Dědictví, Osobní a rodinné finance

TP

Dobrý den, otec je nemocný. Je dost možné, že v nejbližších dnech odejde. Má byt, který prodává ( já mám plnou moc). Teď se čeká na kupní smlouvu a byt bude prodaný. Otec má další dvě děti, se kterými se ale dlouhodobě nestýká a ani se k jeho nynější nemoci absolutně nepostavily. Ani jednu zprávu mu nenapsaly. Chci aby nejlépe nic nedědily. Peníze z prodeje bytu chceme investovat do koupě domu, kde bych se o otce starala. Spadají utržené peníze z prodeje bytu do dědictví? A kdy v celém tom procesu prodeje a koupě peníze už do dědictví nespadají? Pořízeny dům by byl napsaný na mě. Děkuji za odpověď.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

o dělení dědictví rozhoduje zůstavitel (sepsáním závěti) nebo zákonný mechanismus (v případě nesepsané závěti - rovným dílem mezi zákonné dědice). Určitě není možné, aby jeden ze zákonných dědiců prohlásil "nechci aby dědili ostatní" a tak se stalo. Je-li to vůlí vaše otce, nechť sepíše závěť. 

Peníze z prodeje otcova bytu jsou majetkem otce. Tyto penze Vám může otec darovat, ale nesmíte si je přivlastnit s odůvodněním, že se o otce staráte více než ostatní. Předmětem dědického řízení je otcův majetek (nyní byt, po prodeji peníze z prodeje bytu). 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

TOP 5 investiční rady expertů pro rok 2022

18.1.2022, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Máme tu nový rok a s ním také příležitost začít s čistým štítem. Jak ale zajistit, aby byl tento rok lepší, než ten předchozí? Nabízí se investice do lepších informací a vzdělání obecně. V investicích, tradingu a na trzích obecně to platí dvojnásob. 

SMS půjčka FRIENDLY CASH

18.1.2022, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Přátelská SMS půjčka FRIENDLY CASH je jako přítel, na kterého se můžete spolehnout kdykoliv, když Vám chybí peníze! Nyní navíc probíhá akce pro nové klienty – první SMS půjčku až do výše 8000 Kč budete mít zdarma: 0 % úrok, 0 Kč poplatek, RPSN 0 % - kolik si půjčíte, tolik i vrátíte!

Vzniká 3. největší banka v Česku. Moneta se spojí s Air Bank

17.1.2022, Banka, Autor: Jan Budín

Už jen poslední krok a je hotovo. Pokud regulátoři schválí spojení Moneta Money Bank s Air Bank, vznikne 3. největší banka v České republice s téměř 2,5 miliony klientů. Větší bude už jen Česká spořitelnaČSOB.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#16501, Zdanění kryptoměn, Daně, 19.1.2022

Dobrý den, pokud si na burze koupím Bitcoin, jeho cena mi vzroste a já ho prodám, ale zisk si nepošlu na účet do banky a po nějakém čase když cena klesne za tento celý zisk znovu nakoupím Bitcoin - musím i přesto zisk zdanit? Děkuji

Dobrý den, daní se zisk při směně krypta na fiat (nebo krypta na krypto). Není podstatné, jak s penězi dále naložíte (pošlete si je na účet nebo ponecháte na obchodním účtu brokera). Více info v našem článku Jak na zdanění kryptoměn

ZN

#16500, Revolut mi nepřipsal platbu, Platba, 19.1.2022

Dobrý den, odeslala jsem z Equa bank vyšší částku peněz v CZK na účet u Revolut (LIT). Z Equa bank platba odešla a je to už 7. pracovní den a platba stále nedorazila na účet Revolut. V Equa bank mi sdělili, že od nich platba odešla v pořádku a připsala se i u první zprostředkovatelské banky. Další prověřování platby je prý zpoplatněno. V Revolutu platbu prověřují. Jak byste mi doporučili postupovat? Podle mě je za připsání platby odpovědná Equa bank, která si transakci zpoplatnila 299 Kč. Je možným důvodem vyšší obnos posílané částky? děkuji Vám

Dobrý den, Equa bank určitě není zodpovědná za to, že Vám Revolut správně nepřipsal platbu (mimochodem, častý problém Revolutu). Equa bank platbu v pořádku odeslala a pokud Vám platbu Revolut správně nepřipsal na váš účet, je třeba problém řešit s Revolutem. 

HF

#16499, Akcie z kuponové privatizace, Akcie a investice, 19.1.2022

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, s manželkou máme tyto akcie z Kuponové Knižky: AGROMA OSTRAVA, RADEGAST IF, CONSUS IF, OSTROJ OPAVA, RYBENA RUMBURK, KOVOŠROT DĚČÍN. Chtěl bych tyto akcie prodat - je to možné? A jestli ano, kde je možné je prodat? Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, tyto akci nejsou veřejně obchodovatelné (neobchodují se na burze, na trhu není tzv. market maker, který by je od Vás měl povinnost vykoupit). Musel byste si tak kupce najít sám. Většina firem dávno zanikla (jejich akcie nemají žádnou hodnotu). 

1OK

#16498, Dědictví, Osobní a rodinné finance, 19.1.2022

Dobrý den, před pár týdny mi zemřela maminka. Zjistila jsem, že si máma vzala Provident a ještě nějaký úvěr. Je možnost nějak pozastavit penále s úmrtním listem než si to převezme notář? Ještě jeden technický dotaz - vyběhala jsem si sama úřady (finanční, živnost, VZP, důchodové) a předala kopie úmrtního listu. Může se to? A s účtem od České spořitelny to se řeší jak? Děkuji Z.M.

Dobrý den, informovat úřady a banky o úmrtí maminky určitě můžete. Notář nyní obešle všechny instituce a zajistí soupis majetku a dluhů k datu úmrtí zůstavitele. Nejste-li si jista celkovou výší dluhů maminky, doporučuji učinit tzv. výhradu soupisu (nebo odmítněte dědictví jako celek, pokud by dluhy převyšovaly majetek).

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 900 přehledně členěných dotazů