Kontokorenty mohou pomoci urovnat tok vašich peněz v případě, kdy váš pravidelný příjem krátkodobě neodpovídá vašim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku.
Kontokorenty mohou pomoci urovnat tok vašich peněz v případě, kdy váš pravidelný příjem krátkodobě neodpovídá vašim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku.
Kontokorent je služba poskytovaná bankou. Umožňuje klientovi pokračovat v placení účtů nebo provádění výběrů z účtu, i když už není na účtu dostatek jeho peněz na jejich krytí. Jedná se tedy vlastně o povolené přečerpání účtu. Kontokorent je ve skutečnosti forma půjčky, která na sebe váže úrokové sazby po celou dobu přečerpání.
O povoleném přečerpání účtu mluvíme tehdy, když vaše banka souhlasí s tím, že můžete mít kontokorent, který vám poskytuje výhodu čerpání peněz nad rámec vašeho účtu, kdykoliv během sjednané doby a až do výše sjednané částky. Pokud máte povolený kontokorent a nevyužíváte jej, nestojí vás nic. Pokud z něj čerpáte, platíte bankou stanovený úrok, podobně jako z půjčky.
Naopak, jestliže váš účet přečerpáte, aniž byste měli od banky svolení, nebo překročíte limity nastavené pro povolené přečerpání účtu, pak se jedná o nepovolené přečerpání účtu a čeká vás zcela jistě nějaká sankce.
Banka není povinna vám kontokorent poskytnout. Obecné pravidlo je takové, že pokud nemáte ke svému účtu kontokorent, pak jakékoliv částky, které povedou k čerpání účtu nad disponibilní částku na vašem účtu budou 'vráceny'. To se samozřejmě vztahuje i na trvalé příkazy. Lapidárně řečeno – vaše účty nebudou proplaceny. Z čehož můžete mít problém a kromě toho také bankou vám bude naúčtován poplatek.
Možná i proto banky obecně povzbuzují klienty, aby předem souhlasili s povoleným přečerpáním účtu, kdykoliv je to možné.
Jelikož velikost kontokorentu závisí na tom, o kolik víc jste si vybrali než na svém účtu máte, není vždy jednoduché předpovědět, kolik vás bude kontokorent stát. Většina kontokorentů je účtována v proměnlivých úrokových mírách; to znamená, že účtovaná míra stoupá a klesá v závislosti na tom, jaké jsou aktuální základní úrokové míry.
Různé banky mají různá účtovací období a strategii. Některé z možností jsou:
Poplatky mohou být vypočítávány denně, měsíčně, čtvrtletně nebo dokonce ročně. V každém případě je vám vaše banka podle Bankovního kodexu povinna předem, zpravidla při zařizování této služby sdělit, jak zamýšlí účtovat, jaké úrokové míry použije a jak a kdy bude z vašeho účtu odečítat úrok. Aktuálně účtovaná celková částka bude vidět na vašich bankovních výpisech.
Pokud jsou nějaké dodatečné poplatky a úroky, jsou to ty, které musíte platit za:
Pokud očekáváte, že by mohla přijít doba, kdy finanční prostředky dostupné na vašem účtu nebudou na krátkou dobu schopné pokrýt předpokládané výdaje, měli byste kontaktovat vaši bankovní pobočku a probrat možnost získání kontokorentu.
Rozhodnutí učiněné bankou bude zpravidla založeno na výši vašeho příjmu, peněžních prostředcích a dalším výdělku. To vše, porovnáno s vašimi předpokládanými výdaji a závazky dají dohromady možnou výši povoleného debetu. Jako pomoc k učinění rozhodnutí se používají stejné postupy jako při vyhodnocování poskytnutí úvěru. A vy budete také pravděpodobně tázáni na podrobnosti o vaší platební minulosti a současné finanční situaci, na vaše zaměstnání, rodinný stav, děti a další rodinné příslušníky, jelikož tito mohou podstatně ovlivnit vaši schopnost kontokorent splácet.
S největší pravděpodobností si banka bude za službu zřízení a stanovení parametrů vašeho kontokorentu účtovat jednorázový poplatek. Ten jde částečně na pokrytí nákladů spojených s analýzou vaší situace, kdy banka zjistí, jaká částka je pro vás vhodná. Kontokorenty jsou službou s individuálním přístupem banky ke klientovi a s cílem najít vhodné řešení právě vaší situace. Kontokorent není jakýsi „konfekční“ produkt. Jeho zajištění, vyjednání a ověření, že je to právě pro vás to správné, zabere jistý čas a úsilí.
Vaše banka nastaví váš limit kontokorentu a uspořádání splácení na základě odhadu vašich potřeb a vaší schopnosti splácet. Pokud se odehrají zásadnější změny ve vašich poměrech, musejí tyto být zohledněny i v uspořádání vašeho kontokorentu.
Kontokorent je pro vás dostupný k vyzvednutí kdykoliv během dohodnuté doby, až do celkové částky nastavené vaším limitem. Na oplátku za tuto pružnost má banka právo kdykoliv využít možnost úvěr zrušit nebo požadovat okamžité splacení celého vašeho dluhu.
Bankovní půjčka je stanovená částka peněz, s jejímž půjčením na stanovenou dobu banka souhlasí. Vy souhlasíte, že ji splatíte i s úrokem do konce stanovené doby buď pravidelnými splátkami nebo úhrnnou, jednorázovou částkou na konci stanovené doby.
Možnost získání kontokorentu znamená, že kdykoliv to potřebujete, můžete si vypůjčit až do plné výše bankou schváleného limitu, ale není stanovený rozvrh splátek. Kontokorent je nastaven tak, abyste mohli pokrýt i v případě nečekaného krátkodobého nedostatku hotovosti všechny pohledávky i když je na vašem účtu 0. Jedná se o velmi pružnou formu vypůjčení peněz, ale není vhodná, když potřebujete půjčit víc peněz na dlouhou dobu.
Většina kontokorentů má měnící se sazby, takže pokud základní úrokové míry náhle vyskočí, zjistíte, že musíte platit mnohem více než jste původně plánovali. Pokud máte rovnoměrně přečerpáno po dlouhou dobu, možná budete chtít požádat o bankovní půjčku, zvláště najdete-li produkt s nižší úrokovou mírou.
Pokud potřebujete peníze na velký nákup, například na nový automobil nebo luxusní dovolenou, měli byste nepochybně zvážit půjčku, která vám umožní splácení po delší dobu.
Splácení kontokorentu je mnohem pružnější, některé bankovní půjčky totiž zahrnují i pokutu za dřívější splátku, což není případ kontokorentu. Alternativou může být i kreditní karta.
Klíčem k nejlepšímu výběru je znalost toho, proč potřebujete peníze a na jak dlouho, spolu s tím, jak si představujete splacení.
Vánoční půjčka je někomu tabu, jinému nutností. S půjčkou na Vánoce se pojí mnohá varování odborníků odrazujících od vánočních nákupů na splátky. Na jiných webech ale tolik proti nejsou. Jak je to tedy s financováním vánočních dárků? Má smysl krátkodobá vánoční půjčka, nebo bychom se jí vždycky měli vyhýbat? Pravdu mají obě strany. Jen každá z nich v jiné situaci. Podívejme se na ně dopodrobna.
Tím prvním, co asi většině z nás padne do oka při výběru půjčky, je tak často skloňovaná úroková sazba. Pokud se však budete spoléhat na to, že čím nižší úroková sazba je, tím je půjčka levnější, můžete narazit. V potaz je totiž podle odborníků vzít i řadu dalších faktorů. Na základě čeho vybrat nejlepší půjčku a na co si dát při sjednávání půjčky pozor?
