Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #13962, Půjčil jsem peníze a dlužník zemřel

Půjčil jsem peníze a dlužník zemřel, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, mohu vás požádat o radu, jak postupovat? Půjčil jsem příteli mé maminky finanční hotovost na nákup vozu, konkrétně částku sto tisíc korun českých. Přítel žil s maminkou cca 30 let, sdíleli spolu domácnost, nebyli manželé, ale pro mne byl jako vlastní otec a nyní bohužel zemřel. Tím že nebyli manželé a on měl děti z předchozího manželství, budou pravděpodobně dědici, kteří budou dědit i vůz, na který jsem mu vlastně půjčil. Pokud se samozřejmě dědictví nezřeknou. Sepsali jsme spolu smlouvu, kde jsme se dohodli na pravidelných bezúročných splátkách, konkrétně 2 000 Kč měsíčně vyplácených tzv na ruku. Dosud mi na splátkách splatil 24 000 Kč, ale jelikož mu byla diagnostikována těžká nemoc a nemohl pracovat a dostal se do finanční tísně, dohodl jsem se s ním, že splácení na dobu nemoci odložíme, neboť jsem ho nechtěl finančně vytěžovat v pro něho těžké době. Teď však zemřel, auto zdědí jeho děti, ale mně vlastně měl vrátit cca ještě 80 000 Kč. A tak se chci zeptat, zda mám možnost nějak zbylé peníze z půjčky získat zpět. Smlouva nebyla nikde notářsky ověřena. Byla sepsána a podepsána pouze mezi námi. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dědici přijímají majetek a dluhy zůstavitele jako celek (pokud se dědictví nezřeknou). Svou pohledávku vůči zůstaviteli tak nahlaste notáři a budete ji následně moci nárokovat po dědicích. Bude však na Vás, abyste vše dostatečně prokázal (kolik jste půjčil, kolik bylo splaceno atd. - což může být problém, když o splátkách neexistuje žádný záznam - kdyby Vám byl dluh splácen bankovními převody, bylo by to více doložitelné).