Banky.cz Banky.cz Štítky akcie

akcie

Do čeho investovat v roce 2020? Situace nahrává zlatu i nemovitostem

Rok 2019 byl z pohledu investorů maximálně zajímavý. Díky neustále se měnící situaci měli několik možností, jak vydělat. Ať už vsadili na akcie, komodity nebo třeba na bitcoin. A začátek letošního roku ukazuje, že i v příštích měsících bude situace poměrně bouřlivá.

Češi a investování: Většinou sází na opatrnost. A u toho zbytečně riskují

Jak nakládají obyvatelé České republiky se svými úsporami? Obvykle opatrně a tak, aby si nepřidělávali starosti. Proto je mají často uložené jen na běžných či spořicích účtech. Na investování, které by jejich peníze výrazněji zhodnotilo, většinou zapomínají. A když už investují, dělají zbytečné chyby.

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Ochlazování. To je jedno z nejčastějších slov, které se v poslední době skloňuje v souvislosti s ekonomikou. V některých odvětvích se už totiž začíná projevovat blížící se recese. Proto jsme sestavili 4 investiční tipy, které vás na ni připraví.

Ani investice do dluhopisů nejsou bez rizika. Podívejte se, jak ho odhadnout

Bezpečný způsob uložení peněz. Tak vnímá spousta lidí investice do dluhopisů. Zejména do těch státních. Jenže stejně jako každá jiná investice ani ta do dluhopisů není bez rizika. A někdy může být i docela vysoké. Podívejte se, podle čeho ho odhadnout a jak si vybrat vhodné dluhopisy k investování.

Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování

Finanční krize se blíží. A způsobí ji pasivní investování. Tedy takové, u kterého nemusíte aktivně analyzovat investiční příležitosti (ani na to nikoho nepotřebujete). Myslí si to několik světových odborníků v čele s Michaelem Burrym. Mužem, který předpověděl finanční krizi v roce 2008.

Cena bitcoinu zažila prudký růst (a mírný pád). Analytici odhadují, že brzy přijde další

Nahoru, dolů a zase hodně nahoru. Takový je v těchto týdnech vývoj ceny bitcoinu. Jen za poslední dva měsíce se jeho cena víc než zdvojnásobila. A neutichající zájem investorů dokazuje, že trh bere kryptoměny čím dál vážněji. Logicky – díky investicím do bitcoinu mohli lidé v posledních letech vydělat i víc než stonásobně.

Prodejte cenné papíry tak, abyste příjem nemuseli danit

Obchodování s dluhopisy, podílovými fondy či akciemi v dnešní době není záležitostí jen právnických osob, ale také běžných občanů. Pokud plánujete prodávat cenné papíry, je vhodné mít základní přehled o zdanění příjmů plynoucích z cenných papírů. Ideální je splnit podmínky a docílit toho, aby byly tyto příjmy osvobozeny. V opačném případě bude nutné tyto příjmy danit.

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

Prodej akcií

Máme akcie Českomoravské mrazírny z roku 2003. Prosím, kde je možno zjistit odprodej akcií? Děkujeme

Harvardský průmyslový holding

Je pravda, že termín k odběru akcií na jméno v listinné podobě společnosti Harvardský průmyslový holding byl posunut z 5.2. 2020 na měsíc březen?

Termín pro vyzvednutí akcií?

Je pravda, že termín pro vyzvednutí akcií byl prodloužen do března 2020?

Akcie z kuponové privatizace

Dobrý den, našel jsem staré akcie z kuponové privatizace. Konkrétně akcii Agrospolu Hostovice v jmenovité hodnotě 10 000 Kč a 5 kusů akcií TESU a.s. každá po 1 000 Kč, snažím se dopátrat jejich současnou hodnotu a případnou možnost prodeje. Prosím o radu. Děkuji

Slovenské akcie - jak se jich zbavit?

Prosím o radu jak přestat platit za akcie na Slovensku. Jsou bezcenné a uložené v depozitu za roční poplatek 14,40 EUR. Děkuji

Jsem majitelem akcií?

Kde a jak zjistím, jestli jsem majitelem akcií?

Akcie v nezařazené evidenci CDCP

Dobrý den, také potřebuji zjistit, zda já a členové rodiny nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace. Bohužel Vámi zveřejněný odkaz na službu CDCP je již neplatný, neboli jejich služba byla k 1.1.2020 ukončena. Děkuji

Převzetí akcií

Dobrý den, dostal jsem písemnou výzvu k převzetí akcií na jméno v listinné podobě u společnosti Harvard a.s. Nevím jestli je mám převzít a jestli se k něčemu nezavazuji. Myslím si že vynaložené finance budou vyšší než případný zisk. Děkuji za odpověď.

Kdo mi zjistí, jakou mají akcie hodnotu?

Dobrý den, našel jsem v pozůstalosti několik akcií. Můžete prosím poradit kam se obrátit o radu, jestli jsou akcie použitelné nebo nikoliv. Děkuji

CDCP a výpis z majetkového účtu

Dobrý den, na webu Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) je od 1.1. 2020 služba Existence majetkového účtu v nezařazené evidenci nedostupná. Jak nyní nejjednodušeji, nejlépe online a bezplatně zjistím, zda já nebo členové rodiny (i zemřelí) nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace? Děkuji

Akcie z kuponové privatizace

Jak zjistit, zda já a členové rodiny nemáme zapomenuté nějaké akcie z doby privatizace?

Staré akcie z kuponové privatizace

Dobrý den, našla jsem založenou akcii Vojenské stavby - Invest na doručitele v hodnotě 1 000 Kč vydanou 21.6. 1994. Má ještě tato akcie hodnotu? Když ano, kde ji mohu vyměnit za hotovost ? Děkuji za odpověď.

Akcie NWR

Dobrý den, mám dotaz ohledně akcií NWR s nulovou hodnotou. Jsem vlastníkem těchto cenných papírů. Potřeboval bych je prodat, nebo se jich nějak zbavit a uzavřít ztrátový obchod, jelikož už se akcie neobchodují na burze a nejdou ani darovat do depozitáře kvůli britskému ISINu. Proto dotaz zní, zda-li je možnost prodáni, nebo darovaní členu rodiny tak, aby to bylo legální, obchod byl uzavřen a dala se ztráta z těchto papírů použít na zisk proti jinému cennému papíru v daňovém přiznání. Děkuji

Harvardský průmyslový holding

Dobrý den, z kuponové privatizace vlastním 20 akcií Harvardského růstového fondu. Harvardským průmyslovým holdingem - v likvidaci jsem byla vyzvána k převzetí listinných akcií. Mám si tyto listinné akcie převzít a lze tyto akcie prodat? Mají vůbec nějakou hodnotu? Co doporučíte? Děkuji za odpověď.

Akcie z kuponové privatizace

Pokračování dotazu č. 8051: Manželka nemá s žádným správcem uzavřenu smlouvu, to bychom si poradili. Jen prostě vlastní akcie z kuponové privatizace a chce se jich zbavit.

Jak prodat akcie?

Dobrý den, má manželka vlastní ještě akcie z kuponové privatizace. Do roku 2006 dostávala pravidelně výpis z účtu majitele cenných papírů, od té doby ale nic. Mezitím jsme se vzali, tedy změnila příjmení. Prosím poraďte, co udělat, aby je manželka mohla prodat a svůj účet, který je někde veden, uzavřít. Děkujeme za odpověď.

Cenné papíry z kuponové privatizace

Dobrý den, moje matka vlastnila ještě z privatizace CP nějakého fondu ČSOB v rámci společnosti OB Invest, investiční společnost, a.s. Nyní zemřela, a tak se v rámci zjišťování jejího majetku našel výpis z účtu CP v SCP s CP ČSOB Český dluhopisový OPF. V současné době asi již společnost OB invest, IS, a.s. neexistuje. Nevíte kdo převzal její závazky a kdo tedy nám může říci zda matka má nebo nemá nějaké akcie či PL vedené u této společnosti? Děkuji za info.

Prodej akcií a daň z příjmu

Dobrý den, jsem vlastníkem akcií družstva, které jsem dostala za vklady rodičů do tohoto družstva. Hodnota jedné akcie je 1 000 Kč. Družstvo nabízí odkup akcií za 800 Kč za kus. Jaké mám povinnosti vůči finančnímu úřadu při prodeji těchto akcií družstvu a existuje nějaká finanční hranice zisku, která se nedaní. Děkuji za odpověď.

Dlužím slovenskému CDCP

Dobrý den, zjistila jsem, že jsem majitelkou "cenných papierov" na Slovensku. Dávno firma zkrachovala, z důvodu přestěhování se mi až nyní dostal do ruky výpis, kde dlužím za vedení cenných papírů, které nemají žádnou hodnotu. Jak postupovat v takovém případě? Jak je možné akcie převést či zrušit? Dříve to prý šlo na slovenské poště, ale to už prý není možné. Předem děkuji za ochotu a odpověď.

Výplata dividend

Prodlení banky s výplatou za akcie o které jsem žádal v 5-2019. Údajně mně vyplatí v 11-2019.

Převod akcií do ČR

Dobrý den, manželka má na Slovensku v CDCP Bratislava 5 ks akcií s počáteční doménou (ISIN) CS (tedy ještě z doby společného státu). Je možno je převést do ČR a kde zjistit jejich tržní hodnotu?

Dědictví a akcie

Dobrý den, mně a bratrovi došel dopis od notáře, máme se dostavit k dědickému řízení po dědečkovi (zemřel v roce 2007). Dědeček měl 3 děti, strejda Antonín, Teta Mila a našeho tatínka. Náš tatínek v roce 2018 zemřel, proto se dědictví vztahuje na mě a bratra. Notář nám oznámil, že měl dědeček akcie u ČSOB (cca 15 000 ks) a u České spořitelny (cca 16 000 ks). Prodejní cena je prý u jedné společnosti 1,10 Kč / kus akcie a u druhé 2,20 Kč / kus akcie. Pokud nebudu chtít akcie prodat a budu si chtít svůj podíl nechat, mám po připsání akcií po dědickém řízení nárok na vyplácení dividend? Vůbec tomu nerozumím. Děkuji za odpověď.

Správce akcií

Můžete mi prosím poradit vhodné správce akcií? Děkuji.

Listinné a zaknihované akcie

Dobrý den, obchoduji přes mojí banku. Jak zjistím, zda mám nakoupené akcie v listinné podobě nebo zaknihované? Nebo už jsou dnes listinné spíše rarita? Děkuji za odpověď

Zdanění akcií a dividend v Německu

Dobrý den, děkuji za zodpovězení předchozího dotazu. Mám ještě jeden. Jakožto daňový rezident v Německu (obchodující přes německou společnost), mám dotaz ohledně daní. Jaké je momentální zdanění z prodeje a dividend (obchoduji převážně s německými a americkými akciemi a zvlášť u tech mně zajímají ty daně). Mockrát děkuji.

Dědictví a nezařazená evidence

Dobrý den, v rámci dědictví jsem získal nějaké neobchodovatelné akcie (2. emise v počtu 15ks a 20ks). Jejich hodnota je zanedbatelná a proto mne zajímá, zda lze takovéto akcie převést k nějakému správci na bezplatný účet. U České spořitelny mi bylo nabídnuto 800 Kč za převod emise a 100 Kč/měsíčně za vedení účtu, což je vzhledem k jejich ceně příliš.

Německé akcie

Dobrý den, mám vedený investiční účet přes banku v Německu. Do budoucna chci obchodovat s cennými papíry. Otázka první: Kde se tedy budou evidovat moje cenné papíry a veškerá administrativa? V ČR nebo Německu? Otázka druhá: Jelikož podávám daňové přiznání pouze v Německu (v ČR pouze potvrzení o žádném příjmu), jak to bude nyní? Děkuji

Výplata divident

Dobrý den, má dědic akcií nárok na výplatu dividend?

CDCP a nezařazená evidence

Dobrý den, koupila jsem před dlouhou dobou akcie. Pokud si dobře pamatuji dvou společností (ČEZ a další si již nepamatuji). Dividendy od ČEZu dostávám. Také již nebydlím na stejné adrese, tj. že mne nemůže nikdo kontaktovat co se týká dividend. Kde zjistím, zda ještě mám další akcie a jak můžu změnit a adresu pro zasílání informací k výše uvedenému? I ČEZ mne dosud údajně kontaktoval na adrese původního bydliště, kde již velmi dlouho nebydlím. Děkuji za odpověď.

Daňový rezident

Hezky den, mam bydliste v Nemecku. Jak budu platit dane z akcii? Plati zakony Nemecke, vzdy -25% ze zisku, nebo ceske 100.000 a 3 roky.? Diky moc a at se dari.

Inteligetní pokyny

Dobrý den, slyšel jsem o jakémsi elektronickém hlídači investic. Za určitý poplatek dostanu přístup k elektronickému nastavení nejvšší a nejnižší investice, za investují v dolarech a hlídač už zisk (pokud je) sám převádí na můj účet. Můžete mi prosím sdělit o co se jedná eventuálně a kdo to provozuje?

Prodej akcií a daň z příjmu

Dobrý den, v roce 2018 jsem prodala akcie za 60 000 Kč. Musím podávat daňové přiznání a v tom případě jakou daň platit? Děkuji za odpověď.

Akcie zkrachovalé IPB

Dobrý den, mám akcie u IPB - kde najdu svůj výpis, i když jsou akcie bezcenné? Kdo vlastně likviduje tuto banku, že to trvá tak dlouho? Předem děkuji za odpověď.

Daň z prodeje akcií a časový test

Pokračování dotazu č. 6221: Dobrý den, 15.3.2019 jsem měl dotaz ohledně prodeje akcii za 147 000 Kč. Děkuji za odpověď, nicméně je z ní patrné, že zisk za jedno daňové období lze tedy rozdělit na část v časovém testu, tj. nákup starší tří let a zbytek který ještě není starší tří let, který podléhá dani. Ale jak dál, když ten zbytek je menší než 100 000 Kč. Tak by se přeci taky neměl danit?

Daň z příjmu a prodej akcií

Dobrý den, od 1.9.2015 jsem postupně nakoupil akcie a nyní jsem se rozhodl je prodat za částku cca 147 000 Kč. Háček je v tom, že část akcii za cca 66 000 Kč jsem nakoupil před více jak třemi roky a zbytek je mladší tří let, takže bych ho měl zdanit, ale když se to takhle rozdělí, nepřesáhnu 100 000 Kč. Takže bych měl být od daně osvobozen. Nebo je ta druhá varianta, že jsem přesáhl bez ohledu na čas v jednom zdaňovacím období 100 000 Kč a tudíž musím rozdíl mezi nákupem a prodejem zdanit? Děkuji za odpověď.

Jaké akcie měla babička?

Dobrý den, v roce 2002 vlastnila prababička akcie firmy Chemofond a.s. ,něco si nechala proplatit ale nevíme, zda byly proplaceny všechny akcie nebo jen část. Je možné že investovala i někam jinam. Kde mohu zjistit, zda má prababička ještě nějaké akcie?

