Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #6343, Dědictví a zapomenutý běžný účet

Dědictví a zapomenutý běžný účet, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, známá z Austrálie měla bankovní účet v ČR. Tato známá již mnoho let nežije. Z banky nedávno přišel dopis že bankovní účet byl zrušen a dotaz co má banka dělat se zůstatkem (banka nemá žádný kontakt na dědice zesnulé a v dědictví se tento účet evidentně neřešil). Mám v plánu kontaktovat dědice zemřelé paní a pomoci jim finance získat, prosím o radu. Kolik mám času na vyřízení? Je zde nějaké promlčení po kterém nejde finance získat? Jak radíte postupovat? Předpokládám, že budu muset najít právníka v Austrálii i zde v Čechách, aby se otevřelo dědické řízení a aby bylo poté možné peníze získat. Děkuji

Dobrý den,

bude třeba znovu otevřít dědické řízení a do notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví zahrnout peníze z běžného účtu. Teprve na základě tohoto dokumentu banka uvolní peníze dědicům. Právníky nutně nepotřebujete, spíše doporučuji kontaktovat notáře, který dědictví vyřizoval. Riziko prodlení tu bezprostředně není (všeobecná promlčecí lhůta činí 3 roky), ale je dobré věc začít řešit co nejdříve.