Banky.cz Články Hypotéka Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

5.10.2020 Hypotéka

Zlevňování hypoték, které začalo letos březnu, dál pokračuje. V srpnu už ale nebylo tak výrazné jako v předchozích měsících. Hypotéka se dala v průměru pořídit s úrokem 2,11 %. Vypadá to, že plošné snižování sazeb z května a června je u konce.

REKLAMA
REKLAMA

Vše nasvědčuje tomu, že úrokové sazby budou nyní spíš stagnovat. V lepším případě velmi mírně klesat. A to pouze pokud zesílí konkurenční boj mezi bankami. Výraznější zlevňování ale už letos příliš reálné není.

Úrok klesají už téměř půl roku

Úrokové sazby hypoték klesají už od letošního března, kdy byl průměrný úrok u nových půjček na bydlení 2,44 %. Od té doby sazba klesala až na srpnových 2,11 %.

Zatímco ale v květnu a červnu klesala průměrná sazba ještě o 0,09 procentního bodu, v srpnu se snížila už jen o 0,04 procentního bodu.

Letošní vývoj úrokové sazby hypoték

Průměrný úrok nových hypoték

 • leden: 2,36 %
 • únor: 2,42 %
 • březen: 2,44 %
 • duben: 2,39 %
 • květen: 2,30 %
 • červen: 2,21 %
 • červenec: 2,15 %
 • srpen: 2,11 %

Za zlevnění může COVID–19

Ke zlevňování hypoték banky přiměla koronavirová krize. Kvůli ní klesly úrokové sazby na světových mezibankovních trzích, od kterých banky odvozují i své hypoteční sazby.

Ze stejného důvodu snížila své sazby také Česká národní banka. Navíc zmírnila podmínky pro poskytování půjček na bydlení.

Díky tomu všemu se staly hypotéky pro některé lidi dostupnější. A také lákavější.

Banky se bojí, co přinese konec moratoria

Nyní se ale situace začíná obracet. Úrokové sazby na světových trzích v srpnu začaly růst, což pomohlo ke zpomalení poklesu úrokových sazeb hypoték.

Banky navíc čekají, jaká bude situace po konci moratoria. Díky němu si mohli lidé až na půl roku odložit splácení úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele. Splátky si přitom mohli odložit až do konce října.

Tento termín se už blíží. A banky se bojí, že po něm přibude klientů, kteří nedokáží hypotéku splácet. Proto jsou opatrné a do dalšího zlevňování se příliš nepouští.

Chcete nejvýhodnější nabídku? Porovnávejte!

Nejlepší hypotéka online

Pokud navíc v příštích měsících problémy se splácením výraznou stoupnou, hrozí i růst hypotečních sazeb. Banky totiž zdražením kompenzují větší riziko spojené s úvěry.

Pro zájemce o hypotéku to znamená jediné – raději neváhat. Zatímco v současnosti některé banky nabízejí i úroky pod 2 %, za pár měsíců už může být situace podstatně horší.

S výběrem vám pomůže například hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete ty nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům.

Zájem o hypotéky je rekordní

Možnému dalšímu zlevňování nenahrává ani aktuální zájem o hypotéky.

Jen v srpnu banky pomocí hypotečních úvěrů půjčily klientům přes 19 miliard korun. Ve srovnání s červencem je to sice zhruba o 2,5 miliardy korun méně, přesto je letošní srpen nejúspěšnější v historii.

Podobně rekordní je i celý letošní rok. Objem poskytnutých hypoték za prvních osm měsíců překročil 150 miliard korun.

Ještě na podzim by tak měla padnout hranice 200 miliard korun. A v ohrožení jsou i rekordy z let 2016 a 2017, kdy hypoteční banky sjednaly hypotéky za více než 225 miliard korun.

Lidé si půjčují stále více peněz

Rekordní je také průměrná částka, kterou si lidé na bydlení půjčují. Zatímco letos v lednu byla průměrná výše hypotéky 2,6 milionu korun, v srpnu se zvýšila na 2,8 milionu. To je nové historické maximum.

