Banky.cz Banky.cz Články Reality EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky
21.10.2019, Reality

Pozor, vaše nemovitosti jsou moc drahé. A můžou způsobit problémy se splácením. Zhruba tak zní varování, které dal v září České republice Evropský výbor pro systémová rizika. Podle něj může pomoct posílení pravomocí České národní banky.

Důvodů, proč Česká republika varování od Evropské unie dostala, je víc. Evropský výbor pro systémová rizika zmínil zejména:

  • velké nadhodnocení cen nemovitostí
  • vysoký růst úvěrů na bydlení
  • a uvolnění standardů k poskytování úvěrů

To všechno podle výboru zvyšuje riziko, že pokud se zhorší ekonomický vývoj, lidé nebudou mít dost peněz na splácení půjček. Situaci navíc komplikuje fakt, že zdražování nemovitostí překonalo ve střednědobém období růst příjmů domácností.

Varování dostalo i 10 dalších států

Česká republika není jediným státem, který dostal od Evropské unie varování. Upozornění Evropského výboru pro systémová rizika mířilo celkem do 11 zemí. Kromě Česka jsou mezi nimi například Francie, Švédsko nebo Belgie.

Zatímco Česko a některé další státy dostaly pouze varování, jiným už unie poslala i doporučení, jak rizika odstranit. To je dalším krokem intervence ze strany Evropské unie.

Pochvala pro ČNB

Evropský výbor pro systémová rizika zároveň pochválil Českou národní banku za její předchozí opatření, kterými zpřísnila pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů. Také ale upozornil, že by centrální banka měla mít možnost své pokyny prosazovat. Zatím mají jen formu doporučení.

Brzy se to však má změnit. V červnu vláda schválila novelu zákona o České národní bance, která jí dává větší pravomoci. Od příštího roku by tak centrální banka mohla závazně určovat hodnotu parametrů, které poskytovatelům říkají, jak mají hypotéky vypadat. Novelu nyní musí schválit ještě parlament a podepsat prezident. Vypadá to však, že se podmínky pro získání hypotéky do budoucna výrazně nezlepší.

Zájem o státní půjčky klesá

Zdražování nemovitostí, na které upozornila Evropská unie, se už nyní výrazně projevuje na trhu. Poptávka po vlastním bydlení totiž výrazně klesá. Potvrzují to poskytovatelé hypoték i údaje Státního fondu rozvoje bydlení, který nabízí půjčky na bydlení mladým rodinám a párům do 36 let.

Zatímco loni byl měsíční objem žádostí v průměru 148 milionů korun, letos do konce září to bylo jen 45 milionů.

Podle ministerstva pro místní rozvoj je ale vše v pořádku. Program je prý určený zejména pro rozvoj bydlení v menších městech a na venkově a svůj účel plní.

A to i přesto, že z celoročního balíčku 950 milionů korun, které ministerstvo letos na tyto půjčky vyhradilo, za tři čtvrtě roku neubyla ani polovina.

Loni přitom za čtyři a půl měsíce, kdy program běžel, lidé požádali o 668 milionů korun. Letos za dvojnásobnou dobu to bylo jen necelých 409 milionů.

Od půjček odrazují ceny i administrativa

Důvodů, proč zájem o státní peníze tak opadl, je několik. Patří mezi ně příliš složité podmínky pro čerpání, zlevňování hypoték a také nízké limity půjček. Žadatelé získají maximálně:

  • 300 000 korun na rekonstrukci bytu
  • 1 200 000 korun na nákup bytu
  • a 2 000 000 korun na stavbu nebo nákup domu

Vzhledem k rostoucí ceně nemovitostí tyto limity nestačí. Například v Praze zaplatí lidé za metr čtvereční v novém bytě přibližně 100 000 korun.

Lepší situace není ani v menších městech a na venkově, pro které je program určený. Průměrná cena nových mimopražských bytů je totiž téměř 60 000 korun za metr čtvereční. U starších bytů je to pak zhruba 34 000 korun.

Státní půjčka tak dokáže pokrýt cenu zhruba 20–35 metrů čtverečních. Znamená to, že i při nákupu těch nejmenších bytů zaplatí mladí lidé velkou část ze svého. Jenže právě mladí často ještě nemají vytvořené dostatečné úspory, které by jim s pořízením vlastního bydlení pomohly.

Levnější bydlení láká lidi na vesnici

U lidí, kteří plánují nákup domu či bytu, proto stále vedou hypotéky. Přestože i jejich objem oproti minulým letům výrazně klesl. Na vině je jak zdražení nemovitostí, tak loňská a předloňská opatření České národní banky.

Právě kvůli nim lidé často nedosáhnou na půjčku, která by jim umožnila získat vysněné bydlení. Musí proto dělat kompromisy.

Jedním z nejčastějších je změna lokality, kde plánují bydlet. Z center měst se stále častěji přesunují na jejich kraje a do okolních vesnic. Tedy do míst, kde je pořízení vlastního bydlení dostupnější.

Developeři vchází vstříc poptávce

Podobná situace už byla zhruba před 20 lety. Tehdy se ale lidé do okolí měst stěhovali za klidnějším životem. Nyní je to kvůli nižším cenám.

Reagují na to i developeři, kteří stále častěji nabízejí nové projekty právě v okolí velkých měst. A trend potvrzují také realitní kanceláře. Podle nich klienti stále častěji kupují domy k rekonstrukci. Tedy takové, o které ještě před pár lety skoro nebyl zájem.

ANKETA k článku "EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky"

Využil jsem nabídky státní půjčky?
Počet odpovědí: 162

KOMENTÁŘE k článku EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

Nemovitosti zdražují nejrychleji za 10 let. Až o 16 %

2.6.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

Najít si nové bydlení za rozumnou cenu je stále složitější. Potvrzují to nejen zkušenosti zájemců o bydlení, ale také aktuální čísla HB Indexu, který zveřejňuje Hypoteční banka. Podle něj nyní nemovitosti zdražují rekordním tempem. V prvním letošním čtvrtletí se jejich cena meziročně zvedla o víc než 10 %.

Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

5.5.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

Mít vlastní chatu nebo chalupu a kdykoliv si užívat klid v přírodě. O něčem takovém sní v stále víc lidí. Potvrzují to data realitních kanceláří i inzertních serverů. Za poslední rok totiž výrazně stoupla poptávka po rekreačních nemovitostech. A spolu s tím také jejich cena – někde jsou až o 30 % dražší než před rokem.

Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

Nekonečné zdražování? Ceny nemovitostí loni rostly i navzdory covidu

7.4.2021, Reality, Autor: Marek Hadač

Propad, stagnace nebo alespoň zpomalení růstu? Na něco takového můžete u cen nemovitostí zatím zapomenout. I přes koronavirovou krizi loni nemovitosti na českém trhu výrazně zdražovaly. Například ceny bytů vyskočily o téměř 13 %.

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.Banky v ČR