Jaká částka bude zatížena 15% daní při prodeji darem získaných akcií v roce 2022?

Investice se zhodnocením až 12%
10.12.2021 Akcie a investice

Dobrý den, v roce 2021 jsem dostal darem od svého otce akcie. Jelikož potřebuji hotovost a také cena akcií šla nahoru, rozhodl jsem se je v roce 2022 prodat. Tím pádem nedodržím podmínky pro osvobození od daně (neuplynula tříletá doba držení akcií) a výše prodeje bude přesahovat 100 000 Kč. Z jaké částky odvedu 15 % daň za rok 2022? Z celkové prodejní částky za prodané akcie nebo pouze z rozdílu mezi prodejní částkou za akcie a cenou darovaných akcií v den přijetí daru? Děkuji.

Dobrý den,

zdaníte pouze zisk, tedy rozdíl mezi prodejní cenou a nabývací hodnotou.