Zdědil jsem akcie

Dobrý den, před časem jsem zdědila akcie Investiční banky (IPB), Škody a Transporty Chrudim. Prosím o radu, jak s nimi naložit. Děkuji

Prodej akcií a osvobození od daně

Dobrý den, od zaměstnavatele dostávám kromě mzdy taky akcie. Vím, jak se správně daní (k datu nabytí jako příjem ze závislé činnosti, a pak, pokud je prodám se ziskem, se zisk daní jako ostatní příjmy). Taky vím, že jsou zisky z prodeje akcií osvobozeny od daně, pokud byly příjmy z prodeje (ne zisky) menší než 100 000 Kč. Můj dotaz je - co se chápe pod výškou příjmů v případě zaměstnaneckých akcií? Příklad: Během roku 2018 dostanu od zaměstnavatele akcie v ceně 110 000 Kč. Ty zdaním jako mzdu. Pak v prosinci 2018 tyto akcie prodám za 130 000 Kč, mám tudíž zisk 20 000 Kč. Chápu správně, že tento zisk nemusím danit? Prodal jsem sice akcie v hodnotě 130 000 Kč, ale z toho 110 000 Kč není příjem z prodeje akcií, ale příjem ze závislé činnosti. Děkuji za odpověď.

CDCP a účty v nezařazené evidenci

Pokračování dotazu č. 6139: Hezký den, děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, co se děje a bude dít s akciemi, které se nechají na nezařazeném účtu, jak tam mohou být dlouho aniž by se znehodnotily, propadly apod. A další dotaz - pokud se založí majetkový účet v CDCP, musí se obchodovat s akciemi, nebo mohou na tom účtě prostě být. Platí se nějaký měsíční, roční poplatek za vedení účtu? Děkuji Jitka

Darování akcií z nezařazené evidence

Hezký den, vlastním akcie ČEZ, každý rok dostávám dividendy v České spořitelně. Na CDCP jsem si našla, že akcie jsou vedeny na nezařazeném účtu. Chtěla bych tyto akcie darovat svým dětem (podělit mezi 2 děti). Jak mám postupovat a kam se obrátit? Jsou služby s postupem darování zpoplatněny? Jak je to v případě, pokud by tyto akcie děti získali v dědictví? Děkuji Jitka

Staré akcie

Dobrý den, myslela jsem, že vlastním akcie Kovohutě Rokycany. Chtěla jsem jim je letos prodat, ale předseda představenstva mi sdělil, že akcie byly v roce 2003 přeměněny ze zaknihovaných na listinné. Proces přeměny zajišťovala společnost WEST BROKER, a.s. které jsem prý udělila plnou moc k vyzvednutí mých 60 ks. akcií a 16.6.2003 prý bylo provedeno výše uvedenou společností protiplnění za prodané akcie. Bohužel jsem nikomu plnou moc nedávala a protiplnění jsem nedostala. V CDCP již opravdu akcie neexistují. Nevím, co mám dělat, zda je to napadnutelné, nebo po tolika letech promlčené? Žádala jsem předsedu představenstva o kopii plné moci, ale přestal se mnou komunikovat. Prosím poradíte mi? Předem děkuji.

Akcie z kuponové privatizace

Dobrý den, mám kuponovou knížku, jsou na ní 4 společnosti. Poštovní Banka, a.s , Podnik Výpočtovej techniky Bratislava Š.P , Podnik Výpočetní Techniky, a.s, Držitel Mezinárodní ceny za Kvalitu Trade Leaders club 1991. Nevíte jestli má nějakou cenu? Děkuji

Akcie a osvobození od daní

Dobrý den, koupil jsem tento rok akcie za 70 000 Kč a prodal za 72 000 Kč - tedy daň neplatím? A kdybych chtěl tento rok koupit akcie bez toho abych platil daň, akcie bych prodal třeba příští rok? Děkuji za odpověď.

Jakou hodnotu mají mé akcie?

V roce 2013 jsem obdržel od akciové společnosti hromadnou listinu nahrazující kmenové akcie na jméno. Je možné zjistit nynější tržní hodnotu těchto akcií na jméno? Děkuji za odpověď.

Výkup akcií

10 let po úmrtí mé matky, která měla akcie u Pražských služeb, kde došlo k nějakým změnám, přišlo oznámení na její jméno, že se akcie vyplácejí. Chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplacení já. Pokud ano, na koho se mám obrátit? Děkuji

Banka mi s půjčkou vnutila i fondy

Jsem seniorka, před 2 roky jsem si v bance vzala půjčku 200 tisíc Kč. K této půjčce jsem ještě musela uzavřít Penzijní fond a obchodování s akciemi. Banka to zdůvodňuje tím, že půjčka je vysoká a musí být krytá. Dozvěděla jsem se, že toto je diskriminační. Poraďte jak zrušit fond a obchod s akciemi. Děkuji

