Pokračování dotazu č. 11889: Jaké jsou práva otce na děti v případě rozvodu a majetkového vyrovnání?

Pokračování dotazu č. 11889: Děkuji za odpověď. Pokusím se upřesnit. Jde o to, že děti jsou nezletilé (obě ZTP/P). Mám za to, že pokud by se s manželkou něco stalo, měl by nárok on zažádat si o děti do vlastní péče. Je zapsaný v rodném listě děti. Tím pádem by měl přístup k majetku, který by se dělil mezi mne jako manžela a mezi děti po manželce. Pokud by si on zažádat o děti do vlastní péče a soud by mu vyhověl, dělilo by se tedy majetek a všechno ostatní nově mezi mnou a bývalým manželem jakožto biologickým otcem?

Dobrý den,

exmanžel Vaší manželky není přímým zákonným dědicem a dědit nebude. To by mu Vaše manželka musela majetek odkázat dobrovolně v závěti. Ze zákona by dědil pouze tehdy, pokud by nejprve umřela Vaše manželka (majetek by přešel na její děti) a následně by umřely i děti (pak by ze zákona dědil jejich biologický otec).

Po úmrtí manželky by si samozřejmě mohl vzít své děti do vlastní péče jejich otec. I tak by ale zděděný majetek byl stále dětí a on by s ním mohl nakládat výhradně ve prospěch dětí. Také je třeba rozlišovat mezi ZTP/P a nesvéprávností (za nesvéprávného jedná soudem stanovený opatrovník, za ZTP/P nikoliv).

Nejjednodušší je sepsat závěť, kde si přesně stanovíte, jak má být s majetkem naloženo. Nemusíte pak řešit "coby kdyby".