Zdědila jsem peníze na fondech v zahraničí - Jaké daně musím zaplatit a jak to zařídit?

Dobrý den, zdědila jsem peníze na fondech v zahraničí (od kamaráda ne rodinného příslušníka). Chci se zeptat, platí se z toho nějaká daň? Dokumenty k dědictví mám samozřejmě ze zahraničí takže v angličtině. Je něco důležitého, co bych měla třeba zařídit? Já totiž nevím jak to tady funguje, v životě jsem nic nedědila. Děkuji za odbornou radu.

Dobrý den,

dědictví vždy vyřizuje notář (nebo jeho ekvivalent v zahraničí). Vy coby dědic obdržíte od notáře rozhodnutí o vypořádání dědictví. S tímto dokumentem navštivte peněžní ústav, který fondy spravuje - ten na Vás následně převede majetek zesnulého.

Z takto získaného majetku v rámci dědictví mimo rodinu se platí daň z příjmu (která nahradila zrušenou dědickou daň). Tento mimořádný příjem tak zahrňte do svého řádného přiznání k dani z příjmu za rok 2018 (budete podávat příští rok na jaře místně příslušnému FÚ).

Pro úplnost raději ještě zmíním, že pokud Vás ohledně dědictví kontaktovala přes email neznámá osoba ze zahraničí, jedná se o klasický podvod. Dotyčný z Vás bude jen tahat peníze pod různými záminkami (smyšlené daně a poplatky).