Dobrý den, mám tento dotaz: Prodávám byt přes realitní kancelář a kupující si vzal úvěr nebo hypotéku na bydlení. Banka chce, aby na tuto půjčku ručil bytem a také chce abychom se já i manžel na tuto smlouvu podepsali. Proč se musíme podepisovat na tuto smlouvu a proč se musí na smlouvu podepsat i manžel, který není vlastníkem bytu, neboť byt jsem nabyla před uzavřením nového manželství. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem Hodúlová Dagmar
Dobrý den,
toto je rozhodně podvod.
1) Vlastník bytu (tedy pouze Vy, Váš manžel nikoliv) podepisuje pouze kupní smlouvu (případně předcházející smlouvu rezervační)
2) Jak si kupující sežene peníze je jeho problém, vy jste zcela mimo vztah banka-kupující, kde si kupující sjednává úvěr
3) Snaha nechat Vás a manžela podepsat smlouvu o úvěru má za cíl udělat z Vás ručitele pro kupujícího
Toto jsou zcela základní věci, není možné je vysvětlit omylem či jakkoliv jinak - kupující či realitní makléř se Vás prostě snaží podvést.
Postup pří prodeji nemovitosti:
1) nejlepší je se obejít bez realitky a kupní smlouvu nechat sepsat u notáře či advokáta včetně smlouvy o notářské/advokátní úschově pro převod peněz (cena dle ceny prodávané nemovitosti, orientačně 10 000 Kč za převod nemovitosti v hodnotě 2,5 mil. Kč)
2) pokud chcete nutně jít přes realitku, tak nepodepisovat žádné výhradní zastoupení/exkluzivitu či jiné závazky
3) až Vám realitka přivede kupujícího, podepíšete rezervační smlouvu (podepisuje prodávající, kupující a zprostředkovatel - realitka).
4) až si kupující vyjedná hypotéku a potvrdí, že má peníze, podepíšete kupní smlouvu a smlouvu o úschově peněz (kupní smlouvu podepisuje pouze prodávající a kupující, ne realitka, smlouvu o úschově peněz podepisuje prodávající, kupující a uschovatel - notář, advokát či banka - opět ne realitka)
5) úschovu peněz řešit vždy přes notáře, advokáta či banku (jistotní účet), nikdy ne přes realitku
6) v momentě, kdy kupující složí peníze do úschovy, uschovatel předá kupní smlouvu katastru a dojde k provedení vkladu (trvá to měsíc až dva)
7) neprodleně po provedení vkladu vyplatí uschovatel prodávajícímu peníze
8) až po té, co je prodávající vyplacen a kupující zapsán na katastru jako nový majitel proveden banka kupujícího vklad zástavního práva ve svůj prospěch (ručitelský závazek za hypotéku)
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Dobrý den, mám problém s výběrem z účtu, konkrétně s IBAN. Jak to řešit? U své Fio banky mám postupně založeny 3 účty s IBAN, které začínají CZ62, CZ75 a CZ97. Jestliže zadám CZ a číslo, okamžitě se objeví červeně invalid. Jak to řešit, co dělám špatně? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jsem již několik let v důchodu a stále mám staré penzijní připojištění, které se moc nezhodnocuje. Výhodou je snad jen to, že nejde do dědictví. Nyní se psalo o nějakých možných úpravách v příspěvku od státu i ve výplatě. Je lepší penzijní zrušit a peníze převést na nějaký spořící produkt? Děkuji
Dobrý den, jsme manželé, každý má svůj učet, na který chodí důchod a potom hospodaříme s penězi společně. Kromě toho máme ještě další účet a investice, kde se snažíme peníze zhodnocovat. Ty jsou již psány na jméno manželky. Jsou na něm i peníze, které dostala od rodičů a z prodeje jejího podílu bytu. Jak by bylo naloženo s jednotlivými účty v případě úmrtí jednoho z nás? Co z toho by šlo do dědictví a co by zůstalo tomu druhému v plné výši? Řeší se nějak osobní účet pozůstalého? Děkuji
Bankovní poradna slouží jako služba návštěvníkům a registrovaným uživatelům portálu Banky.cz.
Bankovní poradna je neutrální a nestranná a Vaše dotazy se snažíme vyřešit v co nejkratší možné době a co nejefektivněji s ohledem na Vaší situaci.
Bankovní poradna je bezplatná a využití informací z naší bankovní poradny je na Vaše vlastní riziko, provozovatel portálu Banky.cz nenese žádnou odpovědnost za nesprávně pochopené informace či misinterpretaci našich odpovědí.
Václav Klaus, Petr Kellner či Viktor Kožený. Tato jména si pamětníci kuponové privatizace vybaví mezi prvními. Přestože jde o myšlenku původně polskou, světový věhlas a především nový a mezinárodně platný výraz: tunelování, dalo kuponové privatizaci až Česko(Slovensko). Co vlastně byla kuponová privatizace, kdy a jak probíhala a co z ní zbylo? Je dnes kuponová knížka ještě k něčemu? Kde dohledat za kupony nakoupené akcie a jak je zpeněžit? Co dělat s akciemi, které už se na burze prodat nedají?
O bankomatech slyšel snad už každý z nás. O vkladomatech nebo platbomatech možná ještě ne. Podívejme se, co jsou tyto typy bankovních automatů, jak fungují, kolik za jejich služby zaplatíte. A především: jak je správně používat nejen u nás, ale též v zahraničí.
Změna ve výši státních příspěvků i ve vyplácení naspořených peněz. Penzijní spoření čeká podle plánů ministerstva práce a sociálních věcí výrazná obměna. A to už od příštího roku. Ministr Marian Jurečka chce totiž lidi motivovat, aby víc spořili a zároveň, aby peníze skutečně používali jako přilepšení k důchodu.