Nebankovní půjčky mají své výhody. O tom není sporu. Jenže se pojí i s významnými nevýhodami, nesou s sebou značná rizika. Abyste se jim dokázali vyhnout, a využít především výhody nebankovních úvěrů, musíte o rizicích a nevýhodách vědět vše důležité. Správně tušíte, že všechny potřebné informace jsme sestavili právě do tohoto textu.
Půjčka na IČO neboli podnikatelský úvěr je specifickou půjčkou určenou do podnikání. Vzhledem k tomu, že cílí na jednotlivce, nikoliv na firmy, často se označuje i jako půjčka pro živnostníky nebo půjčka pro podnikatele. A s běžnou spotřební půjčkou má jen pramálo společného, upravuje ji jiná legislativa a jsou pro ni typické jiné podmínky získání i následného splácení.
Přemýšlíte o půjčce? Jedno z prvních rozhodování, které vás nemine, bude o poskytovateli: požádáte o bankovní, nebo o nebankovní půjčku? Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme průvodce nebankovními půjčkami online. Ukážeme vám, co je nebankovní půjčka, od koho se dá získat, jaké má nevýhody, ale i výhody. Chybět nebude ani návod, jak vybrat nejvýhodnější nebankovní půjčku.
Dobrý den, mám insolvenci a chtěl bych si zřídit běžný účet. Chtěl jsem se zeptat, zdali je to možné. A kontokorent? Děkuji
Dobrý den,
v insolvenci si nový běžný účet založit můžete. Kontokorent ani jinou půjčku Vám však nikdo neposkytne.
Dobrý den, od roku 2020 jsem si bral nebankovní i bankovní půjčky. Teď už to nezvládáme splácet a mám jich spoustu a tenhle měsíc mne i tak půjčili, když jsem si nebankovní společnosti zablokoval. Mám půjčku u Moneta Money Bank 250 tisíc a 130 tisíc Raifky a asi nových 7 nebankovních půjček. Mám zkusit vyhledat odbornou právní pomoc a domáhat se soudní cestou zneplatnění úvěrových smluv od počátku, neboť věřitelé velmi pravděpodobně porušili Zákon o úvěru a neprověřili to?
Dobrý den,
pokud nebankovní poskytovatelé porušili povinnost plynoucí ze Zákona o spotřebitelském úvěr a neprověřili dostatečně vaši bonitu, domáhejte se zneplatnění úvěrových smluv na nebankovní půjčky od počátku.
Dobrý den, potřeboval bych půjčku, ale nemám žádný jiný příjem než sirotčí důchod, který mám pravidelně šest tisíc měsíčně. Jiný finanční příjem nemám. Je tedy možné si u nějaké společnosti založit půjčku? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
z čeho byste prosím půjčku splácel? Příjem 6 000 Kč nestačí pořádně ani na bydlení/stravu.
Dobrý den, delší dobu jsem byl v pracovní neschopnosti, nyní nastupuji do nové práce a přemýšlel jsem, že bych chtěl požádat o konsolidaci půjček, celková částka půjček je 554 000 Kč a momentálně splácím 11 500 Kč měsíčně, což pro mě začíná být finančně neúnosné. Po konsolidaci bych mohl měsíčně platit přibližně 6 400 Kč, v novém zaměstnání bych měl mít měsíční příjem přibližně 24 000 až 26 000 Kč, tak bych se chtěl zeptat, jestli bych měl nárok na konsolidaci.
Dobrý den,
s průměrným čistým měsíčním příjmem 25 000 Kč byste měl na konsolidaci půjček 554 000 Kč dosáhnout. Vyčkejte na uplynutí zkušební doby.
ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎPůjčka, která pokryje celou koupi. Taková je
100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí
peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.
Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.
V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.
Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.
Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.
Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.
Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.
Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMAž 90 procent z ceny nemovitosti, kterou
ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90%
hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.
Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:
věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.
Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.
V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.
Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.
Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.
Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMTermín akontace označuje částku, kterou musí kupující uhradit ze svého, jakmile si například bere auto na splátky nebo kupuje dům na hypotéku. Akontace bývá nejčastěji uváděna v procentech z celkové kupní ceny, ale ve smlouvě pak musí být samozřejmě i přesně vyčíslena v korunách. Typickou akontací u hypoték je 10 - 30 %, při pořízení auta se pohybuje od 10 % až do 50 %, ale může být i vyšší.
Bankovní spojení odkazuje na vztah mezi klientem a bankou, která poskytuje různé finanční služby, jako jsou běžné účty, spořicí účty, půjčky, atd.
Jak to fungujeOtevření účtu: Nejprve musíte otevřít účet u banky, s níž chcete mít bankovní spojení.
Poskytování služeb: Banka vám poté poskytne různé finanční služby v závislosti na vašich potřebách a typu účtu, který máte.
Výhody a nevýhodyBankovní spojení je důležitým vztahem, který vám umožní přístup k různým finančním službám a produktům.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)
Konto korent, Komentoval(a): Petr Strmen
kontokorent, Komentoval(a): Helena
může mi někdo vysvětlit proč se zvyšuje kontokorent i když je na účtu dostatek peněz?Když chcete kontokorent zrušit tak Vám banka sebere peníze v té částce co je kontokorent.Přitom Vám tam žádný nedala ty Vám půjčuji až když máte účet na nule.Může mi tohle někdo vysvětlit nebo na koho se mám obrátit? Děkuji.
Kontokorent, Komentoval(a): Michal
kontokorent, Komentoval(a): monika
Re: kontokorent, Komentoval(a): Petr Jermář
Kontokorent nedoporučuji, Komentoval(a): Radek
Kontokorent nedoporučuji, Komentoval(a): Radek
Půjčka, Komentoval(a): Honza
Diky
RE:, Komentoval(a): Petr Jermář
Kontokorent výpočet, Komentoval(a): Uďa
jestliže mám povolený debit se sazbou 21,9 % p.a. a vycerpam 20,000 Kč, které vrátím za rok, kolik bude úrok a kdy se bude uctovat, na konci roku ?
Jestliže využiji debit jednorázově a další měsíc splatím, jak to bude ??
Děkuji
Re: výše úroku, Komentoval(a): Petr Jermář
Kontokorent , Komentoval(a): Andy
Re:, Komentoval(a): Petr Jermář
Zrušení kontokorentu, Komentoval(a): Veronika
RE: Zrušení kontokorentu, Komentoval(a): Petr Jermář
Povolený debet, Komentoval(a): Dana
kontokorent, Komentoval(a): Nikola
RE: úrok 18,9%, Komentoval(a): Petr Jermář
Konkorent , Komentoval(a): Sii
Za měsíc bych měla zaplatit konkorent. Peníze nemám. Co můžu očekávat od banky? Děkuji
RE: Nemám na vrácení půjčených peněz, Komentoval(a): Petr Jermář
Kontokorent , Komentoval(a): Aaa
Děkuji
Kontokorent, Komentoval(a): Jakub
Splacení povoleneho debetu , Komentoval(a): Jana Bilkova
RE: Splacení povoleného debetu, Komentoval(a): Petr Jermář
Kontokorent , Komentoval(a): Moniika09
Mám kontokorent u České spořitelny na 10 000 Kč. Pokud si vezmu "půjčku" 5000 Kč na 12 dnů kolik budu platit navíc? A jakmile se s přichází výplatou dostanu zpět do + tak se "půjčka" sama ukončí? Poplatky mi pak sama banka odečte na konci měsíce z účtu?
Re: Kontokorent, Komentoval(a): Petr Jermář
Kontokorent, Komentoval(a): Jana Pokorná
Splaceni kontokorentu , Komentoval(a): Tomáš 01
RE: Splácení kontokorentu, Komentoval(a): Petr Jermář
Přečerpání kontokorent , Komentoval(a): Eva