Banky.cz Články Reality Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

REKLAMA

Nejvýraznější růst zaznamenaly pozemky. Meziročně se jejich cena zvýšila o téměř 19 %.

Na pomyslném druhém místě jsou byty, jejichž cena rostla o téměř 15 %.

Rodinné domy pak zdražily o 13 %.

Růst cen výrazně zrychluje

Z mezičtvrtletního srovnání HB Indexu je navíc vidět, že růst cen nemovitostí v poslední době zrychluje.

Nejvíc se to projevuje u pozemků a rodinných domů.

rust-cen-nemovitosti.png

Pozemky jsou 2× dražší než před 10 lety

Jak už jsme zmínili, největší růst cen je vidět u pozemků. Jejich cenovka se oproti roku 2010 víc než zdvojnásobila.

Může za to neuvěřitelná poptávka. Dalo by se říct, že lidé kupují úplně všechno, co je v nabídce. Spekulanti mají dokonce zájem i o pozemky, u kterých není schválený územní plán.

Lidé tedy častěji kupují i pozemky, které jsou dál od velkých měst. A velká poptávka je také po plochách vhodných pro stavbu chat a chalup.

Ceny bytů vzrostly o 84 %

Podobně rychle jako u pozemků rostou také ceny bytů. Jen za posledních 10 let poskočily o 84 %.

Ceny bytů se podstatně zvyšují ve všech krajích. Ve druhém letošním čtvrtletí ale nejvýrazněji zdražovaly v Moravskoslezském kraji, nejméně pak v Praze a Středočeském kraji.

Nejvíce opět rostly ceny v kategorii 2+1 a 2+kk. Tyto byty totiž můžete snadno pronajmout, a proto je o ně největší zájem.

Domy zdražují i kvůli vyšší ceně materiálu

Nejméně ze sledovaných druhů nemovitostí zdražily rodinné domy.  Přesto je i u nich růst cen znatelný – za posledních 10 let se zvedly o téměř 66 %.

Ke zdražování v tomto segmentu kromě zmiňované nabídky a poptávky přispěly i ceny stavebních prací a materiálů. Ty totiž poslední dobou nadprůměrně rostou.

Nejlepší hypotéka online

Mohou za to opatření kvůli covidu-19. Hlavně zavřené hranice a továrny, kvůli kterým se narušily pravidelné dodávky surovin.

Stavebního materiálu je proto nyní na trhu nedostatek. Týká se to hlavně:

  • dřeva,
  • plastů,
  • kovů
  • a izolačních materiálů.

Také u domů také platí, že mají kupci zájem je o vše, co se objeví mezi nabídkami. Lidé tedy kupují i rodinné domy před rekonstrukcí nebo nemovitosti, které jsou poměrně daleko od velkých měst.

ČR = evropská špička ve zdražování

Nemovitosti u nás zdražují velmi výrazně i v porovnání s trhy v ostatních státech Evropské unie. Podle údajů evropského statistického úřadu Eurostat byl v prvním letošním čtvrtletí růst cen bytů 4. nejrychlejší z unie.

Rychleji nemovitosti zdražovaly jen v:

  • Litvě,
  • Dánsku,
  • Lucembursku.

Pokud bychom se ale nedívali jen na poslední dobu a hodnotili bychom vývoj od roku 2015, byl by růst cen bytů v České republice dokonce třetí nejvyšší.

Nemovitosti ale zdražují v téměř všech evropských státech. Nejpomalejší je z tohoto pohledu:

  • Španělsko,
  • Itálie
  • a Rumunsko.

V těchto zemích rostou ceny jen zhruba o 1 %.

Výjimkou mezi státy Evropské unie je pak Kypr, kde domy a byty dokonce zlevnily.

Ceny dál porostou o víc než 10 %

Nejlepší hypotéka online

Experti předpokládají, že se zmíněný vývoj v blízké budoucnosti nezmění. Předpovídají, že ceny budou dál stoupat o víc než 10 % za rok.

Může za to přetrvávající poptávka. Podle odborníků za ní stojí zejména ekonomická prosperita z druhé poloviny minulého desetiletí.

Problém je také v tom, že vysokou poptávku nedokáže dorovnat výstavba nových domů a bytů.

Vše brzdí pomalé povolovací procesy, ve kterých Česká republika patří mezi nejhorší v Evropské unii.

Změnit to má nedávno přijatý stavební zákon. Platit ale začne až za 2 roky.

Úrok u hypoték se přiblíží 3 %

Poptávku zároveň podporují i ceny hypoték, které byly na velmi nízké úrovni. To se ale od letošního února postupně mění.

Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují. Hlavně kvůli vytrvalému růstu sazeb na mezibankovních trzích, ke kterému se navíc nedávno přidalo zvyšování sazeb České národní banky.

Analytici proto odhadují, že úrok do konce letošního roku dosáhne 3% hranice. Nebo se jí alespoň výrazně přiblíží.

Pokud tedy v blízké budoucnosti plánujete koupi nemovitosti, na nic nečekejte. Ceny i nadále porostou a hypotéky nezůstanou příliš pozadu.

Stále ale můžete ušetřit alespoň výběrem té nejvýhodnější hypotéky na trhu. Pomůže vám s tím naše hypoteční kalkulačka. Vyzkoušejte ji a sami si ověřte, která nabídka se vám nejvíc vyplatí.

REKLAMA

ANKETA k článku Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

Budou nemovitosti dále zdražovat o 10% ročně?

Počet odpovědí: 96

KOMENTÁŘE k článku Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Výstavba nemovitosti – jaké dokumenty si připravit

18.12.2023 Reality

S výstavbou rodinného domu můžete začít až poté, co získáte povolení od stavebního úřadu. Připravte se na to, že k vyřízení ohlášení stavby nebo stavebního povolení je třeba řada dokumentů a papírování zabere několik měsíců. Přečtěte si našeho praktického průvodce, který vás seznámí s celým procesem povolení stavby.

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

Inflace

Inflace je statistická veličina, která vyjadřuje všeobecný růst spotřebitelských cen. Průměrná roční míra inflace tedy vyjadřuje procentní změnu průměrné cenové hladiny za posledních 12 měsíců oproti průměru 12 předchozích měsíců.

Roční průměrná inflace je trochu umělá veličina. Vypočítává se na roční bázi s pomocí tzv. spotřebního koše, kde se sleduje změna cen podle průměrného nákupu zboží, služeb a dalšího. Může se vám tak stát, že vaše náklady na bydlení, energie, benzín, či stravu se zvýší o 10% a úřad bude reportovat inflaci 1%. Prostě "nejste průměrní".

Jaká je v ČR průměrná roční míra inflace?Inflace 2022 = 15,1 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2021 = 3,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem) Inflace 2020 = 3,2 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Inflace 2019 = 2,8 % (skutečnost zveřejněná Českým statistickým úřadem)Oficiální průměrnou roční míru inflace zjišťuje a zveřejňuje Český statistický úřad.  Aktuální průměrná roční míra inflace je zveřejněna na webu ČSÚ. Průměrná roční míra inflace v r.2022 činí 15,1%

Český statistický úřad zveřejňuje vždy po skončení roku výpis ze zjišťování průměrné inflace. Dopis ČSÚ se zjištěnou inflací roku 2022 ze dne 11.1.2023 si můžete stáhnout z www.banky.cz. Nejčastěji se tento výpočet ČSÚ využívá při obchodních jednáních o výši nájemného k nebytovým prostorám či bytům. Rovněž při meziročních jednáních o ceně dodávek mezi podnikateli. Nelze ovšem automaticky říct, že statistickou míru inflace mají strany obchodu automaticky respektovat. Inflace může zvýšit náklady podnikatele na suroviny či služby, ale každý podnikatel musí přemýšlet jak snížit jiné náklady. O cenách mezi podnikateli tedy rozhoduje trh - nabídka a poptávka.

Pojďme se ale ještě podívat na detaily statistické míry inflace v roce 2022. Průměry jsou vždy ošidné! Meziroční inflace spotřebitelských cen se v průběhu prvního pololetí držela v rozmezí 4,5 % až 9,4 %. V červenci 2022 ale začala postupně růst od 10,6% až do prosince 2022 do 15,1 %. V roce 2023 ekonomové očekávají ještě další růst spotřebitelských cen, který snad od druhého pololetí utlumí zásahy České národní banky.

Dopad inflace na vaše peníze zmírní spoření nebo investice

Pokud nechcete, aby vaše prostředky na běžných účtech u bank ztrácely na hodnotě přesně ve stejné % výši jako inflace, tak musíte aktivně jednat! 

Konzervativní možností částečné ochrany před inflací je převedení prostředků na spořicí účty, nebo termínované vklady:

úroky ze spořicích účtů a porovnání produktů bank pravidelně aktualizujeme. Peníze ze spořicích účtů můžete kdykoliv vybrat, pokud naleznete lepší příležitost k ochraně úspor před inflací.úroky z termínovaných vkladů bank a družstevních záložen vám pomohou zmírnit následky inflace, aniž byste riskovali. TV jsou pojištěné tak že i v případě krachu banky získáte sto procent vkladu i úroků.

Pokud zvažujete dynamicky chránit své úspory před inflací, je potřeba si vždy uvědomit do jakého rizika můžete vstoupit? Nabízí se mnoho variant investování nebo zúročení peněz, z nichž vybíráme:

