i stavební materiál

Z meziročního porovnání také vyplývá, že si lidé sjednávají smlouvy na vyšší částky.

Hodnota hypotéky byla letos v průměru přes 3 miliony korun. Loni se přitom pohybovala zhruba o 400 000 korun níže.

Důvodem jsou rostoucí ceny nemovitostí, stavebních materiálů i práce.

Lidé si tak na bydlení potřebují půjčit více peněz. Tento trend navíc s největší pravděpodobností bude pokračovat.

Na nižší úroky nečekejte

Všechny indicie ukazují, že pokud o hypotéce uvažujete, není důvod čekat. Návrat úroků pod 2 % totiž není v blízké budoucnosti příliš reálný. Někteří analytici dokonce předpovídají, že ještě letos úroky vystoupají ke 3 %.

Neznamená to ale, že se musíte spokojit s drahou půjčkou. Přestože banky hypoteční úvěry zdražují, stále můžete najít výhodné nabídky.

Stačí jen využít hypoteční kalkulačku a porovnat si všechny aktuální nabídky na trhu. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Dosáhne letos průměrná úroková sazba u hypoték 3%?

Počet odpovědí: 113

KOMENTÁŘE k článku Úroky u hypoték rychle rostou. Za 5 měsíců o 0,2 procentního bodu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

25.1.2023 Hypotéka

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o hypotéky narazil na dno. Banky lákají klienty na nové možnosti

2.1.2023 Hypotéka

Objemy poskytnutých hypoték už 3 měsíce stagnují. Banky a stavební spořitelny poskytly loni v listopadu hypoteční úvěry za zhruba 7,3 miliardy korun. To je téměř stejné číslo jako v září, kdy byl objem 7,21 miliardy korun, a jako v říjnu, kdy si lidé na bydlení půjčili 7,16 miliardy.

Chvilkové zastavení a pak další růst. Hypotéky opět zdražují

5.12.2022 Hypotéka

Pokles úrokových sazeb se nekoná. Alespoň ne u hypoték. I když některé banky začaly v přechozích měsících hypoteční úvěry zlevňovat, po čase úroky opět zvedly. Potvrzují to i data za celý trh. Podle nich hypotéky stále postupně zdražují.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.11.2022 Hypotéka

Vývoj úrokových sazeb hypoték je v posledním roce opravu překotný. Z levných a dostupných hypoték jsme se dostali k hypotékám drahým, a to díky úrokovým sazbám. V současné situaci si financování nákupu bytu hypotékou může dovolit jen málokdo.

O 48 % méně než loni. Objem sjednaných hypoték letos výrazně klesl

7.11.2022 Hypotéka

Nejhorší za posledních 8 let. Takové bylo letošní září v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Lidé si jejich prostřednictvím půjčili pouze 7,16 miliardy korun – tedy o 2,9 miliardy korun méně než v srpnu. Za jediný měsíc tak klesl objem nových a refinancovaných hypoték o 30 %!

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena