Banky.cz Banky.cz Články Banka ČNB zvýšila úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby
12.7.2018, Banka

Centrální banka v červnu zvýšila úrokové sazby. Základní 2T Repo nyní dosahuje 1%. Oproti očekávání banky úvěry nezdražily, ale naopak zlevnily. Předzvěst realitní krize nebo snaha prodat více před další vlnou omezení hypoték?

Rada ČNB zvýšila sazby jednomyslně

Oproti očekávání většiny analytiků došlo ke zvýšení sazeb již na červnovém zasedání rady ČNB. Jednomyslné hlasování mělo své důvody. Koruna nečekaně oslabila nad úroveň 26 Kč/EUR a meziroční inflace zrychlila na 2,6%, což je vysoko nad cílem ČNB (2%). Další zvýšení sazeb lze dle budoucího vývoje předpokládat koncem třetího kvartálu.

  • 2T Repo: 1,00% (tato sazba ponejvíce ovlivňuje cenu peněz v ekonomice)
  • Diskontní sazba: 0,05%
  • Lombardní sazba: 2,00% 

Hypotéky zlevnily

Se zvyšováním základních úrokových sazeb se pojí zdražování úvěrů (cena peněz roste). Oproti předpokladu však došlo ke zlevnění hypoték, u největších bank o významných 0,2-0,3% na pětiletém fixu. Banky mohou mít pro tento nečekaný krok dva důvody.

  • Podpora projde: růst cen nemovitostí zpomaluje, ceny už jsou tak vysoko, že lidé přestávají kupovat a klesá objem sjednaných hypoték
  • Další vlna omezení hypoték: od října 2018 se mimo max. LTV 80-90% stanovuje taktéž max. DTI na devítinásobek a DSTI na 45%, na hypotéku dle odhadů nově nedosáhne 8% dnešních klientů, více info v našem článku Hypotéky čeká od října další omezení

Vývoj realitního trhu

hypoteka-1.jpg

Zatímco krize v letech 2008-2010 srazila plošně ceny všech nemovitostí (byty, domy, pozemky), příští realitní krize by mohla být více selektivní a postihnout do značené míry jen luxusní nemovitosti. Startovacích (garsonky/2kk) a rodinných (3/4+1) bytů je v centrech plné zaměstnanosti (krajská města) stále nedostatek, který se povede odstranit pouze zjednodušením pravidel pro výstavbu. Naopak u luxusních nemovitostí (RD a pozemky nad 10 mil. Kč) je již nyní patrná stagnace a mírný pokles cen. Neustále se rozšiřující integrované systémy veřejné dopravy mohou taktéž uspíšit stěhování obyvatel Prahy a Brno do Středočeského, resp. Jihomoravského kraje. 

ANKETA k článku "ČNB zvýšila úrokové sazby"

Souhlasím se zvýšením základních úrokových sazeb?
Počet odpovědí: 158

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvýšila úrokové sazby

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

Srovnání bank: nejvíce klientů hlásí Česká spořitelna, největší objem peněz ČSOB

4.8.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Jsou největší na českém trhu. Jedna má nejvíc klientů, druhá zase spravuje největší objem peněz. Řeč je o České spořitelně a Československé obchodní bance, které vedou pomyslný žebříček bank v České republice. Vyplývá to z posledních dat, které finanční instituce zveřejnily.

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

Moneta se s Air Bank nespojí. Prozatím

23.6.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Dlouho očekávané spojení Moneta Money Bank s Air Bank, Home Credit a Zonky nevyšlo ani na druhý pokus. Akcionáři fúzi na včerejší mimořádné valné hromadě neschválili. Vznik třetí největší banky na českém trhu se tak odkládá.

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

ING Bank končí, klienti mohou přejít k Raiffeisenbank

29.5.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Osobní bankovnictví nabízené ING Bank v Česku končí. Klienti mohou volit mezi přechodem k Raiffeisenbank a výplatou peněz do jiné banky. Poradíme, co se vyplatí více

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

Spojení Raiffeisenbank s Equa bank má zelenou. Letos se ale zřejmě nestihne

12.5.2021, Banka, Autor: Jan Budín

Bez námitek. Takové je stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k chystanému spojení Raiffeisenbank s Equa bank. Banky ho oznámily už v únoru a chtěly vše dokončit do konce letošního června. Vše ale nasvědčuje tomu, že se obchod protáhne. Klienti Equa bank se tak zatím nemusí bát žádných změn.

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

Wüstenrot hypoteční banka se sloučila s Moneta Money Bank

22.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Wüstenrot hypoteční banka se k 1/1/2021 sloučila s Moneta Money Bank. Co se mění pro klienty Wüstenrot?Banky v ČR