Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje
5.10.2020, Hypotéka

Zlevňování hypoték, které začalo letos březnu, dál pokračuje. V srpnu už ale nebylo tak výrazné jako v předchozích měsících. Hypotéka se dala v průměru pořídit s úrokem 2,11 %. Vypadá to, že plošné snižování sazeb z května a června je u konce.

Vše nasvědčuje tomu, že úrokové sazby budou nyní spíš stagnovat. V lepším případě velmi mírně klesat. A to pouze pokud zesílí konkurenční boj mezi bankami. Výraznější zlevňování ale už letos příliš reálné není.

Úrok klesají už téměř půl roku

Úrokové sazby hypoték klesají už od letošního března, kdy byl průměrný úrok u nových půjček na bydlení 2,44 %. Od té doby sazba klesala až na srpnových 2,11 %.

Zatímco ale v květnu a červnu klesala průměrná sazba ještě o 0,09 procentního bodu, v srpnu se snížila už jen o 0,04 procentního bodu.

Letošní vývoj úrokové sazby hypoték

Průměrný úrok nových hypoték

 • leden: 2,36 %
 • únor: 2,42 %
 • březen: 2,44 %
 • duben: 2,39 %
 • květen: 2,30 %
 • červen: 2,21 %
 • červenec: 2,15 %
 • srpen: 2,11 %

Za zlevnění může COVID–19

Ke zlevňování hypoték banky přiměla koronavirová krize. Kvůli ní klesly úrokové sazby na světových mezibankovních trzích, od kterých banky odvozují i své hypoteční sazby.

Ze stejného důvodu snížila své sazby také Česká národní banka. Navíc zmírnila podmínky pro poskytování půjček na bydlení.

Díky tomu všemu se staly hypotéky pro některé lidi dostupnější. A také lákavější.

Banky se bojí, co přinese konec moratoria

Nyní se ale situace začíná obracet. Úrokové sazby na světových trzích v srpnu začaly růst, což pomohlo ke zpomalení poklesu úrokových sazeb hypoték.

Banky navíc čekají, jaká bude situace po konci moratoria. Díky němu si mohli lidé až na půl roku odložit splácení úvěrů a hypoték u jakékoliv banky a nebankovního poskytovatele. Splátky si přitom mohli odložit až do konce října.

Tento termín se už blíží. A banky se bojí, že po něm přibude klientů, kteří nedokáží hypotéku splácet. Proto jsou opatrné a do dalšího zlevňování se příliš nepouští.

Chcete nejvýhodnější nabídku? Porovnávejte!

Pokud navíc v příštích měsících problémy se splácením výraznou stoupnou, hrozí i růst hypotečních sazeb. Banky totiž zdražením kompenzují větší riziko spojené s úvěry.

Pro zájemce o hypotéku to znamená jediné – raději neváhat. Zatímco v současnosti některé banky nabízejí i úroky pod 2 %, za pár měsíců už může být situace podstatně horší.

S výběrem vám pomůže například hypoteční kalkulačka. Zadáte do ní potřebné parametry a za okamžik dostanete ty nejvýhodnější nabídky, které odpovídají vašim požadavkům.

Zájem o hypotéky je rekordní

Možnému dalšímu zlevňování nenahrává ani aktuální zájem o hypotéky.

Jen v srpnu banky pomocí hypotečních úvěrů půjčily klientům přes 19 miliard korun. Ve srovnání s červencem je to sice zhruba o 2,5 miliardy korun méně, přesto je letošní srpen nejúspěšnější v historii.

Podobně rekordní je i celý letošní rok. Objem poskytnutých hypoték za prvních osm měsíců překročil 150 miliard korun.

Ještě na podzim by tak měla padnout hranice 200 miliard korun. A v ohrožení jsou i rekordy z let 2016 a 2017, kdy hypoteční banky sjednaly hypotéky za více než 225 miliard korun.

Lidé si půjčují stále více peněz

Rekordní je také průměrná částka, kterou si lidé na bydlení půjčují. Zatímco letos v lednu byla průměrná výše hypotéky 2,6 milionu korun, v srpnu se zvýšila na 2,8 milionu. To je nové historické maximum.

