Banky.cz Bankovní poradna zdarma Akcie a investice #11148, Akcie z kuponové privatizace a dědictví

Jak zjistit informace o účtech uvedených na složenkách a jejich poplatcích za vedení?

Investice se zhodnocením až 12%

Prosím Vás, chtěla bych se zeptat, co a jak mohu zjistit o účtech, které jsou uvedeny na složenkách a jsou tam uvedeny poplatky za vedení účtu. Jedná se asi o zaknihované akcie. A je tam i číslo účtu. Moje maminka zemřela v roce 2005 a oba bráchové již zemřeli také. Mám i kuponové knížky, kde mamka při jejich zakládání uváděla i moje jméno, které tam právě bylo uváděno v případě její smrti. A taky jsem měla od pošty průkazku, kde jsem měla zmocnění za ní vyřizovat věci. Jde mi jen o to vědět, jestli tam vůbec něco je a jestli jsou tyto účty funkční. Mám ještě starší sestru, se kterou se ovšem opravdu dlouhá léta nebavím. O to mi však vůbec nejde. Pokud by tam vůbec něco bylo úplně klidně jí z toho půlku dám. Nemám vůbec zájem někoho šidit. My jsme s maminkou tyto fondy měly tak nějak stejné .Mohli byste mi prosím poradit i v tomto případě, jak zjistit, jestli tam je něco i na mé jméno a jak tedy mám toto všechno zjistit? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den,

účty a akcie vedené na Vaše jméno zjistíte snadno. Stačí navštívit nejbližší pobočku vaší banky a pobočkový pracovník Vám sdělí, jaké účty u nich máte vedené a kolik na nich máte peněz (s tímto majetkem můžete disponovat ihned). Akcie (máte-li nějaké) budou pravděpodobně vedeny v tzv. nezařazené evidenci - CDCP Vám za 500 Kč pošle poštou výpis (stačí jim sdělit rodné číslo).

Ohledně účtů a akcií vedených na Vaši maminku - tento majetek bude muset vypátrat notář vyřizující dědictví (on banky osloví dopisem). Banky následně peníze převedou oprávněnému dědici na základě notářského rozhodnutí o vypořádání dědictví (stejně tak akcie).