Prodej bytu a dědictví: Co se stane s penězi z prodeje bytu a kdy už nespadají do dědictví?

Dobrý den, otec je nemocný. Je dost možné, že v nejbližších dnech odejde. Má byt, který prodává ( já mám plnou moc). Teď se čeká na kupní smlouvu a byt bude prodaný. Otec má další dvě děti, se kterými se ale dlouhodobě nestýká a ani se k jeho nynější nemoci absolutně nepostavily. Ani jednu zprávu mu nenapsaly. Chci aby nejlépe nic nedědily. Peníze z prodeje bytu chceme investovat do koupě domu, kde bych se o otce starala. Spadají utržené peníze z prodeje bytu do dědictví? A kdy v celém tom procesu prodeje a koupě peníze už do dědictví nespadají? Pořízeny dům by byl napsaný na mě. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

o dělení dědictví rozhoduje zůstavitel (sepsáním závěti) nebo zákonný mechanismus (v případě nesepsané závěti - rovným dílem mezi zákonné dědice). Určitě není možné, aby jeden ze zákonných dědiců prohlásil "nechci aby dědili ostatní" a tak se stalo. Je-li to vůlí vaše otce, nechť sepíše závěť.

Peníze z prodeje otcova bytu jsou majetkem otce. Tyto penze Vám může otec darovat, ale nesmíte si je přivlastnit s odůvodněním, že se o otce staráte více než ostatní. Předmětem dědického řízení je otcův majetek (nyní byt, po prodeji peníze z prodeje bytu).