Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #19989, Dědictví a výplata peněz z účtu

Banka mi vyplatila odkazované dědictví o 48 000 Kč méně než bylo na účtu mého zesnulého otce. Jaká jsou moje práva a co dělat v této situaci?

1.12.2022 Běžný účet

Dobrý den, umřel mi otec, ležel v kómatu asi rok, naskákali mu na účtu tedy peníze za důchody, které jsem zdědil. Když jsem šel do banky ať mi to vyplatí s úmrtním listem a s papírem o dědictví, tak mi vyplatili ze 160 000 Kč jen 112 000 Kč. V tu chvíli na přepážce jsem byl rád i když jsem věděl, že je to méně. Ale řekl jsem si, že to dovyberu později, protože jsem měl trochu obavy, abych to hned neztratil. Když jsem tam přisel příště že chci ještě zbytek peněz, chovali se nepěkně a řekli mi, že měl otec u nich půjčku, což je nesmysl, protože by to bylo předmětem dědického řízení si myslím. Nechtěli se se mnou moc bavit. Myslím že mě okradli asi o ten rozdíl. V té době jsem byl celkem slabý z toho všeho. Je to asi jedenáct let. Je to vůbec možné? Jak to vidíte? Co dělat?

Dobrý den,

po 11 letech už bohužel nic nevyřešíte. Promlčecí lhůta 3 roky dávno uplynula a i kdyby tenkrát došlo k chybě, dnes už o nápravu žádat nelze. Předmětem dědictví je částka na účtu zůstavitele k datu úmrtí. Přesto se vyplácená částka může lišit, neboť z účtu pravděpodobně probíhaly úhrady SIPO, energií, atd. Pokud měl zůstavitel u banky dluh (půjčka), mohla banka použít tzv. vzájemný zápočet pohledávek a dluh pokrýt ze zůstatku na účtu. Mohlo ale nemuselo to tak být. Každopádně po 11 letech pozdě bycha honit.