Stará akcie

Dobrý den pane Jermář, po dlouhém hledání na internetu jsem narazil na Vás a začínám u Vás jako u odborníka s dotazem, či prosbou o kontakt na někoho jiného. Můj tchán vlastní akcii v listinné podobě (dědictví) od svého prastrýce na jméno. Jedná se o akcii na sto zlatých cukrovaru v Meziříčí, který stále existuje a funguje. Akcie je vydaná 31.12.1879. Samozřejmě dneska už je jiný majitel (Společnost Tereos TTD, a.s.). Má tato akcie krom historické – unikátní listinné podoby, ještě vůbec nějakou reálnou ekonomickou hodnotu. Je vůbec platná? Vím, že se jedná o zřejmě ojedinělý a unikátní dotaz, ale zajímalo by mě jestli ji můžeme nabídnout někomu k prodeji? Děkuji moc za odpověď, či aspoň radu na koho se obrátit. S přáním hezkého dne

Finanční analýza

Pokračování dotazu č. 5890: Dobrý den, zajímá mě to proto, že mám koupené dluhopisy. Výroční zprávu číst je pro mě dosti náročné - v mém věku. Děkuji

Jak zjistím hodnotu akcií?

Dobrý den, ze slavné kuponové privatizace mám 7 akcii jedné společnosti. Jak a kde zjistím, jestli jsou obchodovatelné a jakou mají cenu? Popř. kde je prodat? Děkuji za odpověď.

Akcie Odkolek

Dobrý den, prosím o radu ohledně akcií ODKOLEK a.s. Vlastním 8 ks listinných akcií na majitele. Mají nějakou hodnotu nebo je možné se jich nějak zbavit? Děkuji za odpověď

Převod akcií z nezařazené evidence CDCP

Dobry den, som občianka Slovenskej republiky a vlastním akcie ČEZ z kupónovej privatizácie vedené v nezaradenej evidencii CDCP. Chcela by som akcie previesť na syna občana SR, ktorý žije a pracuje v Prahe už viac ako 10 rokov. Ako to urobiť a či je nutné vycestovať do ČR.

Jak se zbavit akcií?

Dobrý den, prosím o radu. Zdědila jsem po manželovi 25 ks bezcenných akcií IPB. Co mám udělat, aby se po mé smrti situace neopakovala? Jak ty akcie "zlikvidovat"? Děkuji

Daň z prodeje akcií

Dobrý deň, som nováčik v oblasti akciových trhov. Mám nakúpené akcie na zahraničnom trhu NASDAQ, investované viac ako 100k CZK. Ak by som ich chcel predať v dobe kratšej než 1 rok, (čo sa pokladá za špekulatívny obchod), aká je daň zo zisku? Stale 15%? Je rozdiel v danení zisku zo zahraničných akcií a tuzemských, alebo je to jedno? Vopred ďakujem za info.

Dědictví akcií a daně

Dobrý den, loni v květnu mi zemřel manžel. Ve stejném roce proběhlo dědické řízení, ve kterém jsem zdědila akcie ČSSP, které manžel získal v první vlně kuponové privatizace. Nyní jsem akcie prodala za 106 300 Kč z důvodu nuceného odkupu majoritního akcionáře. Akcie byly evidovány stále na jeho jméno i po dědickém vypořádání, nepřepisovala jsem je na sebe. Budu muset tuto částku danit? Děkuji za odpověď.

Daň z prodeje akcií

Dobrý den, v roce 2000 jsem nakoupil akcie České spořitelny. Nyní byl proveden nucený odkup majoritním akcionářem. Vyplacená částka nepřesáhla 50 000 Kč. Prosím o sdělení, jestli musím tuto částku danit. Děkuji

Dluhopisy

Dobrý den, mám dotaz ohledně investování do dluhopisů, které nově nabízí banka Creditas. Konkrétně dluhopis REDSTONEINVO 14,7/23. Doporučil byste tuto investici a nebo by bylo lepší dluhopis od UNICAPITAL? Děkuji za odpověď.

Daň z prodeje akcií

Kolik je daň z prodeje akcií zakoupených v roce 1999 a prodaných nyní (v roce 2018)?

Nákup akcií

Dobrý den, uvažuji o své první samostatné investici do akcií. Vybral jsem si dvě české společnosti, o které mám zájem. Investice by měla být do 100 000 Kč. Poradíte mi brokera (společnost, banku), přes kterého bych měl nákup realizovat a otevřít si účet? Děkuji

Výplata dividend

Dobrý den, mám u KB portfoliový účet, kam mi chodí dividendy z akcií z kupónové privatizace. Nyní jsem požádala o převod peněz do jiné banky a KB mi můj požadavek zamítla s odůvodněním, že si musím k tomuto účelu založit u nich běžný účet. Má na to KB právo, aby si kladla takovou podmínku? Mám běžný účet v jiné bance a další účet nepotřebuji. Děkuji za odpověď.

Prodej US akcií

Dobrý den, jsem akcionářem Schwab, Charles Corp (SCHW), se sídlem v USA. Mám tam akcie za pár desítek dolarů. Účet chci zrušit. Za převod na účet české banky by ale byl stržen poplatek 25 dolarů. To se mi nelíbí. Chtěl bych tedy peníze z akcií poslat někomu na účet americké banky, třebas nějakému českému studentovi. Poraďte jak na to. Děkuji

Kuponová privatizace

Jak zjistím, kde všude mám akcie z kuponové privatizace?

