Banky.cz Banky.cz Články Banka ČNB zvýšila úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby

ČNB zvýšila úrokové sazby
12.7.2018, Banka

Centrální banka v červnu zvýšila úrokové sazby. Základní 2T Repo nyní dosahuje 1%. Oproti očekávání banky úvěry nezdražily, ale naopak zlevnily. Předzvěst realitní krize nebo snaha prodat více před další vlnou omezení hypoték?

Rada ČNB zvýšila sazby jednomyslně

Oproti očekávání většiny analytiků došlo ke zvýšení sazeb již na červnovém zasedání rady ČNB. Jednomyslné hlasování mělo své důvody. Koruna nečekaně oslabila nad úroveň 26 Kč/EUR a meziroční inflace zrychlila na 2,6%, což je vysoko nad cílem ČNB (2%). Další zvýšení sazeb lze dle budoucího vývoje předpokládat koncem třetího kvartálu.

  • 2T Repo: 1,00% (tato sazba ponejvíce ovlivňuje cenu peněz v ekonomice)
  • Diskontní sazba: 0,05%
  • Lombardní sazba: 2,00% 

Hypotéky zlevnily

Se zvyšováním základních úrokových sazeb se pojí zdražování úvěrů (cena peněz roste). Oproti předpokladu však došlo ke zlevnění hypoték, u největších bank o významných 0,2-0,3% na pětiletém fixu. Banky mohou mít pro tento nečekaný krok dva důvody.

  • Podpora projde: růst cen nemovitostí zpomaluje, ceny už jsou tak vysoko, že lidé přestávají kupovat a klesá objem sjednaných hypoték
  • Další vlna omezení hypoték: od října 2018 se mimo max. LTV 80-90% stanovuje taktéž max. DTI na devítinásobek a DSTI na 45%, na hypotéku dle odhadů nově nedosáhne 8% dnešních klientů, více info v našem článku Hypotéky čeká od října další omezení

Vývoj realitního trhu

hypoteka-1.jpg

Zatímco krize v letech 2008-2010 srazila plošně ceny všech nemovitostí (byty, domy, pozemky), příští realitní krize by mohla být více selektivní a postihnout do značené míry jen luxusní nemovitosti. Startovacích (garsonky/2kk) a rodinných (3/4+1) bytů je v centrech plné zaměstnanosti (krajská města) stále nedostatek, který se povede odstranit pouze zjednodušením pravidel pro výstavbu. Naopak u luxusních nemovitostí (RD a pozemky nad 10 mil. Kč) je již nyní patrná stagnace a mírný pokles cen. Neustále se rozšiřující integrované systémy veřejné dopravy mohou taktéž uspíšit stěhování obyvatel Prahy a Brno do Středočeského, resp. Jihomoravského kraje. 

ANKETA k článku "ČNB zvýšila úrokové sazby"

Souhlasím se zvýšením základních úrokových sazeb?
Počet odpovědí: 157

KOMENTÁŘE k článku ČNB zvýšila úrokové sazby

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

Česká spořitelna koupila banku Sparkasse

7.1.2021, Banka, Autor: Petr Jermář

Česká spořitelna přebírá od ledna 2021 českou pobočku rakouské regionální banky Waldviertler Sparkasse. Co se mění pro klienty Sparkasse?

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

Hotovo! Wüstenrot už patří Monetě Money Bank

7.4.2020, Banka, Autor: Jan Budín

Přijít do některé pobočky Monety Money Bank a zřídit si v ní stavební spoření? Proč ne! Tuto možnost máte už od 1. dubna, kdy Moneta Money Bank dokončila převzetí Wüstenrot – stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky. Obě společnosti koupila za téměř 4,5 miliardy korun.

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

Růst úrokových sazeb: Polepší si střadatelé, zdraží úvěry

15.5.2019, Banka, Autor: Petr Jermář

2T Repo dosáhla poprvé od roku 2008 úrovně 2%. Dobrá zpráva pro střadatele, horší pro zájemce o úvěr. Jak se bude dále vyvíjet cena peněz? A jakou fixaci zvolit u hypotéky?

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

Další zvýšení sazeb na březnové radě ČNB?

26.2.2019, Banka, Autor: Petr Jermář

Překvapivě vysoká lednová inflace (2,5%) a pozitivnější odhad loňského růstu HDP (3%) povedou pravděpodobně na březnovém zasedání rady ČNB k dalšímu navýšení základních úrokových sazeb. O kolik zdraží hypotéky a jak si polepší střadatelé?

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

Bankovní radu ČNB posílí Michl a Holub

29.10.2018, Banka, Autor: Jan Budín

Mojmíra Hampla a Vladimíra Tomšíka vystřídá v radě ČNB Aleš Michl a Tomáš Holub. Oběma viceguvernérům končí v listopadu druhé funkční období. Jakou roli hraje centrální banka v ekonomice?Banky v ČR