Dědictví a družstvo, Osobní a rodinné finance

V roce 2015 jsem zdědil 1/3 majetkového podílu po své zemřelé matce, který byl, jak zákon určuje při úmrtí člena snížen o 10% (výše vypořádacího podílu). 2/3 tzv. vypořádacího podílu dědili sourozenci, kterým byl vypořádací podíl navýšen o 10% a připsán k majetkovému listu, který již v daném zem. družstvu mají, notářský zápis byl zaslán po ukončení dědictví notářkou. Pozastavené dividendy mi byly řádně vyplaceny a o vypořádací 1/3 podíl se mnou nekomunikovali. Někde jsem se dočetl, že se dědí, jak majetkový podíl v družstvu, tak jeho práva a povinnosti člena zůstavitele. Vypořádací podíl k dědickému řízení byl předán ve výši majetkového podílu z transformace vypočteného v prosinci 1992, družstvo celých 21 roků od transformace po dědické řízení vykazuje vysoké zisky, kdy se menší podíl na zisku vyplatí jako dividenda a zbylá část se převádí v rámci roční uzávěrky do rezervního fondu. Z toho vyplývá, že majetkový podíl v zem. družstvu se zvyšuje. Byl dobře vyčíslen vypořádací podíl do dědictví? Je možné se domáhat v tomto roce o nabytí dědického řízení (majetkového podílu)? Předem děkuji.

Dobrý den,

podíl v družstvu se dělí se všemi právy a povinnostmi. Pokud družstvo posledních 21 let prosperovalo, byl zisk buď vyplácen zůstaviteli nebo kumulován v nerozděleném zisku minulých období (o to hodnotnější je družstvo nyní). Navyšováním rezervních fondů (nebo nerozděleného zisku) se ale nemění vlastnická struktura, pakliže nedošlo k velmi specifické situaci, kdy by někomu byla vyplacena dividenda a jinému nikoliv (ale to je zbytečně složitá operace). Máte-li pocit, že Vám byl podíl v družstvu vypočítán chybně, doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a všechny dokumenty nechat překontrolovat právníkem.