Daň z nabytí nemovitosti (do 2014 "daň z převodu nemovitosti") ve výši 4% platí od 1/11/2016 kupující. Proč došlo ke změně? A klesnou prodejní ceny nemovitostí také o 4%?
Rozhodným momentem změny je datum podání návrhu na vklad na katastr (nikoliv datum podpisu kupní smlouvy, smlouvy o úschově či složení peněz do notářské úschovy). Není-li smluvně dohodnuto jinak, pak daň z nabytí nemovitosti při podání návrhu na vklad na katastr do 31/10/2016 platí prodávající (a tak jako tak je kupující ručitelem). Od 1/11/2016 platí daň kupující a institut ručitele je zrušen.
Základem daně je 100% prodejní ceny nemovitosti (zmíněné v kupní smlouvě) nebo 75% tzv. směrné hodnoty nemovitosti, určené finančním úřadem (cena v místě obvyklá), přičemž se vždy bere vyšší ze dvou výše zmíněných hodnot (aby nedocházelo k účelové manipulaci s prodejní cenou v kupní smlouvě a tím ke krácení daně). Pokud by kupní cena byla nižší než směrná hodnota FÚ, je možné odhad FÚ nahradit znaleckým posudkem, vyhotoveným na naše náklady.
Výše daně činí 4% a přiznání je třeba podat k místně příslušnému FÚ (dle lokality nemovitosti, ne dle našeho bydliště) do 3 měsíců od konce měsíce, ve kterém byl proveden vklad práva na katastru.
Institut ručitele v roli kupujícího, ručícího za zaplacení daně prodávajícím (zavedeno NOZ 2014), byl poměrně nešťastný, neboť stát tak přesouval další svou odpovědnost na občany (kdyby prodávající pochybil/stát si to neuhlídal, tak to milý kupující platíš ty), i když to v praxi bylo poměrně dobře řešitelné (část peněz ve smlouvě o úschově byla rovnou vyčleněna jako záloha na daň a z úschovy putovala přímo na účet FÚ, takže se nikdy nedostala do rukou prodávajícího). Důvodová zpráva novely zákona však přichází s odlišným argumentem: „prodávající nemá motivaci platit, protože už nemovitost nevlastní, peníze si může schovat a stát mu nemá co obstavit, na rozdíl od kupujícího, kterému právě nabytý majetek obstavit lze“.
Daň z nabytí nemovitosti má své četné odpůrce i zastánce. Kladem je bezesporu efektivita výběru daně a jednoznačná pravidla hry, znemožňující ze své podstaty téměř jakékoliv nelegální krácení či úniky (např. na rozdíl od daně z příjmu). ČR má také poměrně nízkou míru majetkových daní (což je dáno částečně historicky dobou bývalého režimu, kdy „nikdo neměl nic, aby všichni měli stejně“). Odpůrci vytýkají této dani její výši (4% se zdá být hodně, dříve to byly 3%), nemravnost (daň za nic) a dvojí zdanění (nemovitost kupujeme z již jednou zdaněných peněz).
Přenesením daňové povinnosti z prodávajících na kupující by teoreticky mělo dojít k plošnému poklesu cen nemovitostí o 4% (a tedy i k poklesu inkasa daně o 4%). Praxe ovšem bude spíše podobná efektu drobných změn v oblasti DPH, kdy každé snížení sazeb o několik málo procent nevedlo k poklesu cen pro spotřebitele, ale k růstu marží prodejců.
Moderní sociální stát bere bohatým a dává potřebným. Toto je všeobecně přijímaný princip přerozdělování zdrojů ve společnosti, neboť vyspělý stát by se jistě měl starat o ty, kterým se v životě ne vlastní vinou dařilo hůře. Nejvíce je to u nás vidět na zdravotnictví, důchodech (v obou případech všichni dostávají stejně, nezávisle na vlastních odvodech do systému), daních a sociálních dávkách (výše příjmová skupina obyvatel dotuje níže příjmovou skupinu spoluobčanů). Doba regulace nájmů je naštěstí pryč (majitelé bytů byli nuceni dotovat ze svého bydlení historicky privilegované skupině obyvatel, kterou nešlo z nájmu vypovědět). Má však být pokračovatelem solidarity na poli bydlení právě daň z nabytí nemovitosti?
