Banky.cz Banky.cz Články Reality EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky
21.10.2019, Reality

Pozor, vaše nemovitosti jsou moc drahé. A můžou způsobit problémy se splácením. Zhruba tak zní varování, které dal v září České republice Evropský výbor pro systémová rizika. Podle něj může pomoct posílení pravomocí České národní banky.

Důvodů, proč Česká republika varování od Evropské unie dostala, je víc. Evropský výbor pro systémová rizika zmínil zejména:

  • velké nadhodnocení cen nemovitostí
  • vysoký růst úvěrů na bydlení
  • a uvolnění standardů k poskytování úvěrů

To všechno podle výboru zvyšuje riziko, že pokud se zhorší ekonomický vývoj, lidé nebudou mít dost peněz na splácení půjček. Situaci navíc komplikuje fakt, že zdražování nemovitostí překonalo ve střednědobém období růst příjmů domácností.

Varování dostalo i 10 dalších států

Česká republika není jediným státem, který dostal od Evropské unie varování. Upozornění Evropského výboru pro systémová rizika mířilo celkem do 11 zemí. Kromě Česka jsou mezi nimi například Francie, Švédsko nebo Belgie.

Zatímco Česko a některé další státy dostaly pouze varování, jiným už unie poslala i doporučení, jak rizika odstranit. To je dalším krokem intervence ze strany Evropské unie.

Pochvala pro ČNB

Evropský výbor pro systémová rizika zároveň pochválil Českou národní banku za její předchozí opatření, kterými zpřísnila pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Také ale upozornil, že by centrální banka měla mít možnost své pokyny prosazovat. Zatím mají jen formu doporučení.

Brzy se to však má změnit. V červnu vláda schválila novelu zákona o České národní bance, která jí dává větší pravomoci. Od příštího roku by tak centrální banka mohla závazně určovat hodnotu parametrů, které poskytovatelům říkají, jak mají hypotéky vypadat. Novelu nyní musí schválit ještě parlament a podepsat prezident. Vypadá to však, že se podmínky pro získání hypotéky do budoucna výrazně nezlepší.

Zájem o státní půjčky klesá

Zdražování nemovitostí, na které upozornila Evropská unie, se už nyní výrazně projevuje na trhu. Poptávka po vlastním bydlení totiž výrazně klesá. Potvrzují to poskytovatelé hypoték i údaje Státního fondu rozvoje bydlení, který nabízí půjčky na bydlení mladým rodinám a párům do 36 let.

Zatímco loni byl měsíční objem žádostí v průměru 148 milionů korun, letos do konce září to bylo jen 45 milionů.

Podle ministerstva pro místní rozvoj je ale vše v pořádku. Program je prý určený zejména pro rozvoj bydlení v menších městech a na venkově a svůj účel plní.

A to i přesto, že z celoročního balíčku 950 milionů korun, které ministerstvo letos na tyto půjčky vyhradilo, za tři čtvrtě roku neubyla ani polovina.

Loni přitom za čtyři a půl měsíce, kdy program běžel, lidé požádali o 668 milionů korun. Letos za dvojnásobnou dobu to bylo jen necelých 409 milionů.

Od půjček odrazují ceny i administrativa

Důvodů, proč zájem o státní peníze tak opadl, je několik. Patří mezi ně příliš složité podmínky pro čerpání, zlevňování hypoték a také nízké limity půjček. Žadatelé získají maximálně:

  • 300 000 korun na rekonstrukci bytu
  • 1 200 000 korun na nákup bytu
  • a 2 000 000 korun na stavbu nebo nákup domu

Vzhledem k rostoucí ceně nemovitostí tyto limity nestačí. Například v Praze zaplatí lidé za metr čtvereční v novém bytě přibližně 100 000 korun.

Lepší situace není ani v menších městech a na venkově, pro které je program určený. Průměrná cena nových mimopražských bytů je totiž téměř 60 000 korun za metr čtvereční. U starších bytů je to pak zhruba 34 000 korun.

Státní půjčka tak dokáže pokrýt cenu zhruba 20–35 metrů čtverečních. Znamená to, že i při nákupu těch nejmenších bytů zaplatí mladí lidé velkou část ze svého. Jenže právě mladí často ještě nemají vytvořené dostatečné úspory, které by jim s pořízením vlastního bydlení pomohly.

Levnější bydlení láká lidi na vesnici

U lidí, kteří plánují nákup domu či bytu, proto stále vedou hypotéky. Přestože i jejich objem oproti minulým letům výrazně klesl. Na vině je jak zdražení nemovitostí, tak loňská a předloňská opatření České národní banky.

Právě kvůli nim lidé často nedosáhnou na půjčku, která by jim umožnila získat vysněné bydlení. Musí proto dělat kompromisy.

Jedním z nejčastějších je změna lokality, kde plánují bydlet. Z center měst se stále častěji přesunují na jejich kraje a do okolních vesnic. Tedy do míst, kde je pořízení vlastního bydlení dostupnější.

Developeři vchází vstříc poptávce

Podobná situace už byla zhruba před 20 lety. Tehdy se ale lidé do okolí měst stěhovali za klidnějším životem. Nyní je to kvůli nižším cenám.

Reagují na to i developeři, kteří stále častěji nabízejí nové projekty právě v okolí velkých měst. A trend potvrzují také realitní kanceláře. Podle nich klienti stále častěji kupují domy k rekonstrukci. Tedy takové, o které ještě před pár lety skoro nebyl zájem.

ANKETA k článku "EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky"

Využil jsem nabídky státní půjčky?
Počet odpovědí: 162

KOMENTÁŘE k článku EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? Variant je několik.

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup domu je pro většinu lidí zásadní investice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělají zbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte se proto, na co si dát při koupi domu pozor.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

Vlastní bydlení je stále hůř dostupné. Lidé se proto častěji stěhují na vesnici či k rodičům

9.3.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Málo nabídek a vysoká cena. Na to si nejčastěji stěžují lidé, kteří chtějí bydlet ve vlastním. A protože je získání vysněného bydlení stále složitější, hledají alternativní způsoby, jak situaci řešit. Ukázal to nedávný průzkum společnosti Wüstenrot.

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

10.2.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.Banky v ČR