Prostředník pro správu akcií

Dobrý den, ráda bych se zbavila prostředníka (KB), u kterého mám portfoliový účet s akciemi z kupónové privatizace. Jakým způsobem byste mi doporučil postupovat? Děkuji za odpověď.

Účastník CDCP

Dobrý den, mám vedený účet u obchodníka s cennými papíry Patria Direct. Kdyby náhodou někdy v daleké budoucnosti zkrachovali, co by se stalo s portfoliem, které u nich mám? Kupuji pouze dividendové akcie a šetřím tak na důchod. Slyšel jsem hodně názorů, ale pokaždé se lišily. Někdo říká, že o peníze přijdu, někdo že jsou pojištění a část peněz mi vrátí a někdo zase, že jsou akcie v centrálním depozitáři a přijít o ně tak krachem brokera nemohu. Kde je pravda prosím?

Výplata dividend

Dobrý den, komu mám oznámit změnu účtu pro výplatu dividend, které mi jsou vypláceny z akcíí získaných při kupónové privatizaci? Mohu si je nechat posílat na svůj běžný účet u mBank? Děkuji za odpověď.

Správce akcií

Dobrý den, je možné změnit správce portfoliového účtu, kterým je nyní KB, a kam mi chodí dividendy z akcií ŽPSV získané při kupónové privatizaci? Děkuji za odpověď!

Volba banky

Dobrý den, mohu se zeptat, jakou banku by jste mi doporučil k obchodování s akciemi? Děkuji

Výplata dividend

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kolik let zpětně lze žádat o výplatu dividend, když nebyly vyplaceny z důvodu úmrtí majitele akcií. Jak požádat? Děkuji

Všeobecná úvěrová banka

Dobrý den, zjistila jsem, že bych měla mít dvě akcie Všeobecné úvěrové banky sídlem v Bratislavě z roku 1994. Jak mohu zjistit, jestli ještě platí a jak mám dále pokračovat? Děkuji za odpověď

Akcie z kuponové privatizace

Prosím o radu. Moje devadesátiletá maminka má na majetkovém účtu (z privatizace) částku asi 115 000 Kč, které chce darovat pěti vnučkám. Jak má postupovat. Maminka nechodí, ale na vozíku mohu maminku dovézt. Děkuji

Výplata dividend

Dobrý den, mám akcie ČEZ, změnila jsem jméno i adresu. Výplaty dividend mám u vás. Jak mám informovat správce fondu o těchto změnách? Děkuji, s pozdravem

Vojenské stavby - invest

Pokračování dotazu č. 4881: Dobrý den, omlouvám se, úplně jsem zapomněla napsat to důležité, jedná se akcie Vojenské stavby - invest a.s., děkuji 

Nalezené starší akcie

Dobrý den, chci se zeptat, našla jsem doma akcie na doručitele v hodnotě 1 000 Kč z roku 1994. Je to ještě k něčemu dobré? Děkuji Jana

Investice

Pokračování dotazu č. 4820: Dobrý den pane Strašák, reaguji na vaši odpověď. Máte pravdu, investicím nerozumím. Zaujalo mě na té nabídce, že po 5 letech vám v případě špatného vývoje vrátí nominální hodnotu+1,5 ,% když to necháte do splatnosti. Jediné riziko mně připadalo, že zkrachuje ČSOB, což považuji za nepravděpodobné. Přesto byste do toho nešel? Moc děkuji za radu

Investiční certifikát

Dobrý den, uvažuji o založení produktu Investiční certifikát 100% Multiasset Diversified 1,50 2023 od ČSOB a chtěl jsem se zeptat, zda tento produkt má nějaká rizika. Za odpověď předem děkuji.

Penzijní fondy - změna strategie

Dobrý den, jsem rozhodnut pro změnu z PS do DPS a dynamickou strategii (Conseq+Zenit). Na PS mám nyní cca 330 000 Kč, měsíční přírůstek cca 3-3,5k. Dle všeho jsou trhy nyní na svých maximech a brzy (rok až dva) dojde k propadu. Má otázka zní: Je správné počkat na přesun prostředků do dynamického DPS až do pádu trhů, nebo mám zřídit již nyní? Děkuji za zodpovězení určitě nelehké otázky PS.

Privatizace a kuponová knížka

Zdravím, od bazarníka jsem si za minimální částku z nostalgických důvodů koupil kupónovou knížku z první vlny kupónové privatizace. Pak mi známý řekl, že se mám podle rodného čísla podívat, jestli je na ni ještě něco psaného. A ono je. Zajímalo by mě co, ale netuším, jak se k tomu dostat, když nemám plnou moc od původního majitele knížky. Existuje prosím nějaký způsob? Díky, Honza

Jakou banku pro správu akcií?

Dobrý den, zdědil jsem po své zesnulé matce akcie několika společností a musel jsem pro vyplacení dividend mít akcie na své jméno. Převedl jsem si tedy v loni akcie k UniCredit Bank, protože údajně neměli téměř žádné poplatky za vedení, ale po novém roce a změně ceníku chtějí za zprávu částku v ceně cca 1/4 vyplácených dividend. Můžete prosím doporučit banku, kde mě správa akcií bude stát co nejméně? Děkuji.

Výkup akcií

Pokračování dotazu 4428: Dobry den, podle CDCP nejsem vlastnikem akcii, pritom mam vypisy cennych papiru. V nejblizsi dobe u nas probehne vykup cennych papiru, dle info. letaku. Ma vyznam se tam dostavit?

Dědictví akcie

Hezký den, mou Vás požádat o radu v případě převodu akcii na jméno? V prosinci 2017 zemřel tchán a zanechal po sobě akcie na jméno. Od firmy přišlo potvrzení o tom, že akcie opravdu jsou a budou řešeny v rámci dědického řízení. Jelikož však tchán žil poslední roky jako bezdomovec, není možné najít písemné doklady k těmto akciím. Jak můžeme prosím postupovat v případě, že tyto dokumenty (akcie) nenajdeme v písemné formě?

Papírová akcie

Dobrý den, před časem jsem našel papír, na kterém je vydání 25 000 USD v akciích United Air Lines. Papír je z roku 1995. Má papír nějakou hodnotu? Popřípadě, jestli hodnotu má, tak jak s tím dále nakládat? Děkuji za odpověď

Akcie v nezařazené evidenci

Prosím o radu, mám 2ks akcií PRE a chtěl bych je prodat, event. směnit za akcie ČEZ. Jak na to? Zdravím Vás.

CDCP

Dobrý den, mám na Vás dotaz opět ohledně akcií. Vaší poradny využívám již poněkolikáté a moc děkuji za Vaše odpovědi. S mojí maminkou a sestrou jsme zdědily po mém zesnulém tatínkovi mj. akcie. Část z nich jsme již prodaly, akcie firmy Philip Morris jsme ještě ponechaly, protože mívají slušné dividendy. Od listopadu jsou tedy uloženy na účtu u Fio banky. Vzpomínáme si ale, že můj tatínek, pro kterého bylo obchodování s akciemi velkým koníčkem a který této problematice velmi dobře rozuměl, vždycky říkal, že akcie nemohou ležet na účtu neomezenou dobu jen tak, že po určité době musí dojít k nějakému pohybu, byť třeba k malému nákupu nebo prodeji. Protože pro nás jsou akcie "španělskou vesnicí", prosíme tedy o radu, jak to s akciemi ležícími na účtu je, jestli je třeba je čas od času "proluftovat" a jak často. Děkuji. K.O.

Rakouské akcie

Kde se dají koupit rakouské akcie a jaký je minimální vklad?

Daň z prodeje akcií

Dobrý den, ve 12/2016 jsem nakoupila akcie a v 11/2017 jsem je prodala. Jedná se o tři nákupy od různých fondů. U dvou fondů - jejich nákup i prodej nepřesáhl 100 000 Kč, jeden fond - nákup i prodej přesáhl 100 000 Kč. Celkový zisk ze všech prodejů byl cca 13 400 Kč. Jsem důchodkyně, nemám žádný jiný příjem. Prosím o sdělení, zda musím podat daňové přiznání. Děkuji předem

Slovenské akcie

Pokračování dotazu č. 4292: Děkuji za odpověď, ale na Fio banku jsem se obrátil a zde je odpověď: Vážený pane Konečný, děkujeme za Váš dotaz. Cenné papíry, kterou jsou registrovány ve slovenském Centrálním depozitáři cenných papírů je možné převádět nebo prodávat pouze prostřednictvím účastníků slovenského Centrálního depozitáře, mezi které Fio banka, a.s. bohužel nepatří. Z českých obchodníků s cennými papíry jsou to např. UniCredit Bank Czech Republic a Slovakia a Patria Finance, a.s. Požadovanou službu je možné případně vyřídit na některých pobočkách Slovenské pošty.

Darování akcií

Vlastním 10 ks akcií Allianz Slovenská pojišťovna, rád bych je daroval své dceři. Jak to provést? Děkuji za odpověď.

Jak začít obchodovat s akciemi

Dobrý den, chtěla bych si otevřít u některé české banky účet, abych mohla obchodovat na českých i zahraničních burzách s cennými papíry. Žiji a pracuji již několik let v Rakousku a zde je daň z přijmu pro tyto obchody 27%. Proto bych si ráda otevřela účet u nás, kde je tato daň jen 15%. Nevíte, jak to pak funguje s tou daní z přijmu? Platím jen těch 15% v ČR anebo musím doplácet rozdíl ještě v Rakousku? Nevíte, kde bych mohla najít podrobnější informace o tomto tématu? Děkuji

Akcie z kuponové privatizace

Dobrý den,  před několika lety jsem podědil akcie z kuponové privatizace (Unipetrol). Potřebuji poradit, jak s nimi nakládat, jak je převést na sebe. A pomoct při jejich spravování. Děkuji

Brooc Global Investments

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je rozumné investovat do dluhopisů Brooc Global Investments a.s.?