Za dva roky se průměrná částka zvedla dokonce o víc než půl milionu korun. A důvod? Hlavně neustále stoupající ceny nemovitostí.

Například byty meziročně zdražily o víc než 10 %. A to letos růst cen bytů i domů výrazně zpomalil.

Letošní vývoj výše poskytnutých hypoték

Průměrná výše hypotéky

Nejlepší hypotéka online

 • leden: 2 600 504 Kč
 • únor: 2 617 450 Kč
 • březen: 2 514 041 Kč
 • duben: 2 645 985 Kč
 • květen: 2 657 855 Kč
 • červen: 2 748 954 Kč
 • červenec: 2 745 277 Kč
 • srpen: 2 791 673 Kč 

Lidé z některých profesí na hypotéku nedosáhnou

Aktuální situace navíc komplikuje pozici některých žadatelů o hypotéku. Banky si totiž začaly mnohem víc prověřovat své potenciální klienty.

Problémy se získáním půjčky na bydlení tak mohou mít lidé, kteří pracují v:

 • cestovním ruchu,
 • pohostinství,
 • gastronomii
 • nebo vyjíždějí vydělávat do zahraničí.

Právě na tyto obory dopadla současná krize nejvíc. A banky se bojí, že lidé z těchto odvětví mohou mít potíže se splácením hypotéky. Žadatelé o hypotéku tak často musí předložit čestné prohlášení o tom, jaký na ně měla současná situace vliv.

Stejně tak ale existují obory, kde mají lidé na získání hypotéky větší šanci. Jsou to například:

 • lékaři,
 • právníci,
 • učitelé na vysokých školách,
 • policisté,
 • hasiči
 • nebo zaměstnanci ve státní správě.

Pokud tedy mezi ně patříte, určitě s žádostí o hypotéku neváhejte. Je totiž docela možné, že v blízké době už lepší podmínky nezískáte.

ANKETA k článku Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

Klesne letos průměrná úroková sazba u hypoték pod 2 %?

Počet odpovědí: 151

KOMENTÁŘE k článku Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Předčasné splacení hypotéky aneb Co se změnilo od 1. 1. 2024?

27.2.2024 Hypotéka

Hypoteční turistika se od letošního roku už tolik nevyplatí. Existuje celá řada důvodů, kvůli kterým se člověk může rozhodnout svoji nemovitost prodat a hypotéku předčasně splatit. Ať už k tomuto rozhodnutí vede nutnost přestěhovat se, rozvod, smrt partnera nebo jen možnost ušetřit na splátkách, pro banku bylo takové řešení nevýhodné. 

Vše, co potřebujete vědět o stavbě domu na pozemku typu zahrada

23.2.2024 Hypotéka

Máte prostornou zahradu nebo se prodává zahrada ve vašem okolí a vy byste si na ní rádi postavili dům nebo třeba chatu? V našem článku se dozvíte vše potřebné o tom, za jakých podmínek je možné změnit zahradu na stavební pozemek a začít s výstavbou vysněné nemovitosti.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

21.2.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

4 možnosti, jak na prodej domu nebo bytu s hypotékou

20.2.2024 Hypotéka

Změna práce, rozvod nebo třeba příliš vysoké náklady spojené s bydlením. To jsou některé důvody k prodeji nemovitosti. Jenže co když jste si na ni vzali hypoteční úvěr? Nebojte se, prodej domu nebo bytu s hypotékou není žádný problém. Administrativně je jen o málo složitější než prodej jakékoliv jiné nemovitosti.

Zjistěte, jak se počítá a splácí hypotéka a jestli na ni dosáhnete

16.2.2024 Hypotéka

Připravili jsme si pro vás přehledného průvodce, díky kterému se dozvíte, jakým způsobem banky počítají výši hypotéky, jak se hypotéka splácí i to, na jakou maximální výši hypotéky dosáhnete vzhledem ke svým příjmům.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena