Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #22616, Zdanění prodeje akcií FIFO a LIFO

Zdanění prodeje akcií FIFO a LIFO, Akcie a investice

Investice se zhodnocením až 12%
30.12.2023 Akcie a investice

Dobrý den, někde jsem zaregistroval, že pro časový test se používá princip FIFO. Je tomu opravdu tak? A je to nezbytné? Jako racionální osoba, přece když koupím nějakou akcii několikrát za různé ceny v různých časech, tak ji nebudu prodávat dle FIFO, ale dle výhodnosti pro mne, dle toho je-li akcie na vyšší nebo nižší ceně a podle toho jestli je "uzrálá" (přes 3 roky) nebo ne. Nikdo ani FÚ nemůže očekávat, že bych se choval jinak, tedy iracionálně. Je fakt, že elektronická akcie nemá identifikační číslo, ale nelze přece předpokládat, že se daňový subjekt nebude chovat racionálně ve svůj prospěch. Proč by takové konání měl nějak dokazovat? Je možné pro podporu identifikace doby nákupu CP použít počet zobchodavých CP, t.j. že při každém nákupu zakoupím jiný počet, a při prodeji "identifikuji" CP a tedy datum nákupu počtem prodaných CP? Pokud přes princip FIFO nejede vlak , víme jaký předpis, paragraf odstavec to definuje ? Předem dík za odpověď Hezký den.

Dobrý den,

jak správně píšete, akcie nemají identifikační čísla a nakupujete/prodáváte CP vždy z jedné hromady. Pro účely zdanění máte povinnost si vést evidenci všech nákupů/prodejů a můžete použít jednu z těchto dvou metod:

  • FIFO
  • aritmetický průměr

Metoda LIFO ani jiný přístup povolený není.