Spoluvlastnictví, Reality

Z

Dobrý den. Mám nemovitost ve spoluvlastnictví s mým strýcem. Já mám podíl 3/4. Strýc se chce své 1/4 zbavit, já ji chci koupit. Strýc si nechal vypracovat znalecký posudek tržní ceny. Cena se mi zdála přemrštěná, v posudku byly nějaké nepřesnosti, např. ve velikosti obce, materiálu střechy, materiálu, z kterého je postavena garáž, hloubka studny...strýc v domě nikdy nežil a dům nezná, tak podal znalci zřejmě zkreslené informace. Nechala jsem si udělat znalecký posudek ohledně tržní ceny vlastní a podle něj bych měla strýci vyplatit téměř o sto tisíc Kč méně. Strýc vypořádání předal svému advokátovi. Jaký mám v této věci zvolit postup - mám vyjednávat o ceně? Odmítnout jejich nabídku a riskovat, že svou část prodá někomu jinému? Nebo se mám se zrušením a vypořádáním spoluvlastnictví obrátit na soud? Nevíte kdo v takovém případě platí soudní výlohy? Podle jakého posudku by se asi soud při určení částky, orientoval? Soudy prý nemohou hodnotit odbornost/neodbornost znaleckých posudků, co by si tedy počal se dvěma rozdílnými posudky? Za případnou odpověď, alespoň části mých otázek, vám budu nesmírně vděčná! Zorka.

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

doporučuji prostudovat náš článek Oceňování nemovitosti z pohledu bank a pojišťoven. Uděláte si lepší představu o oceňování - jaké jsou základní přístupy a metody. 

Obecně:

  • výstupem posudku by měl být ideálně interval hodnoty "od-do" v závislosti na jasně definovaných předpokladech. Rozdíl 100 000 Kč v posudcích být může, pakliže to má rozumné zdůvodnění (právě třeba že jeden odhadce použil špatné vstupní informace - o velikosti obce, stavebním materiálu, atd.) - pak je třeba se přiklonit k té hodnotě (k tomu posudku), který lépe vystihuje podstatu věci (v tomto případě tedy k Vašemu)
  • obecně se obávám, že oba posudky byly vyhotoveny zbytečně. Tady přece neprobíhá soudní spor, který by měl rozhodnout soudce na základě znaleckého posudku. Toto je pouhé spoluvlastnictví nemovitosti, kde možná někdo někomu prodá svůj podíl na základě svobodné dohody mezi oběma majiteli. 
  • Váš pan strýc k nemovitosti nemá žádný vztah a chce svůj podíl pouze zpeněžit za nejvyšší nabídku na trhu - on hledá tržní hodnotu. Naopak Vy si chcete nemovitost ponechat (právě tuto a ne jinou), tedy Vy hledáte individuální hodnotu pro Vás (ne tržní hodnotu). Tyto dvě hodnoty se budou zcela jistě lišit. Individuální hodnota je oproti tržní hodnotě vyšší - rozdíl tvoří tzv. příplatek za zvláštní oblibu konkrétní věci. Vašemu strýci je totiž jedno, komu to prodá. Vám naopak není jedno, podíl které nemovitosti koupíte (nechcete kupovat část RD o dvě ulice vedle). 
  • Podíl 1/4 na nemovitosti se prodává poměrně špatně, pakliže např. RD není rozdělen na 4 samostatné byty a onen podíl 1/4 se neváže k právu užívání jednoho konkrétního bytu.
  • tedy úvaha mezi Vámi a strýcem by měla být následující: v daném místě se podobný RD prodává zhruba za X peněz. 1/4 tedy bude mít základní hodnotu X/4. Kupující (Vy) by teoreticky měl připlatit za předmět zvláštní obliby, ale prodávající (strýc) by měl slevit za zhoršenou možnost prodeje. Takže mi jako fér přijde běžná cena 1/4 obdobného RD v daném místě.

Na soud se neobracejte (Vy ani pan strýc), ten Vám nikterak nepomůže (soud nemůže nakázat někomu, aby něco za nějakou cenu někomu prodal či aby někdo něco koupil). Je to pouze na domluvě mezi Vámi a panem strýcem - nikdo jiný toto rozhodnutí a dohodu za Vás učinit nemůže. 

Nelze říct, že by někdo z vás dvou "tahal za delší konec provazu". Z mého pohledu je 1/4 RD na malé obci absolutně neprodejná (případní spekulanti se orientují pouze na okresní a větší města). Tedy není důvod kývnout na první nabídku pana strýce s obavou, že by to prodal někomu jinému. Na druhou stranu bych z morálního hlediska ani nechtěl na tomto nějak benefitovat a nabízet panu strýci úmyslně nižší cenu. Snad se Vám podaří rozumně dohodnout.

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Úroky u hypoték vyskočily už na 4,4 %. A míří k 6% hranici

23.5.2022, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

„Výš, jen výš. Tam já mířím.“ Tak zní okřídlená věta, kterou znají všichni fandové seriálu Červený trpaslík. Už několik měsíců platí také o úrokových sazbách hypoték na českém trhu. V dubnu překonal průměrný úrok nových hypotečních úvěrů dokonce 4,4 %. A je jasné, že se na této úrovni rozhodně nezastaví.

Co udělá se splátkou hypotéky změna úrokové sazby?

20.5.2022, Hypotéka, Autor: Lenka Rutteová

Růst úrokových sazeb nabral na začátku roku 2022 nevídané tempo. Tak, jak se zvyšovala základní úroková sazba v ekonomice, rostly (a ještě porostou) úroky na hypotékách. A to jak na nových, tak i na splácených, kterým letos skončí fixace. Porovnejme si průměrnou hypotéku roku 2021 s těmi letošními. O kolik vyšší příjem by musela domácnost mít, aby letos získala stejnou hypotéku jako loni? Jak se tedy mění dostupnost vlastního bydlení v bytech a v rodinných domech, jak se vyvíjí trh s hypotékami a jak jsme na tom s jejich splácením?

Bojovník Jiří Procházka se stal novou tváří brokerské společnosti XTB

19.5.2022, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Jiří Procházka, jeden z nejlepších MMA zápasníků současnosti, se stal novým globálním ambasadorem společnosti XTB. Nová kampaň předního globálního brokera se zaměří na budování povědomí Čechů o investicích a podpoří růst klientské základny.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

#18028, Zneužití dokladů, Osobní a rodinné finance, 25.5.2022

Dobrý den, většina autopůjčoven v ČR vyžaduje zaslání fotokopií OP a ŘP z obou stran mailem (případně přes WhatsApp), aby bylo možno vytvořit smlouvu o nájmu dopravního prostředku. Riskuji zneužití daných osobních dokladů (online půjčky, zakládání běžných účtů a následné páchání trestné činnosti) v případě odeslání kombinace těchto citlivých osobních dokladů?

Dobrý den, takto citlivé údaje jsou zneužitelné pro páchání vámi popsané trestné činnosti. Proto se vždy velmi dobře rozmyslete, jaké autopůjčovně tyto údaje poskytujete (jak moc je daná konkrétní autopůjčovna důvěryhodná).

J

#18027, Bojím se měnové reformy, Spoření, 25.5.2022

Dobrý den, zajímá mě, zdali by se případná měnová reforma v ČR týkala též devizového účtu, který bych si zřídíla u některé z českých bank. Jestli tím že si peníze uložím na devizový účet by se těchto penéz měnová reforma netýkala? Je možné tímto způsobem ochránit peníze před měnovou reformou? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, neexistují žádná obecná pravidla pro měnové reformy. K takovému okrádání obyvatel se uchylují velmi zoufalé vlády diktatur (jako např. komunisté u nás v padesátých letech). Proto na vaši otázku neexistuje obecná odpověď - vždy by záleželo na pravidlech, která by vláda vyhlásila. Měnit preventivně koruny za eura či dolary není dobrý nápad (jak se mnozí přesvědčili během útoku Ruska na Ukrajinu, kdy díky rozkolísanému kurzu přišli o 10-20% svých úspor).

JK

#18026, Mobil na splátky v insolvenci, Exekuce a insolvence, 25.5.2022

Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli si v insolvenci muzu vzit telefon na splatky k pausalu. Predem dekuji za odpoved.

Dobrý den, v insolvenci na sebe nesmíte brát další závazky, kterým byste nebyl schopen dostát. Telefon na splátky mi přijde jako velmi špatný nápad. Doporučuji se spokojit s levnějším telefonem, na který byste měl i bez splátek. Nový telefon opravdu nestojí za možné promarnění šance na nový začátek.

SK

#18025, Chybné číslo účtu, Platba, 25.5.2022

Dobrý den, spletl jsem se a namísto kódu banky příjemce 0300 jsem uvedl nesprávně 0800. Jednalo se o částku 6 615 Kč, VS 28052022, odesílanou z mého účtu. Prosím o radu, jak toto urychleně napravit - děkuji.

Dobrý den, vyčkejte 3-4 pracovní dny. Pokud chybně zadané číslo účtu neexistovalo, platba se vrátí zpět. V opačném případě je třeba kontaktovat svou banku, která vyzve majitele chybně zadaného účtu k navrácení peněz. Pokud dotyčný peníze nevrátí, budete ho muset žalovat pro bezdůvodné obohacení se.

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 900 přehledně členěných dotazů