Na této dani se v roce 2015 vybralo 11 mld. Kč. Doplatky na bydlení, rostoucí téměř geometrickou řadou a dotující převážně předražené ubytovny, činily v minulém roce 12 mld. Kč. Zatímco dříve se danili bohatí (majitelé nemovitostí, kteří prodávali), nově se budou danit odpovědní (převážně mladé rodiny, které se chtějí vymanit z kruhu nájemního bydlení a investovat do své budoucnosti). Vláda má ve svém programovém prohlášení podporu mladých rodin. Jeden rok proto zavede dotované státní půjčky (které svým objemem příliš nepomohou a navíc jsou i přes svůj název „dotované“ dražší, než komerční úvěry v bankách – viz článek Stání půjčka na bydlení), aby druhým rokem navýšila cenu vlastního bydlení o 4%? Řešením by mohlo být např. osvobození od daně z nabytí nemovitosti pro každou rodinu pro první nákup nemovitosti do SJM.
Musíme šetřit, rozhodla vláda, a představila lidem vládní konsolidační balíček. Ještě jej ani nestihla formálně schválit, a už naznal několika změn. Stabilně se zatím drží navrhované změny v dani z přidané hodnoty. Ta (až na drobné výjimky) poroste. A tím zrychlí růst už tak dost vysoké inflace. Podívejme se, co se brzy zdraží i vám.
Prodali jste nemovitost. Kdy musíte příjem z prodeje zdanit, a kdy se dani naopak vyhnete?
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.
Změnit trvalý příkaz a navýšit částku, kterou každý měsíc posíláte na sociální a na zdravotní pojištění. To čeká od tohoto roku podnikatele, kteří platí minimální zálohy. U každého ze zmíněných pojištění se minimální měsíční platba zvedne zhruba o 100 korun. Za rok si tak oproti loňsku připlatíte téměř 2 500 korun.
Dobrý den, omylem jsem poslal na cizí číslo účtu 1 000 Kč a chci ty peníze zpět.
Dobrý den,
informujte o všem svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud dotyčný peníze dobrovolně nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.
Dobrý den, reaguji na Vaši odpověď 5.12.2023 týkající se srážkové daně (můj trvalý pobyt v zahraničí) u spořicí účet v ČR (v CZK). Doporučujete nechat toto provádět bankou. Banka chce Potvrzení o daňovém domicilu a dále píše, že když ho doložím (je to třeba dokládat každý rok), tak je tato srážková daň nižší nebo nulová (není to zcela zřejmé z jejich odpovědi, neuvádějí sazbu). Když nedoložím Potvrzeni o daň. domicilu, nastaví mi procento podle zákona o dani z příjmu. O jaká procenta se tady jedná, kolik je tato srážková daň ve srovnáni s daní z příjmu? Dekuji
Dobrý den,
srážková daň v ČR je 15% - pokud bance nedoložíte daňový domicil ze zahraničí, budou Vám úroky daněny sazbou 15% přímo u zdroje (bankou) a Vy nebudete muset nic řešit - toto doporučuji. Pokud byste bance doložila daňový domicil, banka by na Vás neaplikovala srážkovou daň v ČR a Vy byste měla povinnost úroky zdanit v zahraničí v rámci tamějšího systému zdanění příjmů (nikdo Vám předem neřekne, jakou efektivní sazbou jsou/budou daněny vaše příjmy v zahraničí) - spíše by to ale bylo více.
