Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #10515, Daň z prodeje nemovitosti

Co se stane, když neproinvestuji peníze z prodeje bytu do 1 roku? A jak bude finanční úřad kontrolovat jejich použití?

22.6.2020 Daně

Dobrý den, v loňském roce jsem postoupil členská práva a povinnosti k družstevnímu bytu za úplatu. Takto získanou částku chci použít na řešení vlastní bytové situace, a to výstavbou nového rodinného domku. Do 31.12.2019 jsem na finanční úřad tuto skutečnost oznámil. V letošním roce jsem započal stavbu RD realizovat. Mám hypotéku, avšak její výše nepokryje náklady na stavbu, a proto chci použít i peníze z prodeje bytu. Mám dvě otázky: Co se stane když peníze nestačím proinvestovat do 1 roku od jejich získání? A jakým způsobem bude finanční úřad kontrolovat použití těchto prostředků? Předem děkuji za odpověď?

Dobrý den,

nestihnete-li peníze z prodeje bytu investovat do vlastního bydlení do 12 měsíců od data jejich přijetí, bude třeba zaplatit daň z příjmu z prodeje bytu (15% ze zisku). Na Vaši druhou otázku bych odpověděl následovně - krácení daní je do 50 000 Kč přestupkem, nad 50 000 Kč trestným činem. V případě prokázání krácení daní Vám hrozí poměrně vysoké sankce (úrok a penále i v desítkách procent dlužné částky a nad 50 000 Kč též trest odnětí svobody). Doporučuji nepřemýšlet nad tím, jak Vás může FÚ zkontrolovat, ale držet se litery zákona.