Dědické řízení a advokát - jak se bránit protistraně a získat své dědictví?

Dobrý den, abych začal do začátku, minulý rok mi přišel dopis od notáře, že můj otec (kterého jsem za celý život viděl tak 2x) odmítl dědictví po svém otci (dědovi), kterého jsem neviděl nikdy. Jelikož jsem již 2 roky v insolvenci, tak po konzultaci s mým ins. správcem jsem dědictví přijal (hodnota mě části je cca 490 000 Kč - ne peníze ale podíly ze dvou nemovitostech). Stejnou část má dostat i můj bratr, kterého jsem taky v životě neviděl - až na dědickém řízení. Zbytek dědictví patří manželce a dceři zesnulého. Bohužel dědické řízení probíhalo špatně, protistrana nás napadala slovně, že jsme příživníci a že nám nic nedají. I koncipientku která dědictví řeší s tím že pochybili - neřekli jim o tom, že to náš otec odmítl. Další sezení bylo domluveno jen ústně, takže se na něj protistrana nedostavila. Tento týden jsem koncipientce volal, abych zjistil info. A bylo mi řečeno, že během července přijde pozvánka na další sezení. Protistrana s námi prý jednat nebude a za sebe posílá advokáta. Můj dotaz tedy zní - je šance toto řízení nějakými právnickými kličkami napadnout? Nebo dědické právo je prostě dědické právo a přes to nejede vlak? Přijde mi divné, že by platili tisíce za advokáta jen aby se s námi nemuseli vidět. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

nesepsal-li zůstavitel závěť, dělí se jeho majetek rovným dílem mezi zákonné dědice. Tento postup nelze nijak napadnout ani obejít. Dědicové se nemusí řízení účastnit osobně - mohou se nechat zastupovat právníky. Nicméně ani právník s dělením majetku mezi zákonné dědice nic nezmůže.