Proč je potřeba, aby se manžel podepsal na smlouvu o hypotéce, když není vlastníkem bytu?

Sjednejte si hypotéku online
9.1.2015 Reality

Dobrý den, mám tento dotaz: Prodávám byt přes realitní kancelář a kupující si vzal úvěr nebo hypotéku na bydlení. Banka chce, aby na tuto půjčku ručil bytem a také chce abychom se já i manžel na tuto smlouvu podepsali. Proč se musíme podepisovat na tuto smlouvu a proč se musí na smlouvu podepsat i manžel, který není vlastníkem bytu, neboť byt jsem nabyla před uzavřením nového manželství. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem Hodúlová Dagmar

Dobrý den,

toto je rozhodně podvod.

1) Vlastník bytu (tedy pouze Vy, Váš manžel nikoliv) podepisuje pouze kupní smlouvu (případně předcházející smlouvu rezervační)

2) Jak si kupující sežene peníze je jeho problém, vy jste zcela mimo vztah banka-kupující, kde si kupující sjednává úvěr

3) Snaha nechat Vás a manžela podepsat smlouvu o úvěru má za cíl udělat z Vás ručitele pro kupujícího

Toto jsou zcela základní věci, není možné je vysvětlit omylem či jakkoliv jinak - kupující či realitní makléř se Vás prostě snaží podvést.

Postup pří prodeji nemovitosti:

1) nejlepší je se obejít bez realitky a kupní smlouvu nechat sepsat u notáře či advokáta včetně smlouvy o notářské/advokátní úschově pro převod peněz (cena dle ceny prodávané nemovitosti, orientačně 10 000 Kč za převod nemovitosti v hodnotě 2,5 mil. Kč)

2) pokud chcete nutně jít přes realitku, tak nepodepisovat žádné výhradní zastoupení/exkluzivitu či jiné závazky

3) až Vám realitka přivede kupujícího, podepíšete rezervační smlouvu (podepisuje prodávající, kupující a zprostředkovatel - realitka).

4) až si kupující vyjedná hypotéku a potvrdí, že má peníze, podepíšete kupní smlouvu a smlouvu o úschově peněz (kupní smlouvu podepisuje pouze prodávající a kupující, ne realitka, smlouvu o úschově peněz podepisuje prodávající, kupující a uschovatel - notář, advokát či banka - opět ne realitka)

5) úschovu peněz řešit vždy přes notáře, advokáta či banku (jistotní účet), nikdy ne přes realitku

6) v momentě, kdy kupující složí peníze do úschovy, uschovatel předá kupní smlouvu katastru a dojde k provedení vkladu (trvá to měsíc až dva)

7) neprodleně po provedení vkladu vyplatí uschovatel prodávajícímu peníze

8) až po té, co je prodávající vyplacen a kupující zapsán na katastru jako nový majitel proveden banka kupujícího vklad zástavního práva ve svůj prospěch (ručitelský závazek za hypotéku)