Dobrý den, mám penzijní připojištění, kde spořím již 20 let. A také mi celou dobu přispívá zaměstnavatel. Konec penzijního připojištění mám až za 20 let. Můžu si část naspořených financí vybrat již nyní bez finančních sankcí? Děkuji
Dobrý den,
máte-li sjednanou výsluhovou penzi, můžete si po odspoření 15 let vybrat až polovinu peněz. O státní příspěvky nepřijdete, ale příspěvky zaměstnavatele Vám budou zdaněny. Doporučuji převod do Doplňkového penzijního spoření, vyvážený nebo dynamický fond.
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli můžu začít dropshipping na Shopify, když mi není 18 let. A nebo jestli k tomu potřebuji mého zákonného zástupce. Kdybych mohl, tak jestli bych si mohl založit živnostenský list. A jestli bych odváděl daně, kdyby byl výdělek pod 30 000 Kč. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
podnikání je možné:
od 18 let bez dalších podmínekod 16 let, pokud Vám soud přizná svéprávnostNEBO od 16 let se souhlasem zákonného zástupce a s přivolením soudu ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎAkcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět?
1. Podstata a význam akciíCo to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě.
Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy.
Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy.
Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti.
Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny.
2. Možná rizika a šance spojená s akciemiFluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory.
Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk.
Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti.
Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií.
Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování.
V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMNový způsob autorizované komunikace s úřady (a později i se soukromými subjekty).
Portál občana, portály úřadů či portál Moje daně - ke všem těmto portálům se od ledna 2021 bude možné přihlásit přes internetbanking vaší banky. Doposud to bylo možné pouze přes datovou schránku, kterou většina občanů nemá.
Bankovní IDentitu zatím nabízí:
Air BankČeská spořitelnaČSOBKomerční bankaRozhodnutí vydané Českou národní bankou, na jehož základě smí česká akciová společnost nebo pobočka zahraniční banky vykonávat na českém trhu bankovní činnosti. Základní činností banky je přijímání vkladů. V bankovní licenci je vždy uvedeno, k jakým činnostem na bankovním trhu získala daná banka nebo pobočka banky povolení. Odejmutí licence (ať už se odehraje z jakéhokoliv důvodu) pak nevyhnutelně znamená krach banky.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMBIC kód banky je 8-11 místný kód, který označuje specificky konkrétní banku, resp. až bankovní pobočku v dané zemi. Standardní formát BIC (Business Identifier Code) je definován provozovatelem služby SWIFT - mezinárodní bankovní převody.
Při zadávání platby do zahraničí je tak BIC kód jen jedním z několika nezbytných údajů. Musíte samozřejmě identifikovat konečného příjemce (číslo účtu firmy nebo osoby), ale i adresy klienta či pobočky banky.
Kód BIC pro platbu prostřednictvím služby SWIFT tedy využijete pro odesílání peněz mimo Evropskou unii a přidružené státy, tedy zejména do USA, Asie, Austrálie, apod. Pro platby v rámci EU lze jednodušeji využít IBAN (mezinárodní číslo účtu), jenž je jedinečným číslem účtu koncového příjemce.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Daň z nabytí nemovitosti platí kupující
proč???, Komentoval(a): jiří Tihelka
Vše je moc pěkně zdaněné a daň z další daně a poplatku atd.Je to nesmysl.
Za další je to okrádání občanů , státu dáme peníze a on nám co?
Odezdám daň z ničeho komu? a co za ní dostanu? další daň z nemovitosti a platu zase za rok?
Mluvilo se teď o braní bohatým a darováním chudým, proč se rozlišují tyto zkupiny a stát tvrdí co tvrdí.odezdám daň ale potřebným se nedostane a ba naopak lidé bez práce, sundají jim dávky, protože se o nás stát starat nechce.
Nelíbí se mi to a je to akorát tak na petici kterou smetou zase ze stolu..Nebuďme ovečkami !
Inflace, Komentoval(a): Josef
RE: Inflace, Komentoval(a): Petr Jermář