Za dva roky se průměrná částka zvedla dokonce o víc než půl milionu korun. A důvod? Hlavně neustále stoupající ceny nemovitostí.

Například byty meziročně zdražily o víc než 10 %. A to letos růst cen bytů i domů výrazně zpomalil.

Letošní vývoj výše poskytnutých hypoték

Průměrná výše hypotéky

 • leden: 2 600 504 Kč
 • únor: 2 617 450 Kč
 • březen: 2 514 041 Kč
 • duben: 2 645 985 Kč
 • květen: 2 657 855 Kč
 • červen: 2 748 954 Kč
 • červenec: 2 745 277 Kč
 • srpen: 2 791 673 Kč 

Lidé z některých profesí na hypotéku nedosáhnou

Aktuální situace navíc komplikuje pozici některých žadatelů o hypotéku. Banky si totiž začaly mnohem víc prověřovat své potenciální klienty.

Problémy se získáním půjčky na bydlení tak mohou mít lidé, kteří pracují v:

 • cestovním ruchu,
 • pohostinství,
 • gastronomii
 • nebo vyjíždějí vydělávat do zahraničí.

Právě na tyto obory dopadla současná krize nejvíc. A banky se bojí, že lidé z těchto odvětví mohou mít potíže se splácením hypotéky. Žadatelé o hypotéku tak často musí předložit čestné prohlášení o tom, jaký na ně měla současná situace vliv.

Stejně tak ale existují obory, kde mají lidé na získání hypotéky větší šanci. Jsou to například:

 • lékaři,
 • právníci,
 • učitelé na vysokých školách,
 • policisté,
 • hasiči
 • nebo zaměstnanci ve státní správě.

Pokud tedy mezi ně patříte, určitě s žádostí o hypotéku neváhejte. Je totiž docela možné, že v blízké době už lepší podmínky nezískáte.

ANKETA k článku "Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje"

Klesne letos průměrná úroková sazba u hypoték pod 2 %?
Počet odpovědí: 151

KOMENTÁŘE k článku Průměrný úrok u hypoték se blíží 2 %. Zlevňování ale zpomaluje

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

Státní půjčky jsou stále populárnější. Za hypotékami přesto zaostávají

23.6.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Silný start – slábnoucí zájem – zásadní změny – nový název – růst poptávky. Zhruba taková je cesta, kterou v posledních letech prošly státní půjčky na bydlení. Od letoška fungují pod novým názvem a s novými podmínkami. A zájem už předčil minulé roky.

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

Úroky hypoték vyrostly ke 2 %. Poptávka je přitom stále rekordní

7.6.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Už jen dvě setiny procenta. Tak málo chybělo na konci dubna k tomu, aby se průměrná úroková sazba hypoték vyšplhala na 2 %. Zdražování hypotečních úvěrů přitom ještě zdaleka nekončí.

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

Sjednat hypotéku on-line už není utopie. Nově to umí Moneta

26.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ještě před několika týdny bylo sjednání nové hypotéky přes internet jen „zbožným přáním“. To už ale neplatí. Od dubna na tuto možnost dosáhnou žadatelé u Moneta Money Bank. Ovšem jen v některých případech. Záleží totiž na tom, jakou nemovitosti kupujete.

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

Jak na odpočet úroků z hypotéky: kdo na něj dosáhne a kolik si můžete odečíst

11.5.2021, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Ušetřit každoročně díky splátkám hypotéky i desítky tisíc korun? Proč ne! Stačí u daně z příjmů využít odpočet úroků z hypotéky. Jednoduše tak můžete každý rok dostat část zaplacených úroků zpátky. Podívejte se, jak odpočet hypotéky z daní funguje a kdy na něj dosáhnete.

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

Zájem o refinancování roste. Banky proto chtějí zvýšit poplatky

10.5.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Jen několik set korun. Tolik v současnosti zaplatíte za refinancování hypotéky mimo fixaci. A když s ním počkáte na konec fixace, je dokonce zcela zdarma. Banky ale tvrdí, že je takový postup stojí stamiliony korun. Proto se snaží přesvědčit Českou národní banku, aby povolila zvýšení poplatků za předčasné splacení úvěru.Banky v ČR