Prodej akcií a daň z příjmu

Pokračování dotazu č. 4031: V Rozhodnutí o vypořádání dědictví byla částka za akcie daleko vyšší, než za jakou jsme je teď prodali, především co se týká akcií Volkswagenu. Jak už jsem předtím uvedla, můj tatínek zemřel před dvěma lety, a to cca týden před vypuknutím skandálu Dieselgate. Hodnota akcií teď v poslední době zase stoupla, ale i tak jsme je prodali se ztrátou více než 100.000 Kč oproti částce uvedené paní notářkou ke dni úmrtí. I když k tomu připočteme částky za ostatní akcie, pořád jsme ve ztrátě. Rozumím tedy tomu dobře, že v tomto případě žádnou daň platit nebudeme a nemusíme to ani nikde oznamovat? Peníze na účtu Poštovní spořitelny necháme jen krátce, pak jejich větší část chceme převést na podílové fondy s výnosem 5%, s kterými mám už jistou zkušenost. Naprosto souhlasím, že nechávat takovou částku na účtu tohoto finančního ústavu by byl naprostý nesmysl. Děkuji za Vaše odpovědi.

Zdanění prodeje akcií

Zdravím Vás a navazuji na svůj dotaz č. 3945. K akciím jako dědictví po mém tatínkovi jsme se po více než dvou letech úspěšně "probojovali", nechali jsme je přepsat na mou maminku a při návštěvě Fio banky jsme je i rovnou prodali. Teď jsou peníze za ně na obchodním účtě maminky u Fio a odtud si je chceme převést na maminčin běžný účet u Poštovní spořitelny. Ta má ale obavu, že když je částka peněz vyšší než půl milionu, jestli to nebude muset hlásit na finančním úřadě kvůli zdanění. Platí se z tohoto nějaká daň? Děkuji.

Dědictví akcií

Dobrý den, obracím se na Váš poradenský portál po více než roce (naposledy 26. 9. 2016), kdy jsem potřebovala poradit ohledně dědictví po mém tatínkovi. Ten zemřel v září 2015 a největší část jeho jméní byla v akciích. Po dvou letech jsme se konečně úspěšně dopátrali toho, že tatínek měl nejvíce akcií Volkswagenu a nechali jsme s paní notářkou sepsat nové usnesení o majetku dodatečně najevo vyšlém. Ve Fio bance v Uh. Hradišti jsme se domluvili na dalším postupu s vyřízením dědictví, mimochodem s velmi nepříjemnou slečnou za počítačem, která se ani nijak zvlášť nesnažila skrýt, jak moc ji obtěžuje naše přítomnost. Co se však snažila maskovat - marně, bylo to, že dané problematice ani trochu nerozumí. Nechápeme, jak některé instituce mohou zaměstnávat takové "odborníky". Nakonec nám ale poslala e-mailem informace, jakým způsobem se naše věc vyřídí. Co nás ale zarazilo, je to, že se to jen hemží poplatky. Připojuji část textu z Fio banky a ptám se Vás: mají na všechny poplatky nárok, i když jde o vyřízení dědictví? Je jejich odpověď v pořádku? Ještě chci doplnit, že dědičkami je moje matka, sestra a já, a domluvily jsme se, že peníze za akcie + dividendy se převedou na mamku a následně se dále rozdělí. Je to tak rozumné? Předem velké díky za odpověď. Karin O. Text z Fio: Zasílám soupis poplatků, které by Vaše matka hradila za vyřízení dědictví ve Fio bance: - převod titulů z Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP): 400,- Kč (realizace dědictví) + 60,- Kč (za zjištění čísla účtu zesnulého v CDCP, pokud nenaleznete modrý papírek ze SCP, kde bude číslo uvedeno) + 290,- Kč / ISIN ... tedy celkem 1.620,- Kč (ČKD DUKLA a.s., TUZEX PRAHA a.s., Svit a.s., IP Exit, a.s.) - převod titulů v rámci Fio banky: 370,- Kč / ISIN ... tedy celkem 740,- Kč (Komerční banka, Philip Morris ČR) - a pokud by nastala situace, že u RMS budou vedeny akcie Volkswagenu, pak by činil poplatek za jejich převod: 139,- Kč Ještě bych Vás ráda informovala, že na rodné číslo Vaší matky je veden majetkový účet v CDCP, na kterém mohou být vedeny akcie ještě z kuponové privatizace. Tyto akcie by se daly bezplatně převést pod Fio banku, pokud by paní doma našla modrý papírek ze SCP, kde je uvedené číslo daného účtu. Díky tomuto převodu by ušetřila poplatek 40,- Kč za registraci v CDCP při zřizování obchodního účtu. V případě nenalezení modrého papírku by zjištění čísla účtu v CDCP stálo 60,- Kč. Založení, vedení a také případné zrušení obchodního účtu, který by měla zřízený u nás pro převod akcií jak z důvodu dědictví, tak i z důvodu převodu z tzv. nezařazené evidence z CDCP, je následně zdarma. Vzhledem k tomu, že akciové tituly, které Vaše matka zdědila z CDCP jsou v současnosti neobchodovatelné, není proto nutné tento kontrétní převod realizovat, pokud si vyloženě sama nebude přát najít nějakého kupce těchto titulů. Ušetřila by tím první položku poplatků ve výši 1.620,- Kč.

Přehled akciových titulů PSE

Disponuje KB přehledem akcií a cenných papírů na/mimo Pražské burze?Rychlé odkazy

Banky v ČR