půjčka známému nebo v rodině, za vyšší úrok než poskytují termínované vklady? Pokud nemáte rozsáhlé zkušenosti s půjčováním peněz, nelze tuto ochranu před inflací doporučit. Většina takových půjček se změní v "černý sen věřitele" a v lepším případě dostanete zpět jistinu. V horším případě se budete peněz domáhat jen složit v právních sporech, nebo si zajistíte že s vámi příbuzní již ani nepromluví.investice do akcií s očekáváním, že trhy rostly, tak se to v roce 2022 nemůže změnit? Nejhorší je předvídat vývoj podle minulosti! Stačí se podívat na náš přehled a srovnání výkonů dynamických penzijních fondů a musí vám být jasné, že zisky nerostou do nebes. Po dobrých letech přichází pád. Ale nikdy není jisté, že po pádu už zrovna teď přichází růst.... Více otázek souvisejících s investování do akcií můžete nastudovat v našem článku. Pokud jste informovaný investor a nezainvestujete v tu nejhorší dobu, tak investice do akcií je prokazatelně dlouhodobě nejlepším způsobem zhodnocení peněz. Pak podle stoletých tržních statistik lze prokázat, že nákup akciového indexu je nejlepší ochranou před inflací. (Např. v této době ETF SP500 - mix největších společností obchodovaných na burze USA) investice do kryptoměn zavání očekáváním, že přece váš výnos musí inflaci překonat?! Logika těžby kryptoměny měřená spotřebou energie říká, že když rostou ceny energií, musí automaticky růst i kurzy kryptoměn. Ale pak přichází ke slovu racionální složka uvažování. Váš mozek se vás ptá čím jsou kryptoměny podloženy, jestli nebude jejich používání zakázáno vládami, apod? Všechny otázky zde nevyřešíme - jen je jisté, že kryptoměny mohou být tou nejvíce rizikovou složkou vašich investic. Myslete proto na to a pokud již chcete investovat, musí to být částka, kterou vás "nebude bolet", když ji ztratíte.investice do nemovitostí - tak to je většinové cesta, kterou volí řada čechů. Než by si nechali znehodnotit své finance inflací, tak raději zakoupí dům, stavební parcelu, nebo pole, louky, lesy. Není našim cílem teď na pár řádcích pokrýt všechna pozitiva a negativa investice do nemovitostí. Tudíž je konstatujeme, že investujte do nemovitostí, pokud máte opravdu dlouhodobé volné prostředky a zároveň máte čas se o nakoupené nemovitosti starat.
Ochrana před inflací nebo před podvody? Přemýšlejte než investujete!

Protože si náš portál zakládá na nestrannosti a podpoře finanční gramotnosti, musíme vás i na tomto místě upozornit, že nelze bezhlavě věřit jakékoliv reklamě! Vedou nás k tomu zkušenosti z bankovní poradny, kde již většinou řešíme "následky" špatných rozhodnutí vlivem reklamy.

Často tak můžete vidět reklamy uvádějící jako problém inflaci a jako řešení investice. Abyste se nestali "smutnými klienty naší bankovní Poradny" je nutné každou reklamní nabídku podrobit důkladnému zkoumání! Reklama často pod záminkou "musíte investovat, jinak vám úspory požere inflace" předvádí spokojené klienty, kteří nakoupili kryptoměny, nebo protiinflační dluhopisy. 

Zkušený investor dokáže falešné nabídky odfiltrovat. Buďte prosím i vy takovými investory! Nebo se věnujte realitám, či místo investování ukládejte peníze do spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Při vysoké inflaci si raději půjčte od banky

Tak jako jsme výše popisovali znehodnocující vliv inflace na úspory, lze podobnou logiku aplikovat i na půjčky a hypotéky. 

Přichází vysoká inflace? Rychle si půjčte co nejvíce peněz. Splácet budete v příštích letech již znehodnocenými korunami.

Nechceme vás nabádat k nezodpovědnému zadlužování, ale vysoká inflace, znamená pokles reálné budoucí hodnoty vašich dluhů. Pokud tedy investujete do nemovitosti, nebo jiného aktiva s budoucím cash-flow, tak vyšší půjčka či hypotéka může být výhodná. Pokud ale budete chtít půjčit bez zajištění, nebo s nízkou mírou vlastních zdrojů, pravděpodobně narazíte na limity DSTI, nebo DTI.

Na co se používá míra inflace?

Využití je skutečně rozmanité:

Česká národní banka si stanovuje inflační cíl a podle jeho (ne)plnění je schopna snižovat nebo zvyšovat úrokové sazby. Inflační cíl většiny centrálních bank (včetně ČNB) je 2%Většina nájemních smluv na komerční nemovitosti obsahuje inflační doložku. Tedy při růstu cen dochází automaticky k růstu nájemného. Někdy se podobná situace s růstem ceny nájmu podle výše inflace týká i pronájmu bytů. Tato praxe se nazývá indexace nájemného.Politická reprezentace obecně využívá informaci o dosažené míře inflace ke zdůvodnění změny mezd (např. stanovení minimální mzdy), platů ve státní správě, či důchodů a sociálních příjmů.Investoři a střadatelé poměřují výnos z investice nebo spoření vůči inflaci. Zjednodušeně lze pak říct, zda vaše prostředky ztratily nebo získaly na hodnotě.Graf míry inflace v České republice 2011 - 2021:Variantou inflace je stagflace. Pojmem ukazujícím na pohyb inflace je dezinflace. Extrémně vysoká a trvalá inflace se nazývá hyperinflace.

Opakem inflace je deflace (pokles cenové hladiny).

Průběžný graf míry inflace v Eurozóně 2012 - 2022:

Na přelomu roku 2021 a 2022 dochází ke zlomu v inflaci

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena