Banky.cz Články Půjčka Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

18.8.2014 Půjčka

Kontokorenty mohou pomoci urovnat tok vašich peněz v případě, kdy váš pravidelný příjem krátkodobě neodpovídá vašim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku.

Kontokorenty mohou pomoci urovnat tok vašich peněz v případě, kdy váš pravidelný příjem krátkodobě neodpovídá vašim výdajům; některé banky nabízejí tuto službu tzv. 'záchytné sítě' bez poplatku na omezenou dobu nebo částku.

Co je to kontokorent nebo také povolený debet?

Kontokorent je služba poskytovaná bankou. Umožňuje klientovi pokračovat v placení účtů nebo provádění výběrů z účtu, i když už není na účtu dostatek jeho peněz na jejich krytí. Jedná se tedy vlastně o povolené přečerpání účtu. Kontokorent je ve skutečnosti forma půjčky, která na sebe váže úrokové sazby po celou dobu přečerpání.

Jsou různé druhy kontokorentů?

dane-00.jpg
Ano, jsou. Je povolené a nepovolené přečerpání účtu.

O povoleném přečerpání účtu mluvíme tehdy, když vaše banka souhlasí s tím, že můžete mít kontokorent, který vám poskytuje výhodu čerpání peněz nad rámec vašeho účtu, kdykoliv během sjednané doby a až do výše sjednané částky. Pokud máte povolený kontokorent a nevyužíváte jej, nestojí vás nic. Pokud z něj čerpáte, platíte bankou stanovený úrok, podobně jako z půjčky.

Naopak, jestliže váš účet přečerpáte, aniž byste měli od banky svolení, nebo překročíte limity nastavené pro povolené přečerpání účtu, pak se jedná o nepovolené přečerpání účtu a čeká vás zcela jistě nějaká sankce.

Banka není povinna vám kontokorent poskytnout. Obecné pravidlo je takové, že pokud nemáte ke svému účtu kontokorent, pak jakékoliv částky, které povedou k čerpání účtu nad disponibilní částku na vašem účtu budou 'vráceny'. To se samozřejmě vztahuje i na trvalé příkazy. Lapidárně řečeno – vaše účty nebudou proplaceny. Z čehož můžete mít problém a kromě toho také bankou vám bude naúčtován poplatek.

Možná i proto banky obecně povzbuzují klienty, aby předem souhlasili s povoleným přečerpáním účtu, kdykoliv je to možné.


Kolik bude můj kontokorent stát?

Jelikož velikost kontokorentu závisí na tom, o kolik víc jste si vybrali než na svém účtu máte, není vždy jednoduché předpovědět, kolik vás bude kontokorent stát. Většina kontokorentů je účtována v proměnlivých úrokových mírách; to znamená, že účtovaná míra stoupá a klesá v závislosti na tom, jaké jsou aktuální základní úrokové míry.

Různé banky mají různá účtovací období a strategii. Některé z možností jsou:

  • měsíční paušální poplatek;
  • poplatek pouze za přečerpaný zůstatek;
  • poplatek za každou transakci provedenou během období, v němž je kontokorent užívaný.
Nejlevnější půjčka od Raiffeisenbank

Poplatky mohou být vypočítávány denně, měsíčně, čtvrtletně nebo dokonce ročně. V každém případě je vám vaše banka podle Bankovního kodexu povinna předem, zpravidla při zařizování této služby sdělit, jak zamýšlí účtovat, jaké úrokové míry použije a jak a kdy bude z vašeho účtu odečítat úrok. Aktuálně účtovaná celková částka bude vidět na vašich bankovních výpisech.

Pokud jsou nějaké dodatečné poplatky a úroky, jsou to ty, které musíte platit za:

  • přečerpání bez svolení vaší banky;
  • překročení vašeho limitu kontokorentu;
  • opoždění se splácením;

Používají se u nepovoleného přečerpání účtu různé úrokové míry?

dluhy-1.jpg
Ano, dá se říci, že pravidlem je vyšší úroková míra vaší banky pro nepovolené přečerpání účtu než ta, která je účtovaná pro běžný kontokorent. Je to forma pokuty, která má odradit klienty od vyšších výběrů peněz než kolik mají na svých účtech, pokud tak činí bez souhlasu banky; zvýšená úroková sazba také zahrnuje jisté zvýšení rizika pro banku. Banka má závazek vůči všem svým klientům, a je jen logické, že chce zvládnout rizika půjčování (včetně kontokorentů) tak, aby byla vstřícnější ke klientům, kteří z účtů vybírají jen co jim patřía mají dobrou platební pověst, než k těm, kteří provádějí nepovolená přečerpání účtu.

Jak a kdy mám požádat o kontokorent?

Pokud očekáváte, že by mohla přijít doba, kdy finanční prostředky dostupné na vašem účtu nebudou na krátkou dobu schopné pokrýt předpokládané výdaje, měli byste kontaktovat vaši bankovní pobočku a probrat možnost získání kontokorentu.

Jak banka rozhodne o limitu mého kontokorentu?

Rozhodnutí učiněné bankou bude zpravidla založeno na výši vašeho příjmu, peněžních prostředcích a dalším výdělku. To vše, porovnáno s vašimi předpokládanými výdaji a závazky dají dohromady možnou výši povoleného debetu. Jako pomoc k učinění rozhodnutí se používají stejné postupy jako při vyhodnocování poskytnutí úvěru. A vy budete také pravděpodobně tázáni na podrobnosti o vaší platební minulosti a současné finanční situaci, na vaše zaměstnání, rodinný stav, děti a další rodinné příslušníky, jelikož tito mohou podstatně ovlivnit vaši schopnost kontokorent splácet.

S největší pravděpodobností si banka bude za službu zřízení a stanovení parametrů vašeho kontokorentu účtovat jednorázový poplatek. Ten jde částečně na pokrytí nákladů spojených s analýzou vaší situace, kdy banka zjistí, jaká částka je pro vás vhodná. Kontokorenty jsou službou s individuálním přístupem banky ke klientovi a s cílem najít vhodné řešení právě vaší situace. Kontokorent není jakýsi „konfekční“ produkt. Jeho zajištění, vyjednání a ověření, že je to právě pro vás to správné, zabere jistý čas a úsilí.


Jaké právo má banka změnit můj kontokorent?

Vaše banka nastaví váš limit kontokorentu a uspořádání splácení na základě odhadu vašich potřeb a vaší schopnosti splácet. Pokud se odehrají zásadnější změny ve vašich poměrech, musejí tyto být zohledněny i v uspořádání vašeho kontokorentu.

Nejlevnější půjčka od Zonky

Kontokorent je pro vás dostupný k vyzvednutí kdykoliv během dohodnuté doby, až do celkové částky nastavené vaším limitem. Na oplátku za tuto pružnost má banka právo kdykoliv využít možnost úvěr zrušit nebo požadovat okamžité splacení celého vašeho dluhu.

Jak se kontokorent liší od bankovní půjčky?

Bankovní půjčka je stanovená částka peněz, s jejímž půjčením na stanovenou dobu banka souhlasí. Vy souhlasíte, že ji splatíte i s úrokem do konce stanovené doby buď pravidelnými splátkami nebo úhrnnou, jednorázovou částkou na konci stanovené doby.

Možnost získání kontokorentu znamená, že kdykoliv to potřebujete, můžete si vypůjčit až do plné výše bankou schváleného limitu, ale není stanovený rozvrh splátek. Kontokorent je nastaven tak, abyste mohli pokrýt i v případě nečekaného krátkodobého nedostatku hotovosti všechny pohledávky i když je na vašem účtu 0. Jedná se o velmi pružnou formu vypůjčení peněz, ale není vhodná, když potřebujete půjčit víc peněz na dlouhou dobu.

Kdy je bankovní půjčka - spotřební úvěr lepší než kontokorent?

koruny6.jpg
Bankovní půjčky mají pevnou úrokovou míru po celou dobu trvání této půjčky, jejich cena je tím pádem pro vás předvídatelná. Pokud nevyhovuje vašim poměrům doplatit kontokorent rychle nebo měnit v bance podmínky vašeho kontokorentu, pak byste měli začít uvažovat o bankovní půjčce.

Většina kontokorentů má měnící se sazby, takže pokud základní úrokové míry náhle vyskočí, zjistíte, že musíte platit mnohem více než jste původně plánovali. Pokud máte rovnoměrně přečerpáno po dlouhou dobu, možná budete chtít požádat o bankovní půjčku, zvláště najdete-li produkt s nižší úrokovou mírou.

Pokud potřebujete peníze na velký nákup, například na nový automobil nebo luxusní dovolenou, měli byste nepochybně zvážit půjčku, která vám umožní splácení po delší dobu.

Splácení kontokorentu je mnohem pružnější, některé bankovní půjčky totiž zahrnují i pokutu za dřívější splátku, což není případ kontokorentu. Alternativou může být i kreditní karta.

Klíčem k nejlepšímu výběru je znalost toho, proč potřebujete peníze a na jak dlouho, spolu s tím, jak si představujete splacení.Jít na srovnání půjček

KOMENTÁŘE k článku Jak porozumět kontokorentu (povolenému debetu)

Přidejte nový komentář

Konto korent, Komentoval(a): Petr Strmen

12.11.2013 12:47:37
Dnes mi sami od sebe volali z banky ze my zridi kontoknrent je to urcite lepsi nez kdyz mi na email chodi poskytovani pujcek z nebankovniho sektoru nastesti jsou dnes emailove schranky tak inteligentni ze to konci ve spamu.

kontokorent, Komentoval(a): Helena

6.2.2014 17:59:54
Dobrý den,
může mi někdo vysvětlit proč se zvyšuje kontokorent i když je na účtu dostatek peněz?Když chcete kontokorent zrušit tak Vám banka sebere peníze v té částce co je kontokorent.Přitom Vám tam žádný nedala ty Vám půjčuji až když máte účet na nule.Může mi tohle někdo vysvětlit nebo na koho se mám obrátit? Děkuji.

Kontokorent, Komentoval(a): Michal

17.12.2014 12:22:57
Kontokorent by měl fungovat tak, že banka dovolí jít do minusu a v případě splacení do měsíce je to bezůročné nebo tak nějak. Něco jsem o tom našel tu XXX tak snad to z toho pochopíte.

kontokorent, Komentoval(a): monika

17.8.2015 13:22:53
Nevíte někdo podminky kontokorentu? Přítel má účet dva mesice doložil zaměstnání a všechno co po něm banka chtěla ale nemusí být na úctě příchozí a odchozí platby nebo se tam jen na úctě musí točit peníze?

Re: kontokorent, Komentoval(a): Petr Jermář

17.8.2015 18:48:44
Dobrý den, záleží na konkrétní bance a výši požadovaného kontokorentu - někde stačí doložit příjem ze zaměstnání, jinde novým klientům nepůjčují a je třeba vyčkat min. půl roku a mít obrat. Každopádně půjčovat si přes kontokorent není příliš moudré - velmi drahá půjčka. Nevyplatilo by se raději pár měsíců šetřit a nepřeplácet kupovanou věc na úrocích? A když už to bez půjčky nejde, jděte cestou klasické půjčky od moderní nízkonákladové banky s úrokem 10%.

Kontokorent nedoporučuji, Komentoval(a): Radek

26.10.2015 20:53:04
Kontokorent nedoporučuji s vyjimkou pokud ho používáte k podnikání pro překlenutí plateb. Jinak Vás naučí nakupovat věci na dluh. Další věc je že se kontokorent vetšinou počítá jako mínus při v případě posukování výše hypotéky. Doporučuji raději vybrat správně bankovní účet. V článku najdete jak rady jak nastavit bankovní účet tak i přehled kolik stojí bankovní účet a poplaty

Kontokorent nedoporučuji, Komentoval(a): Radek

26.10.2015 20:53:10
Kontokorent nedoporučuji s vyjimkou pokud ho používáte k podnikání pro překlenutí plateb. Jinak Vás naučí nakupovat věci na dluh. Další věc je že se kontokorent vetšinou počítá jako mínus při v případě posukování výše hypotéky. Doporučuji raději vybrat správně bankovní účet. V článku najdete jak rady jak nastavit bankovní účet tak i přehled kolik stojí bankovní účet a poplaty

Půjčka, Komentoval(a): Honza

23.11.2016 16:59:42
Momentálně planuji vydani cca 10000 tis z kontokorentu. Nechci si brát půjčku kdyz planuji ze to vlastně z každé vyplaty splatim a znovu si pak pujcim stale mensi a mensi částku. P.a. mam u fio 18,9 a žádné jine poplatky okolo. Když jsem projížděl pukcky na web přišlo mi to mnohem vic. Co by jste mi radily, půjčka ci kontokorent?
Diky

RE:, Komentoval(a): Petr Jermář

26.11.2016 15:05:42
Dobrý den, 18,9% je běžná taxa pro kontokorent (platí se za flexibilitu), půjčky lze sehnat výrazně levněji již za RPSN 7,13% (Air Bank) - také bez jakýchkoliv poplatků. Při 10 000 Kč půjčených na 1 rok činí úrokový rozdíl cca 1 000 Kč (přesněji to bud záviset na tom, jak rychle budete chtít splácet). Je na Vás, na kolik Vám tento rozdíl stojí za případný čas strávený sjednáváním nové půjčky.

Kontokorent výpočet, Komentoval(a): Uďa

29.11.2016 13:11:00
Dobrý den,
jestliže mám povolený debit se sazbou 21,9 % p.a. a vycerpam 20,000 Kč, které vrátím za rok, kolik bude úrok a kdy se bude uctovat, na konci roku ?
Jestliže využiji debit jednorázově a další měsíc splatím, jak to bude ??
Děkuji

Re: výše úroku, Komentoval(a): Petr Jermář

1.12.2016 15:48:17
Dobrý den, úrok z dluhu (stejně jako ze spoření) se počítá na denní bázi, tedy za každý den vám naskočí 20 000 Kč * 21,9%/365 dní. Úrok se obvykle k dluhu připisuje měsíčně, tedy na konci každého měsíce se Vám na účet připíše záporný úrok (20 000 Kč*21,9%/365 dní)*30-31 dní. Budete-li dlužit částku po celý rok, pak bude úrok činit 4 380 Kč + úrok z úroku. Úrok se počítá pouze za dny, kdy peníze dlužíte.

Kontokorent , Komentoval(a): Andy

22.5.2017 15:59:03
Mám kontokorent 10000 roční úrok 18.9% kolik budu splácet měsíčně

Re:, Komentoval(a): Petr Jermář

23.5.2017 08:47:38
Dobrý den, přijde na to, jak dlouho chcete splácet. S úrokem 18,9% se Vám bude dluh ročně navyšovat o 1 890 Kč. S měsíční splátkou 1 000 Kč doplatíte kontokorent ve výši 10 000 Kč za 12 měsíců.

Zrušení kontokorentu, Komentoval(a): Veronika

1.3.2018 07:43:59
Dobrý den, když mám kontokorent na 10 tis. Kč a už jej nechci dále využívat, sebere mi banka při zrušení těch 10 tis. Kč z účtu (v případě, že je tam mám)? Děkuji.

RE: Zrušení kontokorentu, Komentoval(a): Petr Jermář

1.3.2018 19:12:35
Dobrý den, nikoliv, kontokorent je možnost čerpat peníze z účtu do mínusu (při schválení kontokorentu Vám banka peníze na účet nepřevede - jen Vám umožní pokles stavu peněz na účtu do mínusu). Při zrušení kontokorentu tak jen přijdete o možnost jít do mínusu.

Povolený debet, Komentoval(a): Dana

16.11.2018 23:15:58
Dobrý den KB mi poskytla povolený debet 2000 který jsem nevyčerpala minulý měsic celý zajímalo by mě kdy mohu další měsic čerpat nebo jak to funguje když už nebudu mít na účtě prostředky tak budu moc čerpat do mínusu

kontokorent, Komentoval(a): Nikola

19.1.2019 20:25:26
dobrý den. Banka mi schválila kontokorent 5000 s úrokem 18,9 ročně. moje otázka zní zda když každý měsíc budu kontokorent čerpat ( pokud to tedy jde) kolik budu měsíčně splácet. když mínusovou částku budu platit následující měsíc tak, tak že to co vyčerpám vlastně jeden měsíc do mínusi tak následující měsíc zaplatim. snad je to dost jasné :)

RE: úrok 18,9%, Komentoval(a): Petr Jermář

22.1.2019 12:25:18
Dobrý den, kontokorent nemusíte splácet pravidelně či měsíčně. Banky obvykle požadují dosažení nuly na účtu aspoň jedenkrát ročně. Za půjčených 5 000 Kč na 1 rok zaplatíte při úroku 18,9% navíc 945 Kč. Nezapomeňte na poplatky za vedení kontokorentu. Půjčovat si na spotřebu a pravidelné výdaje je velmi špatné. Naopak byste na účtu měla mít rezervu ve výši 3-6 násobku Vašich pravidelných měsíčních výdajů. Doporučuji kontokorent zrušit a raději si našetřit výše zmíněnou rezervu než žít na dluh.

Konkorent , Komentoval(a): Sii

1.4.2019 20:59:58

Za měsíc bych měla zaplatit konkorent. Peníze nemám. Co můžu očekávat od banky? Děkuji

RE: Nemám na vrácení půjčených peněz, Komentoval(a): Petr Jermář

2.4.2019 15:13:08
Dobrý den, pokud bance půjčené peníze nevrátíte, dostanete negativní záznam do registru dlužníků a dluh na Vás bude vymáhán exekučně. Vždy s půjčujte jen tolik, kolik jste schopna bance vrátit. Nikdy si nepůjčujte na spotřebu a běžné výdaje.

Kontokorent , Komentoval(a): Aaa

22.5.2019 06:51:16
Dobrý den, mám kontokorent už přes rok a chtěla jsem se zeptat, jestli jde nějak s bankou domluvit, že by mi to dali na splátky, nebo "vyměnili" za půjčku, aby se ta částka snižovala? Každý měsíc mi odchází kolem 1500 a částka je pořád stejná a já už bych se toho chtěla zbavit.
Děkuji

Kontokorent, Komentoval(a): Jakub

11.7.2019 21:50:17
Dobrý den před třemi lety kdyz jsem nastupoval poprvé do zaměstnání sem si zakládal ucet v kb nastavili mi konokoret na 2000 korun dodnes sem si stoho nepujcil nic za ty tři roky je prosim možné ten kontokorent zrusit ?když ho nevyuživam?účet mám zavedený v kb s pozdravem bozik

Splacení povoleneho debetu , Komentoval(a): Jana Bilkova

21.10.2020 14:06:25
Když splatim ve stanovené době svuj povolený debet, mohu po té čerpat i na nadále

RE: Splacení povoleného debetu, Komentoval(a): Petr Jermář

22.10.2020 18:24:46
Dobrý den, ano, po splacení již vyčerpaného povoleného debetu můžete dále využívat sjednaný rámec kontokorentu.

Kontokorent , Komentoval(a): Moniika09

2.2.2021 23:27:01
Dobrý den,

Mám kontokorent u České spořitelny na 10 000 Kč. Pokud si vezmu "půjčku" 5000 Kč na 12 dnů kolik budu platit navíc? A jakmile se s přichází výplatou dostanu zpět do + tak se "půjčka" sama ukončí? Poplatky mi pak sama banka odečte na konci měsíce z účtu?

Re: Kontokorent, Komentoval(a): Petr Jermář

3.2.2021 16:02:12
Dobrý den, navíc zaplatíte 12/365 ročního úroku (banky úročí kontokorenty obvykle 19% a výše). Půjčka se sama ukončí příchozí platbou (výplata), která Vás dostanete ze záporného povoleného debetu zpět do kladných čísel.

Kontokorent, Komentoval(a): Jana Pokorná

16.3.2021 19:49:32
Dobrý den,když kontokorent splatim každý měsíc,bude mi účtován úrok? Děkuji

Splaceni kontokorentu , Komentoval(a): Tomáš 01

3.9.2022 09:16:46
Dobrý den mám kontokorent 8 tisíc korun u ČSOB a chtěl bych se zeptat je to na 6 měsíců takže to můžu splatit najednou pak těch 8 tisíc korun nebo si banka bude brát každý měsíc něco z výplaty na splacení kontokorentu ktera mi chodí na účet ?

RE: Splácení kontokorentu, Komentoval(a): Petr Jermář

4.9.2022 12:44:42
Dobrý den, v případě kontokorentu Vám banka měsíční splátky strhávat nebude. Je pouze na Vás, jak kontokorent splatíte (měsíčně v několika splátkách či jednorázově např. za 6 měsíců).

Přečerpání kontokorent , Komentoval(a): Eva

14.3.2023 22:57:56
Potřebují poradit precerpali jsme kontokorent ve visí 141 tisíc a přišel mi dopisy mužů jenom platit úroky a to je 2836

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Půjčky na vánoční dárky

8.12.2023 Půjčka

Vánoční půjčka je někomu tabu, jinému nutností. S půjčkou na Vánoce se pojí mnohá varování odborníků odrazujících od vánočních nákupů na splátky. Na jiných webech ale tolik proti nejsou. Jak je to tedy s financováním vánočních dárků? Má smysl krátkodobá vánoční půjčka, nebo bychom se jí vždycky měli vyhýbat? Pravdu mají obě strany. Jen každá z nich v jiné situaci. Podívejme se na ně dopodrobna.

Nejlevnější půjčka nemusí být tou nejlepší ani nejvýhodnější

1.12.2023 Půjčka

Tím prvním, co asi většině z nás padne do oka při výběru půjčky, je tak často skloňovaná úroková sazba. Pokud se však budete spoléhat na to, že čím nižší úroková sazba je, tím je půjčka levnější, můžete narazit. V potaz je totiž podle odborníků vzít i řadu dalších faktorů. Na základě čeho vybrat nejlepší půjčku a na co si dát při sjednávání půjčky pozor? 

Výhody, nevýhody a rizika nebankovních půjček

11.9.2023 Půjčka

Nebankovní půjčky mají své výhody. O tom není sporu. Jenže se pojí i s významnými nevýhodami, nesou s sebou značná rizika. Abyste se jim dokázali vyhnout, a využít především výhody nebankovních úvěrů, musíte o rizicích a nevýhodách vědět vše důležité. Správně tušíte, že všechny potřebné informace jsme sestavili právě do tohoto textu.

Půjčka na IČO pro OSVČ: komu poslouží a jak vybrat tu nejlepší

30.8.2023 Půjčka

Půjčka na IČO neboli podnikatelský úvěr je specifickou půjčkou určenou do podnikání. Vzhledem k tomu, že cílí na jednotlivce, nikoliv na firmy, často se označuje i jako půjčka pro živnostníky nebo půjčka pro podnikatele. A s běžnou spotřební půjčkou má jen pramálo společného, upravuje ji jiná legislativa a jsou pro ni typické jiné podmínky získání i následného splácení.

Srovnání nebankovních půjček: Co byste měli vědět

19.7.2023 Půjčka

Přemýšlíte o půjčce? Jedno z prvních rozhodování, které vás nemine, bude o poskytovateli: požádáte o bankovní, nebo o nebankovní půjčku? Abychom vám rozhodování usnadnili, připravili jsme průvodce nebankovními půjčkami online. Ukážeme vám, co je nebankovní půjčka, od koho se dá získat, jaké má nevýhody, ale i výhody. Chybět nebude ani návod, jak vybrat nejvýhodnější nebankovní půjčku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte.

Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější.

V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %.

Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku.

Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit.

Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu.

Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem.

Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků.

Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například:

věk,příjemči bonita.

Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem.

Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny.

V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy.

Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá.

Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky.

Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %.

ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2023, všechna práva vyhrazena