Jak vyřídit dědictví v bance a co očekávat ohledně poplatků?

Investice se zhodnocením až 12%
23.10.2017 Akcie a investice

Dobrý den, obracím se na Váš poradenský portál po více než roce (naposledy 26. 9. 2016), kdy jsem potřebovala poradit ohledně dědictví po mém tatínkovi. Ten zemřel v září 2015 a největší část jeho jméní byla v akciích. Po dvou letech jsme se konečně úspěšně dopátrali toho, že tatínek měl nejvíce akcií Volkswagenu a nechali jsme s paní notářkou sepsat nové usnesení o majetku dodatečně najevo vyšlém. Ve Fio bance v Uh. Hradišti jsme se domluvili na dalším postupu s vyřízením dědictví, mimochodem s velmi nepříjemnou slečnou za počítačem, která se ani nijak zvlášť nesnažila skrýt, jak moc ji obtěžuje naše přítomnost. Co se však snažila maskovat - marně, bylo to, že dané problematice ani trochu nerozumí. Nechápeme, jak některé instituce mohou zaměstnávat takové "odborníky". Nakonec nám ale poslala e-mailem informace, jakým způsobem se naše věc vyřídí. Co nás ale zarazilo, je to, že se to jen hemží poplatky. Připojuji část textu z Fio banky a ptám se Vás: mají na všechny poplatky nárok, i když jde o vyřízení dědictví? Je jejich odpověď v pořádku? Ještě chci doplnit, že dědičkami je moje matka, sestra a já, a domluvily jsme se, že peníze za akcie + dividendy se převedou na mamku a následně se dále rozdělí. Je to tak rozumné? Předem velké díky za odpověď. Karin O. Text z Fio: Zasílám soupis poplatků, které by Vaše matka hradila za vyřízení dědictví ve Fio bance: - převod titulů z Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP): 400,- Kč (realizace dědictví) + 60,- Kč (za zjištění čísla účtu zesnulého v CDCP, pokud nenaleznete modrý papírek ze SCP, kde bude číslo uvedeno) + 290,- Kč / ISIN ... tedy celkem 1.620,- Kč (ČKD DUKLA a.s., TUZEX PRAHA a.s., Svit a.s., IP Exit, a.s.) - převod titulů v rámci Fio banky: 370,- Kč / ISIN ... tedy celkem 740,- Kč (Komerční banka, Philip Morris ČR) - a pokud by nastala situace, že u RMS budou vedeny akcie Volkswagenu, pak by činil poplatek za jejich převod: 139,- Kč Ještě bych Vás ráda informovala, že na rodné číslo Vaší matky je veden majetkový účet v CDCP, na kterém mohou být vedeny akcie ještě z kuponové privatizace. Tyto akcie by se daly bezplatně převést pod Fio banku, pokud by paní doma našla modrý papírek ze SCP, kde je uvedené číslo daného účtu. Díky tomuto převodu by ušetřila poplatek 40,- Kč za registraci v CDCP při zřizování obchodního účtu. V případě nenalezení modrého papírku by zjištění čísla účtu v CDCP stálo 60,- Kč. Založení, vedení a také případné zrušení obchodního účtu, který by měla zřízený u nás pro převod akcií jak z důvodu dědictví, tak i z důvodu převodu z tzv. nezařazené evidence z CDCP, je následně zdarma. Vzhledem k tomu, že akciové tituly, které Vaše matka zdědila z CDCP jsou v současnosti neobchodovatelné, není proto nutné tento kontrétní převod realizovat, pokud si vyloženě sama nebude přát najít nějakého kupce těchto titulů. Ušetřila by tím první položku poplatků ve výši 1.620,- Kč.

Dobrý den,

obchodování s akciemi není bohužel levnou záležitostí. Fio banka je naopak jedním z nejlevnějších prostředníků mezi Vámi a kapitálovým trhem. Většina poplatků výše není účtována Fio bankou, ale Centrálním depozitářem cenných papírů (CDCP). Fio banka Vás pouze zastupuje na kapitálovém trhu coby prostředník a tyto poplatky za Vás musí uhradit CDCP. Přímo Fio bance jde pouze poplatek za převod titulů v rámci Fio (370 Kč/ISIN). Výše poplatků (ať už je účtována CDCP nebo Fio) je také nezávislá na počtu akcií či jejich hodnotě - platí se fixně dle množství akciových titulů. Zjednodušeně řečeno, dražší bude převod 3 ks akcií 3 různých firem v hodnotě 1 000 Kč než převod 10 000 ks akcií jedné firmy v hodnotě několika milionů korun. Odpověď Fio banky výše je určitě 100% korektní.

Zatímco akcie Komerční banky, Philip Morris a VW mají hodnotu a jejich převod na Vás se určitě vyplatí, akcie ČKD DUKLA, TUZEX PRAHA, Svit a IP Exit jsou zcela bezcenné - jejich převod na Vás nedoporučuji (zaplatila byste více na poplatcích). Ohledně dělení akcií mezi Vás a ostatní rodinné příslušníky. O kolik akcií v jaké hodnotě se celkem jedná? Pokud je celková hodnota všech akcií nižší než např. 1 mil. Kč, doporučuji všechny akcie převést na jednoho z Vás, prodat a peníze si rozdělit.