Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #13962, Půjčil jsem peníze a dlužník zemřel

Půjčil jsem peníze a dlužník zemřel, Osobní a rodinné finance

M

Dobrý den, mohu vás požádat o radu, jak postupovat? Půjčil jsem příteli mé maminky finanční hotovost na nákup vozu, konkrétně částku sto tisíc korun českých. Přítel žil s maminkou cca 30 let, sdíleli spolu domácnost, nebyli manželé, ale pro mne byl jako vlastní otec a nyní bohužel zemřel. Tím že nebyli manželé a on měl děti z předchozího manželství, budou pravděpodobně dědici, kteří budou dědit i vůz, na který jsem mu vlastně půjčil. Pokud se samozřejmě dědictví nezřeknou. Sepsali jsme spolu smlouvu, kde jsme se dohodli na pravidelných bezúročných splátkách, konkrétně 2 000 Kč měsíčně vyplácených tzv na ruku. Dosud mi na splátkách splatil 24 000 Kč, ale jelikož mu byla diagnostikována těžká nemoc a nemohl pracovat a dostal se do finanční tísně, dohodl jsem se s ním, že splácení na dobu nemoci odložíme, neboť jsem ho nechtěl finančně vytěžovat v pro něho těžké době. Teď však zemřel, auto zdědí jeho děti, ale mně vlastně měl vrátit cca ještě 80 000 Kč. A tak se chci zeptat, zda mám možnost nějak zbylé peníze z půjčky získat zpět. Smlouva nebyla nikde notářsky ověřena. Byla sepsána a podepsána pouze mezi námi. Předem děkuji za odpověď.

Běžný účet bez poplatků je zde!

Dobrý den,

dědici přijímají majetek a dluhy zůstavitele jako celek (pokud se dědictví nezřeknou). Svou pohledávku vůči zůstaviteli tak nahlaste notáři a budete ji následně moci nárokovat po dědicích. Bude však na Vás, abyste vše dostatečně prokázal (kolik jste půjčil, kolik bylo splaceno atd. - což může být problém, když o splátkách neexistuje žádný záznam - kdyby Vám byl dluh splácen bankovními převody, bylo by to více doložitelné). 

Pavel StrašákBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

Stavební spoření pro děti: Nabízí výhodnější podmínky i složitější ukončení

20.9.2021, Spoření, Autor: Jan Budín

Jak pomoci dětem se startem do života? Přece pomocí stavebního spoření. Podobně uvažuje řada lidí. Stavebko totiž přináší ze všech spořicích produktů nejlepší zhodnocení. Má ale svá specifika – a o stavebním spoření pro děti to platí dvojnásob.

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

P

#15366, Insolvence, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Plánuji oddlužení. Výše dluhů je cca 1 500 000 Kč, příjem 23 000 Kč čistého, 2 děti a manžel. Nemovitost nemám, auto mám, ale potřebuji ho do práce. Vím, že musím splatit 30% závazků, ale dosáhnu i tak na oddlužení nebo na schválení? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, podmínka splatit během insolvence min. 30% přihlášených pohledávek byla zrušena již před 2 lety. Nově stačí měsíčně splácet min. 2 200 Kč (manželé 3 300 Kč) a "projevit snahu". Nemáte-li zúžené SJM, pak za dluhy ručíte s manželem společně a nerozlučně a doporučuji vám požádat o společné oddlužení manželů.

M

#15365, Daň z příjmu a změna zaměstnavatele, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, když jsem minulý měsíc podala daňové přiznání a uvažuji o změně zaměstnání, kdy mohu podepsat prohlášení u nového zaměstnavatele? Pokud tedy dám výpověď a poběží dvouměsíční výpovědní lhůta, jaké dokumenty potřebuju od účetní pokud jde o daně? Děkuji.

Dobrý den, prohlášení poplatníka můžete podepsat u nového zaměstnavatele tak, aby nedošlo v jednom měsíci k uplatnění daňových slev naráz u obou zaměstnavatelů. Daňové přiznání Vám vyhotoví nový zaměstnavatel (od starého zaměstnavatele si vyžádáte POZP - Potvrzení o zdanitelných příjmech, které nový zaměstnavatel zakomponuje do vašeho daňového přiznání).

M

#15364, Platba, Platba, 19.9.2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda jdou převést peníze z MiFinity na běžný účet. A pokud ano tak jak? děkuji za odpověď, hezky den.

Dobrý den, převod z této digitální peněženky na účet je možný. Pro bližší informace doporučuji kontaktovat technickou podporu MiFinity. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR