Může manžel ručit hypotékou za neteř, pokud má na nemovitosti věcné břemeno?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, manželova neteř si chce vzít hypotéku na byt a chce, abychom ji ručili barákem. Manžel dům dostal darovací smlouvou od svých rodičů, a tudíž tam je věcné břemeno. Může v tomto případě ručit svojí nemovitostí? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ručit svou nemovitostí za cizí úvěr můžete, ale já to důrazně nedoporučuji. Když neteř přestane splácet, přijdete o svou střechu nad hlavou. Takto riskovat za žádných okolností nemůžete. Neteř by měla ručit kupovanou nemovitostí, na kterou ji banka půjčí max. 90% z ceny nemovitosti (zbylých 10% musí mít našetřeno z vlastních zdrojů). Za úvěry se neručí ani vlastní dětem. Pro jejich a Vaše dobro. V případě nečekané události pak padá do chudoby celá rodina (bez ručení můžete v problémech pomoci dětem). Navíc to spolehlivě ničí rodinné vztahy.

Má-li Váš RD věcné břemeno dožití (či jiné), pak to snižuje jeho zástavní hodnotu. Banka by takovouto nemovitost pravděpodobně vůbec neakceptovala do zástavy.