Jak získat hypotéku na dům a co musíte bankě doložit?

Sjednejte si hypotéku online
22.5.2015 Reality

Dobrý den,chci se zeptat jak mám postupovat když si chci vzít hypotéku na dum. Jak si banka zjistí hodnotu domu, a co musím doložit. Děkuji za odpověd

Dobrý den,

banka pověří svého odhadce nemovitostí (obvykle smluvní externí partner), aby provedl odhad zástavní hodnoty nemovitosti, za což si banka zpravidla účtuje paušálně 3 000-5 000 Kč. Odhad se vždy skládá z místního vyšetření nemovitosti (osobní prohlídka) a následné kalkulace provedené v kanceláři.

Odhadce vždy uvítá jakékoliv podkladové dokumenty pro provedení odhadu, zejména technické výkresy (půdorys/bokorys), jedná-li se o byt/RD (u pozemku lze vše potřebné získat z online výpisu katastru), ale není to nezbytně nutné (odhadce si může základní zaměření obstarat svépomocí). Asi takto - každý dokument, který odhadci dodáte, urychlí vystavení posudku (na druhou stranu, když platíte ocenění paušálně a ne dle skutečně odpracovaných hodin, je Vám to do jisté míry jedno).

Více info o oceňování v našem článku Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven.