Dědictví a vyplácení dluhů: Jak se řeší majetek po zesnulých rodičích a jak zabránit ztrátě bydlení?

Dobrý den, umřela mi maminka, já jsem dcera. Rodiče spolu byli 45 let. Otec koupil 2 byty, maminka byla celý život v inv. důchodu a bohužel měla dvě děti z předchozího manželství. Tyto děti nikdy s ničím nepomohly. Ani je nezajímalo, zda má otec na pohřeb. Nikdy mamince nepomohly a táta je nešťastný, že je bude muset vyplatit. Je už ve starobním důchodu a neměl by ani z čeho. A je smutný, že ty byty kupoval on a bude muset tu samou část znovu platit. Jak je to s dědictvím? Co jde do dědictví? Pouze půlka po mamince nebo vše i po otci? Má tři děti. Je mi ho líto. Chci mu svůj podíl odevzdat po řízení, takže já jediná co byla s nimi celý život a pomáhala nechci nic, aby mohl vyplatit ty dvě s prominutím grácie a nepřišli jsme o bydlení. V jednom bydlí on a ve druhém já. Děkuji

Dobrý den,

předmětem dědictví je majetek zůstavitele (polovina SJM a celý výlučný majetek zůstavitele). Kdo je na katastru zapsán jako majitel bytů? Pokud pouze otec, byty nebudou předmětem dědického řízení. Jsou-li byty psány v SJM, pak bude předmětem dědictví polovina obou bytů. Nebyla-li sepsána závěť, dělí se dědictví rovným dílem mezi zákonné dědice (manžel, děti - ve vašem případě dostane každý 25% z poloviny SJM, tedy 2 nevlastní děti budou mít každé 12,5% z bytů).

Takovéto situace musí řešit zůstavitel za života sepsáním závěti. Po úmrtí se vždy postupuje dle závěti anebo dle zákona. Nepomohou argumenty "ten se staral, ten se nestaral".