Banky.cz Články Banka ČNB zvýšila úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby

12.7.2018, Banka

Centrální banka v červnu zvýšila úrokové sazby. Základní 2T Repo nyní dosahuje 1%. Oproti očekávání banky úvěry nezdražily, ale naopak zlevnily. Předzvěst realitní krize nebo snaha prodat více před další vlnou omezení hypoték?

Rada ČNB zvýšila sazby jednomyslně

Oproti očekávání většiny analytiků došlo ke zvýšení sazeb již na červnovém zasedání rady ČNB. Jednomyslné hlasování mělo své důvody. Koruna nečekaně oslabila nad úroveň 26 Kč/EUR a meziroční inflace zrychlila na 2,6%, což je vysoko nad cílem ČNB (2%). Další zvýšení sazeb lze dle budoucího vývoje předpokládat koncem třetího kvartálu.

  • 2T Repo: 1,00% (tato sazba ponejvíce ovlivňuje cenu peněz v ekonomice)
  • Diskontní sazba: 0,05%
  • Lombardní sazba: 2,00% 

Hypotéky zlevnily

Se zvyšováním základních úrokových sazeb se pojí zdražování úvěrů (cena peněz roste). Oproti předpokladu však došlo ke zlevnění hypoték, u největších bank o významných 0,2-0,3% na pětiletém fixu. Banky mohou mít pro tento nečekaný krok dva důvody.

  • Podpora projde: růst cen nemovitostí zpomaluje, ceny už jsou tak vysoko, že lidé přestávají kupovat a klesá objem sjednaných hypoték
  • Další vlna omezení hypoték: od října 2018 se mimo max. LTV 80-90% stanovuje taktéž max. DTI na devítinásobek a DSTI na 45%, na hypotéku dle odhadů nově nedosáhne 8% dnešních klientů, více info v našem článku Hypotéky čeká od října další omezení

Vývoj realitního trhu

hypoteka-1.jpg

Zatímco krize v letech 2008-2010 srazila plošně ceny všech nemovitostí (byty, domy, pozemky), příští realitní krize by mohla být více selektivní a postihnout do značené míry jen luxusní nemovitosti. Startovacích (garsonky/2kk) a rodinných (3/4+1) bytů je v centrech plné zaměstnanosti (krajská města) stále nedostatek, který se povede odstranit pouze zjednodušením pravidel pro výstavbu. Naopak u luxusních nemovitostí (RD a pozemky nad 10 mil. Kč) je již nyní patrná stagnace a mírný pokles cen. Neustále se rozšiřující integrované systémy veřejné dopravy mohou taktéž uspíšit stěhování obyvatel Prahy a Brno do Středočeského, resp. Jihomoravského kraje. 

ANKETA k článku ČNB zvýšila úrokové sazby"

Souhlasím se zvýšením základních úrokových sazeb?
Počet odpovědí: 158

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvýšila úrokové sazby

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat