Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #3428, Lze stavět na pozemku v exekuci?

Lze stavět na pozemku v exekuci?, Reality

Sjednejte si hypotéku online
8.3.2017 Reality

Dobrý den, prosím, je možné zahájit stavbu na pozemku, který je v zástavě u banky? Chtěli bychom s přítelem stavět na pozemku, který je bohužel v zástavě a myslím že i z katastru je označená exekuce...žádali jsme o vyvázání pozemku ze zástavy, ale bohužel to nejde. Bratr od přítele platí hypotéku a všichni mu tehdy podepsali souhlas jako podílníci na té zahradě. Pokud bysme se i přesto rozhodli stavět je nějaká překážka, že bychom nemohli nebo hrozí nějaké riziko do budoucna, že bychom o dům přišli, když je zahrada v zástavě a exekuci? Děkuji

Dobrý den,

na pozemku začít stavět můžete, ale z důvodu exekuce byste přišli o všechno, co na něm postavíte. Stavba je součástí pozemku. I kdyby na pozemek exekuce uvalena nebyla, stále bych stavbu nemohl doporučit kvůli zástavě. Pokud by pan bratr přestal splácet hypotéku, přišli byste spolu s pozemkem i o dům.

Exekuce představuje pro většinu bank porušení smlouvy o hypotéčním úvěru. Tedy je možné, že banka hypotéku panu bratrovi zesplatní a bude chtít neprodleně vrátit celou dlužnou částku. Na což mu nikdo jiný díky exekuci nepůjčí. Pozemek pak půjde pravděpodobně do dražby a z výtěžku se uspokojí přednostně pohledávka banky.

Pozemek ze zástavy vyjmout nelze, to by bylo proti smyslu samotného principu zástavy. Zastaveným majetkem ručíte za dluh. Když nesplácíte, věřitel zástavu zpěněží a z toho umoří Váš dluh. Vy bohužel dobrovolně ručíte svým majetkem za cizí dluh.